Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Grünewald, Iván, gouache, landskapsbild från Hagaparken, signerad och daterad 1937, synlig pappersstorlek 35 x 49 cm, G var son till Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén_27702a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt_27703a_lg.jpeg
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, etsning, uvar, otydligt monogramsignerad, synlig pappersstorlek 24 x 23 cm_27704a_8db45741cb45dd9_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, etsning, uvar, otydligt monogramsignerad, synlig pappersstorlek 24 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kryddskrin, mahogny med mässingsbeslag, Danmark, 1800-talets 2 hälft, etikett från Östergades Materialhandel, uppfällbart lock varunder 12 glasflaskor med stoppers, låda med 4 bleckburkar, h 20 cm_27705a_8db45743289ab50_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, antik Teketurkmen, 120 x 110 cm, bruksslitage_27706a_8db457449f9c081_lg.jpeg
Matta, antik Teketurkmen, 120 x 110 cm, bruksslitage
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, antik Hereke (?) med bönenisch, 180 x 125 cm, slitage_27707a_8db4574600bf17e_lg.jpeg
Matta, antik Hereke (?) med bönenisch, 180 x 125 cm, slitage
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kuhnert, Wilhelm, kopia efter, akvareller, 1 par, "Manchurisk tiger" respektive "Leopard", signerade Ernst Nilsson, synlig pappersstorlek 28 x 42 cm_27708a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation_27711a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Byggsats, Stanlo No. 500, metall, trä och gummi, i originalkartong_27712a_lg.jpeg
Byggsats, Stanlo No. 500, metall, trä och gummi, i originalkartong
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _27710a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, kvinna på stenbro, signerad L Hjelm och otydligt daterad, 29 x 44 cm_27713a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Miniatyrkåsa, silver, barockstil, dekor av växtlighet, oidentifierad stämpel, möjligen J D Schleissner & Söhne Hanau, sekelskiftet 1900, svensk importstämpel före 1912, l 9 cm, vikt 25 gram_27709a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, antik persisk, 130 x 165 cm, slitage, någon lagning_27714a_8db457472909924_lg.jpeg
Matta, antik persisk, 130 x 165 cm, slitage, någon lagning
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksaksbil, bemålad och litograferad plåt, T-Ford Coupé,  Gebrüder Bing, Nürnberg omkring 1920, l 17 cm, kartong medföljer, sprint till reservhjul saknas_27716a_8db458589d04f48_lg.jpeg
Leksaksbil, bemålad och litograferad plåt, T-Ford Coupé, Gebrüder Bing, Nürnberg omkring 1920, l 17 cm, kartong medföljer, sprint till reservhjul saknas
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Urverksdriven lesksakbil, litograferad plåt, Schuco-Akustico 2002, Tyskland, 1930-tal, l 14,5 cm, svartlackerad originalnyckel och (defekt) -kartong medföljer_27718a_8db4585a13698d4_lg.jpeg
Urverksdriven lesksakbil, litograferad plåt, Schuco-Akustico 2002, Tyskland, 1930-tal, l 14,5 cm, svartlackerad originalnyckel och (defekt) -kartong medföljer
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rökbord, bonat trä med intarsia, möjligen Indien, 1900-talets 2 hälft, hexagonal skiva,  h 50 cm_27715a_8db4574cad3e127_lg.jpeg
Rökbord, bonat trä med intarsia, möjligen Indien, 1900-talets 2 hälft, hexagonal skiva, h 50 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksaker, 2 st, Schuco, litograferad plåt, grarage Varianto-Box 3010/30 US Zone samt Varianto 3047 West Germany, sistnämnda med originalkartong_27719a_8db4585bce47ad0_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad metall på marmorsockel, stående älgtjur, höjd 26 cm_27717a_8db4576893bb8f2_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm_27720a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för IKEA,, byrå teak med svärtade handtag, "Kansas", 3 lådor, svärtade ben med mässingsskoningar, b 82 cm, litteratur: Möbel-IKEA-katalogen 1957 sid 106, smärre fanérdefekt_27721a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, möjligen Carl Malmsten för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, design 1928 l 87 cm_27722a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, vas/flaska, glas, polykrom dekor i zanfiricomönster, _27724a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis, "Kalinka", höjd 9-13 cm_27723a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis, "Kalinka", höjd 9-13 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm_27489a_8db4267077ec28e_lg.jpeg
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk (?) konstnär, 1900-talets 2 hälft, figurkomposition, otydligt signerad, 80 x 60 cm_27729a_8db458e13fd5bf0_lg.jpeg
Okänd dansk (?) konstnär, 1900-talets 2 hälft, figurkomposition, otydligt signerad, 80 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 100", signerad och numrerad 17/50, pappersstorlek 28 x 29 cm_27336a_8db3ceb28cb4209_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 100", signerad och numrerad 17/50, pappersstorlek 28 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Odysseus", ur Alf Hambes Värld, signerad och numrerad 97/290, synlig pappersstorlek 40 x 53 cm_27337a_8db3ceb8ef5c448_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Odysseus", ur Alf Hambes Värld, signerad och numrerad 97/290, synlig pappersstorlek 40 x 53 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, flintgods, Picknick, design 1956, längd 17 cm_27732a_8db458e4df74641_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, flintgods, Picknick, design 1956, längd 17 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Seifert, Carl tillskriven, olja, kvinna i hall, signerad C Seifert och daterad -51, a tergo text, 33 x 29 cm_27733a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Englund, Annette, färglito, "Sällskap", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 53 x 39 cm_27735a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Adler, Carin, färglito, "Kungsportsbron" - motiv från Göteborg, signerad och numrerad 136/250, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm_27734a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta samt tallrikar, stengods, Elisabeth_27736a_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta samt tallrikar, stengods, Elisabeth
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, bemålat trä och metall_27737a_lg.jpeg
Takkrona, bemålat trä och metall
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Akustisk gitarr, Bjärton_27725a_8db4585d1a3bed8_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Bjärton
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Akustisk gitarr, Bjärton, etikettmärkt_27726a_8db4585e58c61cc_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Bjärton, etikettmärkt
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Akustisk gitarr, Bjärton, etikettmärkt_27727a_8db4585f8b7acd8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Akustisk gitarr, Hermann Carlsson Levin, serienummer 256350, etikettmärkt_27728a_8db4586ae1022aa_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Hermann Carlsson Levin, serienummer 256350, etikettmärkt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sinnemark, Rolf för Älghult, snapsglas, 6 st, klarglas med vriden, gul fot, "Twist", etikettsignerade, h 22 cm_27450a_8db4187d8665e53_lg.jpeg
Sinnemark, Rolf för Älghult, snapsglas, 6 st, klarglas med vriden, gul fot, "Twist", etikettsignerade, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olsen, Einar Hugo, olja, landskap, signerad EO och daterad 1933, 63 x 75 cm, smärre färgsläpp_27738a_8db45939c65185b_lg.jpeg
Olsen, Einar Hugo, olja, landskap, signerad EO och daterad 1933, 63 x 75 cm, smärre färgsläpp
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, höjd 30 cm_27456a_8db419a33629f0e_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Concertina i låda, sekelskiftet 1900_27423a_8db401c8c52c6ba_lg.jpeg
Concertina i låda, sekelskiftet 1900
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Burgess & Leight, karott med lock, flintgods, längd 25 cm_27740a_lg.jpeg
Okänd designer för Burgess & Leight, karott med lock, flintgods, längd 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _27741a_lg.jpeg
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister, _27743a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _27742a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ullmann, Max, olja, flodparti, signerad Hamburg och daterad 1919, 40 x 30 cm_27744a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, höjd 7,5 cm_27731a_8db458e3ced9cf8_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, höjd 7,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Syskrin med inredning, lackarbete, Japan, Meiji-Taishô, längd 29 cm_27730a_8db458e2c851b68_lg.jpeg
Syskrin med inredning, lackarbete, Japan, Meiji-Taishô, längd 29 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK