Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Ytterkrukor, porslin,  "Waldemarsudde", 2 st, design Prins Eugen 1915, diameter 25 respektive 15 cm_26640a_8db1fe19d6055d2_lg.jpeg
Ytterkrukor, porslin, "Waldemarsudde", 2 st, design Prins Eugen 1915, diameter 25 respektive 15 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, profilerad framsarg, b 88 cm_26657a_8db21631b0e0163_lg.jpeg
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, profilerad framsarg, b 88 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för IKEA,, byrå teak med svärtade handtag, "Kansas", 3 lådor, svärtade ben med mässingsskoningar, b 82 cm, litteratur: Möbel-IKEA-katalogen 1957 sid 106, smärre fanérdefekt_26609a_8db1f1ae807b946_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, bonad bok_26614a_8db1f1a659c0ebd_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, bonad bok
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Seifert, Carl tillskriven, olja, kvinna i hall, signerad C Seifert och daterad -51, a tergo text, 33 x 29 cm_27031a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, vas/flaska, glas, polykrom dekor i zanfiricomönster, _27032a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, ca 15 delar, höjd 4 - 27 cm, någon nagg_27033a_8db2abcdc291e42_lg.jpeg
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, ca 15 delar, höjd 4 - 27 cm, någon nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta samt tallrikar, stengods, Elisabeth_26641a_8db1fe1ec56f156_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta samt tallrikar, stengods, Elisabeth
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Englund, Annette, färglito, "Sällskap", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 53 x 39 cm_26634a_8db1f0852b6edab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Adler, Carin, färglito, "Kungsportsbron" - motiv från Göteborg, signerad och numrerad 136/250, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm_26633a_8db1f08610bb544_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, bemålat trä och metall_27035a_lg.jpeg
Takkrona, bemålat trä och metall
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister, _27036a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ullmann, Max, olja, flodparti, signerad Hamburg och daterad 1919, 40 x 30 cm_27034a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Uppstoppad Wallaby (?), höjd 26 cm_26648a_8db1fe28f037931_lg.jpeg
Uppstoppad Wallaby (?), höjd 26 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Burgess & Leight, karott med lock, flintgods, längd 25 cm_26630a_8db1a622b05b83a_lg.jpeg
Okänd designer för Burgess & Leight, karott med lock, flintgods, längd 25 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Lyran", _27057a_lg.jpeg
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Lyran",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hein, Piet, avstressningskulor 2 st, nysilver, så kallade "Superæg", h 3 cm, medföljer skinnpåse_27059a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Harpan", _27058a_lg.jpeg
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Harpan",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
UTGÅR
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dosa, sköldpadd med förgyllda mässingsbeslag och silverinkrusteringar, 1800-talets mott, lock med agat(imiterande?) infattning, l 14 cm_27045a_8db29ed005e72c0_lg.jpeg
Dosa, sköldpadd med förgyllda mässingsbeslag och silverinkrusteringar, 1800-talets mott, lock med agat(imiterande?) infattning, l 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Strösked, silver, modell Olga, stämplad Christian Hammer Stockholm 1853, l 22 cm, vikt 80 gram, initialer GC_27042a_8db29eceb622de9_lg.jpeg
Strösked, silver, modell Olga, stämplad Christian Hammer Stockholm 1853, l 22 cm, vikt 80 gram, initialer GC
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _27060a_lg.jpeg
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _27061a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _27062a_lg.jpeg
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Bing & Gröndahl, skålfat, porslin, dekor av näckros, modellnummer 1169, polykrom underglasyrdekor, l 20 cm, minimal nagg_27041a_8db29ec93163426_lg.jpeg
Okänd designer för Bing & Gröndahl, skålfat, porslin, dekor av näckros, modellnummer 1169, polykrom underglasyrdekor, l 20 cm, minimal nagg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kudielka, Gertrud för Lauritz Hojrth, Bornholm, skulptur, glaserat lergods, sköldpadda, polykrom dekor, inpressad signatur, l 17 cm_27040a_8db29ec7d643d34_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, sekelskiftet 1900, h 22 cm, visst slitage_27039a_8db29ec659f10a8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm_27063a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Nordic Brands, stolar, formpressad bokfanér, "Amanda", slitage_27064a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg, _27065a_lg.jpeg
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Shaker, nysilver, Victoria, Danmark omkring 1950, invändig sil, h 23 cm, ägargravyr_27038a_8db29ec466bf03b_lg.jpeg
Shaker, nysilver, Victoria, Danmark omkring 1950, invändig sil, h 23 cm, ägargravyr
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,_27037a_8db295100560784_lg.jpeg
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods, _27066a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden", _27067a_lg.jpeg
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Orkidéer, signerad och daterad -75, 25 x 19 cm_27068a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn, löstagbart teakhandtag, gjuten signatur, dia 22 cm_27027a_8db2950e8e712f5_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn, löstagbart teakhandtag, gjuten signatur, dia 22 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Palmqvist, Sven Orrefors, vas, glas, slipad, geometrisk dekor, signerad och numrerad 3664 (1960, litteratur: avbildad sida 271 Ricke & Thorh 29 cm_27010a_8db294bcfcb2ab8_lg.jpeg
Palmqvist, Sven Orrefors, vas, glas, slipad, geometrisk dekor, signerad och numrerad 3664 (1960, litteratur: avbildad sida 271 Ricke & Thorh 29 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Studiolasi Oy, Kuorti, Pertunmaa, Finland, vas, glas, dekor i rött underfång, etikettmärkt, h 16 cm_27009a_8db294bbadd73eb_lg.jpeg
Okänd designer för Studiolasi Oy, Kuorti, Pertunmaa, Finland, vas, glas, dekor i rött underfång, etikettmärkt, h 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för K-fab, vägg- samt bordslampor, 3 st, lackerad plåt, justerbara_27069a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bröllopsglas, 1900-tal, slipad dekor av vindruvor, höjd 13 cm_27070a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fornasetti, Piero, tallrik, "Calendario" 1969, signerad, dia 24 cm_27071a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Vikingaskepp", ur serien Unik från 1961, signerad,  22,5 x 22,5 cm_27006a_8db294b822307bd_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, vägglampa, mässing, "Bumling", design 1968_27005a_8db2950cb08e8aa_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, vägglampa, mässing, "Bumling", design 1968
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj, bonad bok med vinröd läderklädsel, visst slitage_27004a_8db294b7047f6ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Violin, Hopf, med fodral, längd 59 cm_27073a_lg.jpeg
Violin, Hopf, med fodral, längd 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, trä, modern tillverkning, "Cobra"-liknande design, h 29 cm_27072a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor, signerad och numrerad 86/120, synlig pappersstorlek 29 x 36_27074a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, svart konstläderklädsel på metallben, smärre def_27003a_8db294b5ea1414c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK