Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm_26608a_8db1f1b0fc3c221_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stort parti silver; bägare, fat, supkoppar mm, total vikt 1350 gram, delvis med gravyr _26729a_8db2559197e05f5_lg.jpeg
Stort parti silver; bägare, fat, supkoppar mm, total vikt 1350 gram, delvis med gravyr
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Ny-Louis-XVI, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, turturduvor, medaljonger mm, 1 märkt 597, h 29 cm_26790a_8db26dafd506385_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel, gouache, motiv från Grötvik, signerad och daterad 1946, 27 x 35 cm_26799a_8db26350685484c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Bosse, Meta Johanna, olja, stilleben med stråhatt, parasoll och ängsblommor, signerad, 66 x 92 cm_26823a_8db26f51dda0c66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador_26782a_8db26d80e98015b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, torrnålsgravyr med pochoir, "La Toison d'or" (det Gyllene Skinnet), signerad och numrerad 234/300, _26841a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Löfdal, Oscar Magnus, olja, "Vue från Luzern", otydligt signerad, 24 x 32 cm, proveniens: Friherre Bror Samuel von Otter (1832-1910) därefter i arv, färgsläpp_26843a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Grün, Hugo, egen verkstad, Köpenhamn, kannor, 3 st, sterlingsilver, omkring 1960. droppformade, stämplade, h 11 - 22 cm, total vikt cirka 350 gram_26840a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806_26842a_lg.jpeg
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skulptur, patinerad brons, lyckogris, så kallad Shi Boar, Shang-stil, Kina, 1800-tal (?), l 9 cm_26788a_8db26df066e10b6_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Handklocka, patinerad brons, så kallad Bell of Mechelen (Malines), Flandern, barock, 1500-tal, dekor av mytologiska motiv samt latinsk devis “Sit nomen Domini benedictum”, h 12 cm, kläpp saknas_26784a_8db26dadcb2d117_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd amerikansk konstnär, sekelskiftet 1900, bokstöd, 1 par, patinerad brons, reliefdekor av indianhövdingar, h 11 cm_26786a_8db26d83b672e81_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/hållare för svavelstickor, bemålat lergods, stående resenär med kappsäck och Baedekers reseguide i händerna, h 13 cm_26793a_8db26df19652639_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Kultateollisuus Ky Viljanen, kanna, silver,  organisk form, signerad "B", stämplad Åbo (Turku) 1955, h 19 cm, vikt 125 gram_26845a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Supsked, snidat trä, barock, 16-1700-tal, geometrisk dekor, avslutande kronknopp_26846a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm_26844a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Cantagalli, Ulisse, Florens, jardinière, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av stadsbilder samt putti i landskap, _26847a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning, _26848a_lg.jpeg
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Carlberg, Hugo, olja, vinterskog med timmerfora, signerad, 62 x 69 cm_26651a_8db21584038df39_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm_26796a_8db2633bb033178_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm_26798a_8db2633dd558dd7_lg.jpeg
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rackham, Richard, egen verkstad, Båstad, skål, glas, signerad och daterad -03, längd 26 cm_26654a_8db21587bbbcc66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Fällbord, svarvat, skuret och bemålat trä, barock, 1700-talets 1 hälft, profilerad sarg, l 97 cm, renoverat, vippfunktion saknas_26658a_8db2158b353eda0_lg.jpeg
Fällbord, svarvat, skuret och bemålat trä, barock, 1700-talets 1 hälft, profilerad sarg, l 97 cm, renoverat, vippfunktion saknas
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsby-Verken. pinnstol, grålackerat trä,  "Mademoiselle", design 1959, brännstämplad_26849a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld med svart läderarmband, Roamer, 1960-tal, dia 35 mm, ägargravyr_26850a_lg.jpeg
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld med svart läderarmband, Roamer, 1960-tal, dia 35 mm, ägargravyr
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, stående soldat, 15,5 x 11,5 cm_26829a_8db26f57db9bcd8_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, stående soldat, 15,5 x 11,5 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen,  Blå Blomst, dia 17 cm_26856a_lg.jpeg
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bang, Michael för Holmegaard/Fyens Glasvaerk, bordslampa, glas, Palace, design 1978, etikettsignerad, höjd exklusive skärm 49 cm_26857a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Just Andersen, Ib, för GAB, skål på fot, tenn, diameter 17 cm, ägargravyr_26858a_lg.jpeg
Just Andersen, Ib, för GAB, skål på fot, tenn, diameter 17 cm, ägargravyr
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för IKEA 1950-tal, stol, bonad bok och böjträ, "Winnie", klädsel defekt_26611a_8db1f1abb67c8b4_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA 1950-tal, stol, bonad bok och böjträ, "Winnie", klädsel defekt
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 2 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar", _26619a_8db1e3074db97b9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Väggur, förgylld metall, Louis XVI-stil, Frankrike, 1900-talets början, h 53 cm_26636a_8db1f0839f6fb11_lg.jpeg
Väggur, förgylld metall, Louis XVI-stil, Frankrike, 1900-talets början, h 53 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Larsson, Lena för Nässjö stolfabrik, gungstol, vitlackerat trä, "Bohem" Rygghöjd ca 110 cm_26859a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Eisner Textil, matta, rölakan, dekor i brunt, "Ängsö", etikettsignerad, 200 x 145 cm_26861a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, mässig med vitt plastraster, "Rex", design 1972, dia 55 cm_26860a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, _26626a_8db1a62a8e74d94_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ohlson, Oscar, olja, porträtt av kvinna_26808a_8db26cedf8cfeed_lg.jpeg
Ohlson, Oscar, olja, porträtt av kvinna
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fiskspade, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skaft i King's Pattern, genombrutet blad med dekor av vattenlliljor, stämplad Gustaf Möllenborg Féron Stockholm 1863, l 33 cm_26866a_8db289a9f4ef912_lg.jpeg
Fiskspade, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skaft i King's Pattern, genombrutet blad med dekor av vattenlliljor, stämplad Gustaf Möllenborg Féron Stockholm 1863, l 33 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Praktdosa, förgyllt sterlingsilver, Frankrike, 1900-talets 1 hälft, spetsoval med Bérainornamentik och blommor, infattad gouache med mytologiskt motiv, invändigt förgylld, _26867b_8db289ab161f2b4_lg.jpeg
Praktdosa, förgyllt sterlingsilver, Frankrike, 1900-talets 1 hälft, spetsoval med Bérainornamentik och blommor, infattad gouache med mytologiskt motiv, invändigt förgylld,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skrin, hardwood med bronsbeslag och infattad jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, h exklusive handtag 25 cm_26868a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm_26869a_lg.jpeg
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nordin-Söderqvist, Ebba, mosaikrelief, polykromt glas, komposition, signerad, 67 x 62 cm_26870a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage_26871a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, skulptur, brons på svärtad träsockel, fåglar, otydlig signerad och daterad 1966, h 44 cm_26872a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad UNIK och daterad -90 med Studiohand, h 11,5 cm_26852a_8db2898d7ea3e02_lg.jpeg
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad UNIK och daterad -90 med Studiohand, h 11,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i oxblodsfärgad harpälsglasyr, signerad UNIK och daterad -90 med Studiohand, h 12 cm_26851a_8db2898c61b6c3c_lg.jpeg
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i oxblodsfärgad harpälsglasyr, signerad UNIK och daterad -90 med Studiohand, h 12 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i grön harpälsglasyr, signerad med Studiohand och med årsbokstav "d" (1962), h 22 cm_26853a_8db2898b3120924_lg.jpeg
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i grön harpälsglasyr, signerad med Studiohand och med årsbokstav "d" (1962), h 22 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK