Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Karbinhake för fallskärm M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm_26864a_8db289a2f8e2b75_lg.jpeg
Karbinhake för fallskärm M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Karbinhake för fallskärm M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm_26865b_8db289a4b1faa50_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ritzman, Jan Erik för Transjö, praktvas, glas, dekor av polykroma, invälsade fält, signerad och daterad -97, h 28 cm_26862a_8db289a810439e6_lg.jpeg
Ritzman, Jan Erik för Transjö, praktvas, glas, dekor av polykroma, invälsade fält, signerad och daterad -97, h 28 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, etikettmärkt, etsad signatur, h 16 cm_26863a_8db289a9441f0f2_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, etikettmärkt, etsad signatur, h 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglitografi. "Fragmentarisk natt", signerad och numrerad (under passepartout), synlig pappersstorlek 62 x 91 cm_26873a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Vandraren finner en källa", signerad, daterad 1976 och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 38 x 51 cm_26874a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Händer i skyn", signerad och numrerad 130/260, synlig pappersstorlek 43 x 51 cm_26875a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rylski, Adolf, olja, "Holländischer Winter", signerad, 16 x 30 cm_26831a_8db26f59085bd35_lg.jpeg
Rylski, Adolf, olja, "Holländischer Winter", signerad, 16 x 30 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, porslin, 1940-talets slut, sannolikt förstudie till "Blå Eld", handsignerad, h 20 cm_26635a_8db1f0846bb701c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas_26646a_8db1fe269b18c3c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm_26876a_lg.jpeg
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skänk, teak och bok, 1900-talets andra hälft, längd 170 cm_26877a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Eugen (prins av Sverige), akvatint, Stockholms Slott i skymning, signerad, 12 x 20 cm (synlig pappersstorlek 34 x 42 cm)_26878a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Litografier, 2 st: Amerikanska Inbördeskriget; "Uniforms of the Confederate Army" ur  "Harper's weekly" 17/8 1861 samt "Recruiting for the war, in the City Hall Park, New York" _26652a_8db215850bd32b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Herrlin, Ingrid, egen verkstad, Båstad, skulpturer, 2st, bemålat stengods, porte-monnaie, så kallad "Sillabörs" samt nyckel, signerade, längd 10-17 cm_26655a_8db2158956438cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, möjligen Franz Xavier Bergmann, skulptur, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sekelskiftet 1900, krokodil med pojke, l 8 cm, smärre slitage_26661a_8db2158caa29929_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Franz Xavier Bergmann, skulptur, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sekelskiftet 1900, krokodil med pojke, l 8 cm, smärre slitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
From, Niels Erik, egen verkstad, collier samt armband, sterlingsilver, l 20 respektive 36 cm_26879a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _26880a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm_26881a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Thorén, Esaias, färglito, "I fiskens tecken", signerad, daterad -72 och numrerad 212 / 300, synlig pappersstorlek 44 x 52 cm_26632a_8db1f0874beb1c7_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, "I fiskens tecken", signerad, daterad -72 och numrerad 212 / 300, synlig pappersstorlek 44 x 52 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, stoppade dynor_26656a_8db2158a4284926_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, stoppade dynor
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Modelljärnvägsvagnar, 3 st, Märklin, modell 48403, 48404 samt 94007, i originalförpackningar_26653a_8db215863ea06f0_lg.jpeg
Modelljärnvägsvagnar, 3 st, Märklin, modell 48403, 48404 samt 94007, i originalförpackningar
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti vykort, Sverige, 1900-talets första hälft, mestadels topografi_26882a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering350 - 400 SEK
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 93 cm_26883a_lg.jpeg
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 93 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Käringsundet, Eckerö", signerad med dedikation och numrerad 36/45, pappersstorlek 32 x 71 cm, blekt_26884a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, lackerad mässing och ek, modellnummer 59402, h 41 cm_26824a_8db26ee839025cc_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, lackerad mässing och ek, modellnummer 59402, h 41 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Trädgårdsskulptur, bemålad konstmassa, Manneken Pis, h 59 cm_26827a_8db26f50621d49d_lg.jpeg
Trädgårdsskulptur, bemålad konstmassa, Manneken Pis, h 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lawrence, John C, tillskriven, olja, kvinnoporträtt, a tergo signerad J C Lawrence och daterad 1898 med dedikation, 25 x 21 cm, lagning_26825a_8db26f56b3a9e79_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, teak, undre tidskriftshylla, l 150 cm, bruksslitage_26885a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, örn, total mått inklusive ram 112 x 90 cm_26886a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1970-tal, armstol, bok med canvasklädsel, armlän av läderremmar, bruksslitage_26887a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Öström, Arvid, olja, stileben med linneor, signerad, 22 x 27 cm_26822a_8db26f556c4f108_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas, 12 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 10-11 cm_26820a_8db26ee714abc04_lg.jpeg
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas, 12 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 10-11 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Sub Marin", _26804a_8db26ce91ea1dc4_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, "Sub Marin",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld  reliefdekor av heliga personer, märkt Shimatzu-mon samt ...zan, h 31 cm_26888a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lund, Birgitta, Digital C-print, "In transit (Green ivy)", a tergo signerad, daterad 2005 och numrerad 1/8, 45 x 60_26889a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver, genombrutna, stämplade Göteborg 1960, h 21 cm, vikt 335 gram, fylld fot_26890a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fougstedt, Gösta, akvarell, ökenlandskap, signerad och daterad -52, synlig pappersstorlek 26 x 33 cm_26837a_8db26fb406038ac_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fjaestad, Maja, träsnitt, blommor, signerad, 22 x 16 cm_26826a_8db26f532787d2d_lg.jpeg
Fjaestad, Maja, träsnitt, blommor, signerad, 22 x 16 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Heidenreich, Fritz för Rosenthal, figurin, porslin, vilande dovkalv, modellnummer 1566, design 1935, polykrom underglasyrdekor, h 9 cm_26818a_8db26ee3c516501_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brandt, Kaj Steenbuch, olja, husgavel, signerad och daterad 1915, 35 x 60 cm_26891a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Agerup, Torsten, olja, "They brought me light", signerad, 100 x 110 cm_26892a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kjaernulf, Henning för Vejle, soffbord, teak, stämpelsignerat, l 65 cm_26893a_lg.jpeg
Kjaernulf, Henning för Vejle, soffbord, teak, stämpelsignerat, l 65 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klädskåp, mahogny med bronserade beslag, Shrager Brothers Masterpiece Furniture, London, art-déco, omkring 1925, plakettmärkt, h 175 cm_26816a_8db26fb5a067e03_lg.jpeg
Klädskåp, mahogny med bronserade beslag, Shrager Brothers Masterpiece Furniture, London, art-déco, omkring 1925, plakettmärkt, h 175 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 68 cm_26854a_8db2923e855c537_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damsekretär, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor i parkettmarqueterie, l 88 cm_26817a_8db2923ce210a6d_lg.jpeg
Damsekretär, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor i parkettmarqueterie, l 88 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn_26894a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Östergaard, Finn, för Kvist Möbler, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, Albert, etikettsignerad_26895a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK