Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Stol, mässing med röd textilklädsel, så kallad Chiavari, Italien, 1900-tal_27421a_8db40166c948944_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klar glasmassa, etsad signatur, etikettmärkt, h 16 cm_27399a_8db3f4a3d25a3ba_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klar glasmassa, etsad signatur, etikettmärkt, h 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dalí, Salvador, efter, offset, "Shakespeare" ur kalendern "Mach ado about Shakespare", ed Galerie Brönner, tryck signatur, synlig pappersstorlek 42 x 32 cm_27388a_8db3f50b7365cf6_lg.jpeg
Dalí, Salvador, efter, offset, "Shakespeare" ur kalendern "Mach ado about Shakespare", ed Galerie Brönner, tryck signatur, synlig pappersstorlek 42 x 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets slut, dekor av personer mm i famille-rose-färger, oidentifierad signatur, h 58 cm_27391a_8db400daf478dfc_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets slut, dekor av personer mm i famille-rose-färger, oidentifierad signatur, h 58 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Just Andersen, Ib, skålfat, polerad brons, signerat, dia 19,5 cm_27465a_8db41a6ac0784c6_lg.jpeg
Just Andersen, Ib, skålfat, polerad brons, signerat, dia 19,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm_27745a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg, _27747a_lg.jpeg
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Nordic Brands, stolar, formpressad bokfanér, "Amanda", slitage_27748a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _27746a_lg.jpeg
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, sekelskiftet 1900, h 22 cm, visst slitage_27749a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med grå textilklädsel, modell GE-151, framstår i nyskick_27750a_8db459f7595433c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, soffa, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, l 198 cm_27751a_8db459f92400603_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, soffa, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, l 140 cm_27752a_8db459fae68f5cb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, b 80 cm_27753a_8db459fc1906e74_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, soffbord, ljus fur, "Dymling", 1970-tal, brännstämplat, l 72 cm_27756a_8db459fd72f4ebe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bang, Mikael för Holmegaard, taklampa, glas, "Sonate Aubergine type 2", design 1978, etikettsignerad, dia 39 cm_27755a_8db45a39b1ee3ff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mini Chopper, Zhejiang Peace Diablo, 50 cc, medföljer instruktionsbok, nyckel saknas_27754a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm_27757a_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Englund, Eva för Målerås, skål, blå glasmassa, "Malakit", signerad, diameter 27 cm_27758a_lg.jpeg
Englund, Eva för Målerås, skål, blå glasmassa, "Malakit", signerad, diameter 27 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Panna, brons, 1800-tal, tre kannelerade ben, gjuten signatur ROY, h 11 cm, trähandtag saknas_27760a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm_27759a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av träd, h 66 cm_27761a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Snurrfåtölj, svart konstläderklädsel på metallfot, 1960-70-tal, fot märkt FP 42_27762a_8db45a3b8555a29_lg.jpeg
Snurrfåtölj, svart konstläderklädsel på metallfot, 1960-70-tal, fot märkt FP 42
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Möbel IKEA, fåtölj, "Stickfåtöljen Rut", design 1952, omklädd i gråtonat slätt/teddytyg, framstår i nyskick_27763a_8db45a3fd646819_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-tal, soffa samt fåtölj, helstoppad, grå teddyklädsel, armlän i teak, soffa l 180 cm, framstår i nyskick_27764a_8db45a4101e2b59_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kofoed, Ingelise för Royal Copenhagen/Fogh & Mörup, bordslampa, fajans, modell Royal 7 Tenera/E7167, design 1967, avbildad i katalogen, h inklusive skärm 69 cm_27765a_8db45a425311ee2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, guld glasmassa med orange mynning på blå fot, "Solo", design 1994, etikettmärkt, h 33 cm_27766a_8db45a43ca7e537_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bang, Mikael för Holmegaard, bordslampa, vitopak glasmassa med violett dekor, , Lamp Art 3, design 1972, h inklusive mässingsfäste 32 cm_27767a_8db45a44ed00df5_lg.jpeg
Bang, Mikael för Holmegaard, bordslampa, vitopak glasmassa med violett dekor, , Lamp Art 3, design 1972, h inklusive mässingsfäste 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Berg, Gustav Axel för firma G A Berg, Stockholm, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Torparen" 1930-tal, höger armlän med torksprickor, sadelgjord i behov av översyn_27768a_8db45a6c00e0000_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Orkidéer, signerad och daterad -75, 25 x 19 cm_27776a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindesvärd, Karl Gustav för Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, taklampa, metall och glas, funkis, "KG-Armaturen", design 1936, dia 33,5 cm, bruksslitage_27777a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden", _27778a_lg.jpeg
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor, signerad och numrerad 86/120, synlig pappersstorlek 29 x 36_27775a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,_27779a_lg.jpeg
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj, bonad bok med vinröd läderklädsel, visst slitage_27780a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, svart konstläderklädsel på metallben, smärre def_27782a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods, _27781a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Filmposter, litograferad, "Det stora landet" (The big country) 1958, med bland andra Gregory Peck, Jean Simmons och Carroll Baker. synlig pappersstorlek 99 x 68 cm, påtecknad tidpunkt 1930, _27783a_8db462cdaaadec6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gotemark, Eva, blandteknik, komposition, signerad, 80 x 60 cm_27784a_8db462cf9e4e638_lg.jpeg
Gotemark, Eva, blandteknik, komposition, signerad, 80 x 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, blandteknik, komposition, signerad, 80 x 60 cm_27785a_8db462da598740d_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, akryl, kompositon med docka, signerad, 70 x 52 cm_27786a_8db462dd15b011d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, äggtempera, Docka I, signerad, 70 x 52 cm_27787a_8db462deabb60f3_lg.jpeg
Gotemark, Eva, äggtempera, Docka I, signerad, 70 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, akryl, Docka II, signerad, 52 x 70 cm_27788a_8db4712a649079f_lg.jpeg
Gotemark, Eva, akryl, Docka II, signerad, 52 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2005, bruksslitage_27770a_8db462e2e67c8a5_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2005, bruksslitage
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1996, bruksslitage_27771a_8db462e42ccd34e_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1996, bruksslitage
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1996, bruksslitage_27772a_8db462e65e28c69_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm_27792a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Strid, Hardy, härdlack, "Med röd ring", signerad och daterad 1964, 40 x 29 cm_27794a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK