Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Parti LP-skivor, hårdrock, bl.a Rainbow, Scorpions, Alice Cooper mm_26716a_8db2498dd2582e9_lg.jpeg
Parti LP-skivor, hårdrock, bl.a Rainbow, Scorpions, Alice Cooper mm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Dragspel, Hagström, Maja, i väska_26717a_8db2498c3e567d9_lg.jpeg
Dragspel, Hagström, Maja, i väska
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition, signerad och numrerad 41/150, synlig pappersstorlek 77 x 56 cm_26736a_8db2548b2038e82_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition med geting, signerad, daterad 1938 samt numrerad 96/100, pappersstorlek 50 x 57 cm_26945a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skåp, svärtat trä med svart marmorskiva och förgyllda bronsbeslag, högklassigt Parisarbete i André-Charles Boulles stil, Louix XIV-stil, 1800-talets 2 hälft, _26946a_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering600 - 7 000 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition med figurer, signerad, daterad 1935 samt numrerad 96/100, pappersstorlek 50 x 57 cm_26947a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Onsberg, Ulf, färglitografi, komposition_26735a_8db254a184634a9_lg.jpeg
Onsberg, Ulf, färglitografi, komposition
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leon, May K, färglitografi, människor i bar, signerad och numrerad 24/260, synlig pappersstorlek 75 x 56 cm_26733a_8db254a074d7081_lg.jpeg
Leon, May K, färglitografi, människor i bar, signerad och numrerad 24/260, synlig pappersstorlek 75 x 56 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Leon, May K, färglitografi, dansande par, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 52 x 41 cm_26732a_8db2549fa6254e0_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bengtsson, Walter, väggskulptur, "Bollek", monterad på träplatta, a tergo signerad, 40 x 79 cm_26948a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kustklippor, signerad och daterad -53, 45 x 60 cm, proveniens: konstnärens familj_26949a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kubistiskt stilleben, signerad och daterad -56, 58 x 122 cm, proveniens: konstnärens familj_26950a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Berck-vitz, Alain, färglitografi, "Eldorado"_26734a_8db25484cc505d6_lg.jpeg
Berck-vitz, Alain, färglitografi, "Eldorado"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, blå glasmassa med invälsade linjer, signerad och etikettmärkt, h 19 cm_26715a_8db2498ef5615ac_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål på fot, blå glasmassa, emaljmålad dekor av kvinnoansikte, signerad h 20 cm_26713a_8db2498af04b179_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål på fot, blå glasmassa, emaljmålad dekor av kvinnoansikte, signerad h 20 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm_26951a_lg.jpeg
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Andersson, Ragnar, olja, stilleben, signerad och daterad -53, 100 x 63 cm, proveniens: konstnärens familj_26952a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Armstolar, 3 st, skuret och lackerat trä, Herrgårdssnickerier i empire, 1800-talets slut, randig klädsel, bruksslitage_26953a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Åslund, Acke, krita, häst med hölass, intygad, synlig pappersstorlek 27 x 34 cm_26708a_8db23d6ec741bf3_lg.jpeg
Åslund, Acke, krita, häst med hölass, intygad, synlig pappersstorlek 27 x 34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Åslund, Acke, blandteknik, "Klocka ånn", bär dedikation 1953, signerad och daterad 1930, synlig pappersstorlek 35 x 47 cm_26707a_8db23d6d56d8d15_lg.jpeg
Åslund, Acke, blandteknik, "Klocka ånn", bär dedikation 1953, signerad och daterad 1930, synlig pappersstorlek 35 x 47 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, förgylld konstmassa. sittande Buddha, modern tillverkning, antagligen Thailand, höjd 19 cm_26704a_8db23d68658bc39_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _26954a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm_26955a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram, _26956a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "TV-familjen", signerad, daterad 1967 samt numrerad 108/310, synlig pappersstorlek 47 x 63 cm_26703a_8db23d67bf311c2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hattstock, trä och metall, mekanisk, 1900-talets 1 hälft, , höjd 26 cm_26701a_8db23c96659f820_lg.jpeg
Hattstock, trä och metall, mekanisk, 1900-talets 1 hälft, , höjd 26 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tams, John, mat och theservisdelar, porslin, svart underglasyrdekor i Piero Fornasettis art, 22 delar, största diameter 25 cm_26699a_8db23c9761e701e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal, _26957a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _26958a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _26959a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, broderi, siden och guldtråd, antagligen Thailand, 1900-talets 2 hälft, dekor av Zoodiaken och elefant, 97 x 94 cm_26698a_8db23bfa5015f6c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lockurna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, höjd 48 cm, någon nagg_26697a_8db23bf8cffbe15_lg.jpeg
Lockurna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, höjd 48 cm, någon nagg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockurna, glaserat lergods, Italien, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av blommor med koboltfond, höjd 47 cm, enstaka mynningsnagg_26696a_8db23bf6f58e1af_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 18 åttkantslipade och 1 briljantslipad diamant om totalt 0,2 carat enligt gravyr, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,9 gram, 1 sten saknas_26960a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _26961a_lg.jpeg
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _26962a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar, signerad och numrerad 283/375, 53 x 81 cm_26694a_8db217db19fe07d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Place, Francois efter Visccher, Nicolaes II, kopparstick, 3 st, samramade, kustpartier, ur serien 6 landskap från cirka 1675, pappersstorlek 90 x 180 mm_27127a_8db2a158e59a51e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 38 cm_26712a_8db24998d65dc33_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 4 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _26963a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _26964a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 3 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _26705a_8db23d99cb640dc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wärff, Göran, för Kosta, ljuslyktor mm, 10 st, glas, Sunflower, design 1974, höjd 8-13 cm_26810a_8db29f1d5fa5744_lg.jpeg
Wärff, Göran, för Kosta, ljuslyktor mm, 10 st, glas, Sunflower, design 1974, höjd 8-13 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomte med ljushållare, _26811a_8db26de0eeca31c_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, knästående tomte _26812a_8db26de565b857e_lg.jpeg
Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, knästående tomte
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900, _26965a_lg.jpeg
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 carat, otydliga svenska stämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 2,4 gram_26966a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods, blå underglasyrdekor av blommor samt landskap mm, h 20 cm_26967a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK