Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00
Thekanna, silver med svärtat träskaft, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av rosor, akantus mm, stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1841, vikt 790 gram, l 27 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Rydberg, Gustaf, olja, landskap med kyrka - motiv från Hurva, signerad Hurfva och daterad -92, 46 x 72 cm
Slutpris24 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Albert Edelfelt olja "Bland rosor" - trädgårdsmotiv från Haiko, utförd 1898 med smärre retuscher 1899, signerad Dr T Tallqvist till minne af Haiko och af A Edelfelt, 38 x 55 cm.
Slutpris3 400 000 SEK
Värdering1 600 000 - 2 000 000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Danse pantomime pour fruits de velours rouge", signerad och numrerad 84/250, pappersstorlek 109 x 75 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "L'enfant clown aux yeux graves qui chante l'éternelle blessure de l'Exil", signerad och numrerad 77/250, pappersstorlek 109 x 75 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrarmbandsur, Omega Seamaster 600, stål, manuell
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, glas på patinerad träsockel, violin, sockel med invändig belysning, total h 184 cm, proveniens: inköpt på Black & White Art, vernissagekort medföljer
Slutpris16 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Henri Matisse, (1869 - 1954), "Portrait de Monique Bourgeois"
Slutpris380 000 SEK
Värdering350 000 - 400 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Jaeger LeCoultre, bordsur, förgylld mässing, modellnummer 412, höjd 15 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, sannolikt Gemla Leksaksfabrik omkring 1910, lädersadel med stigbyglar i järn och valltrapp i ylle, man och svans i tagel, l 138 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bear Bull Blackfoot", signerad S2 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bull Chief", signerad S3 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "He Dog", signerad S1 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lundell, Ulf, färglitografi, "Hommage à William S", signerad, daterad -92, numrerad 3/100, synlig pappersstorlek 75x56 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, oktogonala, graverade initialer BB, stämplade Lund 1947
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, 1700-talets 2 hälft, så kallade "Svenska modellen", oval rygg med balusterformad, genombruten ryggbricka,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bankettsoffa, skuret och bronserat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets början, dekor av löpande hund, mittanfang med fleuron, l 180 cm, renoverad, senare, grön klädsel
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Modellen", signerad och numrerad 166/280, Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK