Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Thekanna, silver med svärtat träskaft, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av rosor, akantus mm, stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1841, vikt 790 gram, l 27 cm_26662a_8db2158d75d8121_lg.jpeg
Thekanna, silver med svärtat träskaft, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av rosor, akantus mm, stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1841, vikt 790 gram, l 27 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm_26710b_8db24a7524e01fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Rydberg, Gustaf, olja, landskap med kyrka - motiv från Hurva, signerad Hurfva och daterad -92, 46 x 72 cm_26650a_8db2158323dc181_lg.jpeg
Rydberg, Gustaf, olja, landskap med kyrka - motiv från Hurva, signerad Hurfva och daterad -92, 46 x 72 cm
Slutpris24 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Olson, Axel, olja, "En kväll att minnas", signerad, 30 x 69 cm_26773a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Albert Edelfelt olja "Bland rosor" - trädgårdsmotiv från Haiko, utförd 1898 med smärre retuscher 1899, signerad Dr T Tallqvist till minne af Haiko och af A Edelfelt, 38 x 55 cm._25893a_8db091f2c21cc5e_lg.jpeg
Albert Edelfelt olja "Bland rosor" - trädgårdsmotiv från Haiko, utförd 1898 med smärre retuscher 1899, signerad Dr T Tallqvist till minne af Haiko och af A Edelfelt, 38 x 55 cm.
Slutpris3 400 000 SEK
Värdering1 600 000 - 2 000 000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Danse pantomime pour fruits de velours rouge", signerad och numrerad 84/250, pappersstorlek 109 x 75 cm_26720a_8db24995c0ac47e_lg.jpeg
Tobiasse, Theo, färglito, "Danse pantomime pour fruits de velours rouge", signerad och numrerad 84/250, pappersstorlek 109 x 75 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "L'enfant clown aux yeux graves qui chante l'éternelle blessure de l'Exil", signerad och numrerad 77/250, pappersstorlek 109 x 75 cm_26719a_8db24994454a5a4_lg.jpeg
Tobiasse, Theo, färglito, "L'enfant clown aux yeux graves qui chante l'éternelle blessure de l'Exil", signerad och numrerad 77/250, pappersstorlek 109 x 75 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La lumiére du prophète", signerad och numrerad 143/250, pappersstorlek 107 x 75 cm_26718a_8db24992bd21901_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrarmbandsur, Omega Seamaster 600, stål, manuell_26605a_8db199aab4d7cfb_lg.jpeg
Herrarmbandsur, Omega Seamaster 600, stål, manuell
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, glas på patinerad träsockel, violin, sockel med invändig belysning, total h 184 cm, proveniens: inköpt på Black & White Art, vernissagekort medföljer_26711a_8db2498920d3724_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, glas på patinerad träsockel, violin, sockel med invändig belysning, total h 184 cm, proveniens: inköpt på Black & White Art, vernissagekort medföljer
Slutpris16 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Henri Matisse, (1869 - 1954), "Portrait de Monique Bourgeois"_26721a_lg.jpeg
Henri Matisse, (1869 - 1954), "Portrait de Monique Bourgeois"
Slutpris380 000 SEK
Värdering350 000 - 400 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i brun harpälsglasyr, signerad, h 31 cm_26722a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, armstol, ek med flätad sjögrässits, "Öresund", märkt Bra Bohag_26723a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Jaeger LeCoultre, bordsur, förgylld mässing, modellnummer 412, höjd 15 cm_26604b_8db2b9f1ba8bfb2_lg.jpeg
Okänd designer för Jaeger LeCoultre, bordsur, förgylld mässing, modellnummer 412, höjd 15 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, sannolikt Gemla Leksaksfabrik omkring 1910, lädersadel med stigbyglar i järn och valltrapp i ylle, man och svans i tagel, l 138 cm_26681a_8db2167684ccf3c_lg.jpeg
Gunghäst, skuret och bemålat trä, sannolikt Gemla Leksaksfabrik omkring 1910, lädersadel med stigbyglar i järn och valltrapp i ylle, man och svans i tagel, l 138 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bear Bull Blackfoot", signerad S2 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm_26724a_8db24a16f8b6ffb_lg.jpeg
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bear Bull Blackfoot", signerad S2 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Soot Bull", signerad S4 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm_26725a_8db24a17d828152_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bull Chief", signerad S3 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm_26726a_8db24a18b77e6bf_lg.jpeg
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bull Chief", signerad S3 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "He Dog", signerad S1 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm_26727a_8db24a1a0d5ebf9_lg.jpeg
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "He Dog", signerad S1 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, stengods, dekor i blå-svart harpälsglasyr, signerad, dia 29 cm_26728a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Pasterkamp, Bob, skrotskulptur, motorcykel, signerad, l 55 cm_26714a_8db249903704066_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Urban, Rey, egen verkstad, vas, sterlingsilver, svagt kulhamrad dekor, stämpad Stockholm 1973, h 16 cm, vikt 215 gram_26730a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Eckhoff, Tias för Lundtofte, besticksuppsättning, 48 delar, rostfritt stål med svarta bakelitskaft, "Opus", design 1958, 12 vardera av bordsgafflar, -skedar och -knivar samt 12 theskedar, _26731a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lundell, Ulf, färglitografi, "Hommage à William S", signerad, daterad -92, numrerad 3/100, synlig pappersstorlek 75x56 cm_26702a_8db23d667f06d94_lg.jpeg
Lundell, Ulf, färglitografi, "Hommage à William S", signerad, daterad -92, numrerad 3/100, synlig pappersstorlek 75x56 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Lövgren, Gerd, egen ateljé, Sommen, stol, skuret och delvis bemålat trä, framben i form av skulpterade kvinnoben, sits i leopardmönstrat tyg, etikettmärkt_26669a_8db215d8c6e74c3_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lövgren, Gerd, egen ateljé, Sommen, stol, skuret och delvis bemålat trä, framben i form av skulpterade kvinnoben, sits och rygg i läderimiterande galon, etikettmärkt_26670a_8db215d7e055726_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lövgren, Gerd, egen ateljé, Sommen, väggspegel, skuret och bemålat trä, i form av fönsternisch med skulpterade kvinnoben, signerad, h 60 cm_26671a_8db2162c7db9805_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 5 doserande, briljantslipade diamanter, stämplad Sten Eklund Stockholm 2004, innerdiameter 16 mm, vikt 6,7 gram_26743a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,2 carat samt 1 facettslipad safir, stämplad CG Hallberg Stockholm, innerdiameter 17 mm, vikt 2,4 gram_26744a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, oidentifierad tillverkarstämpel, 1900-talets början, dia 3,5 cm, vikt 36,5 gram_26745a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad, _26747a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets början, dia 3,5 cm, vikt 32,9 gram_26746a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jahn, Georg, etsning, badande kavallerister med hästar, "Pfedrdeschwemme", signerad, synlig pappersstorlek 45 x 59 cm, gulnad_26677a_8db21678cf265bc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Södermark, Olof Johan efter Strömer, Jóhan Henric, litografi, "Eugenie, Prisessa af Sverige och Norge", omkring 1840, signerad i stenen, i samtida stuckram krönt med Prinsesskrona, total h 76 cm, _26673a_8db2162f2019172_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets slut, olja på plåt, spaniel med gräsand, 80 x 50 cm_26672a_8db216331008c33_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm_26674a_8db2162dcdec2da_lg.jpeg
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', _26750a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm_26751a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, "Hemmakväll",  djuphäftad, grön klädsel, l 205 cm_26752a_lg.jpeg
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Olson, Axel, olja, "Nattmoln", signerad och daterad 1974, 69 x 30 cm_26753a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, oktogonala, graverade initialer BB, stämplade Lund 1947_26606a_8db199aa06583c5_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, oktogonala, graverade initialer BB, stämplade Lund 1947
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, 1700-talets 2 hälft, så kallade "Svenska modellen", oval rygg med balusterformad, genombruten ryggbricka, _26665a_8db215da2d6d8bd_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, 1700-talets 2 hälft, så kallade "Svenska modellen", oval rygg med balusterformad, genombruten ryggbricka,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bankettsoffa, skuret och bronserat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets början, dekor av löpande hund, mittanfang med fleuron, l 180 cm, renoverad, senare, grön klädsel_26637a_8db23b65d479b18_lg.jpeg
Bankettsoffa, skuret och bronserat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets början, dekor av löpande hund, mittanfang med fleuron, l 180 cm, renoverad, senare, grön klädsel
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas_26621a_8db1f2535c6af8a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skåp på lös benställning, lackarbete, Taishô, rik intarsiadekor i halvädelstenar och mineral, dekor av personer mm, h 195 cm_26769a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fahlberg, Samuel, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Charta öfver Ön St. Barthelemy - Konungen af Sverige Gustaf den IV Adolph i underdånighet tilegnad af Författaren Samuel Fahlberg", _26770a_lg.jpeg
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia, soffbord, teak, modell AG261, l 160 cm, bruksslitage_26771a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Modellen", signerad och numrerad 166/280, Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm_26631a_8db1f08829bb4cb_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, färglito, "Modellen", signerad och numrerad 166/280, Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK