Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade turmaliner, total vikt 1,4 gram, _26991a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Spansk resa"_26800a_8db2633f1a4e60f_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Spansk resa"
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kartuschlåda, läderklädd plåt och brännförgylld brons, M/före 1843 för officer vid Fältläkarekåren, l 16 cm, skador, släpp i söm_26664a_8db215d6e8206f8_lg.jpeg
Kartuschlåda, läderklädd plåt och brännförgylld brons, M/före 1843 för officer vid Fältläkarekåren, l 16 cm, skador, släpp i söm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk, _26794a_8db26339834e511_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 17/200, synlig pappersstorlek 36 x 26 cm_26992a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 12/70, synlig pappersstorlek 69/50 cm_26994a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, "Blå komet", signerad och numrerad 11/30, synlig pappersstorlek 29 x 22 cm_26993a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Byggsats, Stanlo No. 500, metall, trä och gummi, i originalkartong_26602a_8db18b6f6c3bba6_lg.jpeg
Byggsats, Stanlo No. 500, metall, trä och gummi, i originalkartong
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Fitz & Floyd, Japan, bokstöd, 1 par, porslin, art-décostil, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande kvinnor, höjd 18 cm_26629a_8db1a623feff93a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Moldenhawer, Henning för Bang & Olufsen, reciever, palisander, Beomaster 900, design1964 samt högtalare Beovox S30, 4 st_26599a_8db1f24e553a38e_lg.jpeg
Moldenhawer, Henning för Bang & Olufsen, reciever, palisander, Beomaster 900, design1964 samt högtalare Beovox S30, 4 st
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bok, Herzig, Max, Ars nova MCMI (1901), Hervorragende Werke der Bildenden Künste in Heliogravure, folio_26995a_lg.jpeg
Bok, Herzig, Max, Ars nova MCMI (1901), Hervorragende Werke der Bildenden Künste in Heliogravure, folio
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 445 x 80 cm_26996a_lg.jpeg
Matta, old Pakistan galleri, 445 x 80 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70", signerad och numrerad 5/50, pappersstorlek 57 x 58 cm_26997a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Öhman, Martin, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1961, h 5 cm, vikt 65 gram _26764a_8db2558f8415e07_lg.jpeg
Öhman, Martin, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1961, h 5 cm, vikt 65 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 65 delar_26639a_8db1fe18910509d_lg.jpeg
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 65 delar
Slutpris3 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, akvarell, kustparti med stad (Lazise?), signerad Traugott och daterad 1952, synlig pappersstorlek 23 x 29 cm_26709a_8db23d6ff63bde6_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarell, kustparti med stad (Lazise?), signerad Traugott och daterad 1952, synlig pappersstorlek 23 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, byrå, teak, 3 lådor, längd 77 cm, smärre skador_27011a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin, _27012a_lg.jpeg
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation_27013a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matisse, Henri, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1985, synlig pappersstorlek 92 x 82 cm_26700a_8db23c98a9fa860_lg.jpeg
Matisse, Henri, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1985, synlig pappersstorlek 92 x 82 cm
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, skål, glas, jugend, sekelskiftet 1900, emaljmålad dekor av blommor, l 16 cm_26687a_8db216e73c3e02f_lg.jpeg
Okänd designer, skål, glas, jugend, sekelskiftet 1900, emaljmålad dekor av blommor, l 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slagbord, gråmålat trä, 1800-tal, 1 låda i sarg, total längd 183 cm, renoverat, senare bemålning_26660a_8db23b647e61d16_lg.jpeg
Slagbord, gråmålat trä, 1800-tal, 1 låda i sarg, total längd 183 cm, renoverat, senare bemålning
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik_27014a_lg.jpeg
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Bjärnums Möbelfabriker, fåtölj, björk med brun ylleklädsel, plakettmärkt_27015a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm_27016a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Strid, Hardy, färglitografi, komposition med duvor och staty, signerad och numrerad 56-80 PT_26695a_8db217dc1120ed3_lg.jpeg
Strid, Hardy, färglitografi, komposition med duvor och staty, signerad och numrerad 56-80 PT
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun), signerad, daterad 1975 och numrerad 262/300, 42 x 58 cm_26692a_8db217d700acb91_lg.jpeg
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun), signerad, daterad 1975 och numrerad 262/300, 42 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis, "Kalinka", höjd 9-13 cm_26643a_8db1fe2177b4257_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis, "Kalinka", höjd 9-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, stolar, 4 st, ek, "Jöns", design 1954, stoppad sits, bruksslitage_27017a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Utdragssoffa, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt, l 193 cm_27018a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Gröne greven", ur "Alf Hambes Värld", signerad och numrerad 97/290, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm_27019a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 5 ljuspunkter, höjd exlusive kedja 34 cm_26690a_8db23b63393946c_lg.jpeg
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 5 ljuspunkter, höjd exlusive kedja 34 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm_26647a_8db1fe28004dcff_lg.jpeg
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti samlarbilder, filmisar, cirka 100 st, 1900-talets mitt_26684a_8db216e950be967_lg.jpeg
Parti samlarbilder, filmisar, cirka 100 st, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition, _27020a_lg.jpeg
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Millberg, Gösta för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 24 cm_27021a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, rödlackerad metall, Ledu, justerbar, etikettsignerad_27022a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljungberg, Sven, färgträsnitt, pioner, signerad och numrerad II/L, synlig pappersstorlek 47 x 57 cm_26649a_8db215808c23d9a_lg.jpeg
Ljungberg, Sven, färgträsnitt, pioner, signerad och numrerad II/L, synlig pappersstorlek 47 x 57 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, Ryssland, 1900-talets början, saltkar, 1 par, delvis emaljerat nysilver med glasinsats, diameter 7 cm_26644a_8db1fe232a55ca9_lg.jpeg
Okänd designer, Ryssland, 1900-talets början, saltkar, 1 par, delvis emaljerat nysilver med glasinsats, diameter 7 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, antagligen för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, l 87 cm_26625a_8db1f1a4d1f73e4_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, l 87 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning, _27023a_lg.jpeg
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Eklunds metall, taklampa, antikborstad, delvis bronsfärgad metall, "Elin", dia 46 cm_27024a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten, _27025a_lg.jpeg
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor, _27028a_lg.jpeg
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa, _27029a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter, _27030a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1959, h 7 cm_26645a_8db1fe256f8ca40_lg.jpeg
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1959, h 7 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Westman, Marianne samt Bengtsson, Hertha, 2 delar porslin, Rörstrand, Picknick samt Koka_26642a_8db1fe203b2c5e1_lg.jpeg
Westman, Marianne samt Bengtsson, Hertha, 2 delar porslin, Rörstrand, Picknick samt Koka
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK