Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, blå glasmassa med invälsade linjer, signerad och etikettmärkt, h 19 cm_27604a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Ragnar, olja, stilleben, signerad och daterad -53, 100 x 63 cm, proveniens: konstnärens familj_27606a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, skulptur, förgylld konstmassa. sittande Buddha, modern tillverkning, antagligen Thailand, höjd 19 cm_27607a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, antik Bachtiari (?) galleri, 515 x 115 cm, bruksslitage_27608a_8db44b3bce81a77_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning , längd 121 cm_27492a_8db42673e457b25_lg.jpeg
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning , längd 121 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Chistensen, Tina & Leegaard, T för IKEA, hängstol, metall med blå plastklädsel, PS Svinga, design 2003, h 102 cm medföljer upphängning och bruksanvisning, framstår oanvänd_27609a_8db44b3ea1dfd88_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bonderup, Claus & Thorup, Thorsten för Fog & Mørup, taklampa, mässingsfärgad aluminium, "Semi Pendel", design 1967, etikettsignerad, dia 70 cm_27610a_8db44b414c39a52_lg.jpeg
Bonderup, Claus & Thorup, Thorsten för Fog & Mørup, taklampa, mässingsfärgad aluminium, "Semi Pendel", design 1967, etikettsignerad, dia 70 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage_27611a_8db44c030fd3d39_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sörensen-Ringi, Kjell för Kasthall, vävnad, ylle, komposition, signerad, 135 x 90 cm_27612a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd samtida konstnär, olja, porträtt av Frida Kahlo, 80 x 60 cm_27613a_8db44c04bc05e38_lg.jpeg
Okänd samtida konstnär, olja, porträtt av Frida Kahlo, 80 x 60 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nordberg, Olle, olja, kvinna med fåglar, signerad och daterad 1933, 24 x 18 cm, medföljer bok_27614a_8db44cb7032da98_lg.jpeg
Nordberg, Olle, olja, kvinna med fåglar, signerad och daterad 1933, 24 x 18 cm, medföljer bok
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sotskydd till glasampel, glas och mässing, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dia 22 cm_27618a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Brosch, emaljerat och guillocherat silver, dekor i vitt, stämplad Aksel Holmsen Sandefjord, dia 4,5 cm_27616a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella", _27619a_lg.jpeg
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ragnar, färglito, Bondauktion, signerad  PT, synlig pappersstorlek 47 x 57 cm_27617a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
H M Drottning Margrethe II. färglito, "Sommerrose", signerad, daterad -94 och numrerad 210/300, synlig pappersstorlek 59 x 79 cm_27615a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm_27620a_8db44c05b2045b5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansson, Lars, olja, Surrealistisk komposition, 60 x 73 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion_27621a_8db44cc5678e27e_lg.jpeg
Johansson, Lars, olja, Surrealistisk komposition, 60 x 73 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Lars, olja, Surrealistisk strandkomposition, 90 x 100 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion_27622a_8db44cc72d5baac_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Johansson, Lars, olja, Segel och bågformer, 60 x 73 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion, färgsläpp_27623a_8db44cba10f10a9_lg.jpeg
Johansson, Lars, olja, Segel och bågformer, 60 x 73 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion, färgsläpp
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Lars, olja, Strandbild med klocka, 46 x 38 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion_27624a_8db44cbc96ad095_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Lars, olja, Öga i fokus, signerad och daterad -78, 38 x 46 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion_27625a_8db44cbb821f6e6_lg.jpeg
Johansson, Lars, olja, Öga i fokus, signerad och daterad -78, 38 x 46 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Lars, olja, Surrealistisk komposition med öga och pensel, 50 x 61 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion_27626a_8db44cc86105c04_lg.jpeg
Johansson, Lars, olja, Surrealistisk komposition med öga och pensel, 50 x 61 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rion, Ewa Julia, olja, Mona Lisa Improvisation (Who is looking at who?), signerad och daterad 2006, 65 x 120 cm_27627a_8db44d2327bfa61_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tams, John, mat och theservisdelar, porslin, svart underglasyrdekor i Piero Fornasettis art, 22 delar, största diameter 25 cm_27629a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _27630a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "TV-familjen", signerad, daterad 1967 samt numrerad 108/310, synlig pappersstorlek 47 x 63 cm_27628a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram, _27631a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _27632a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Allard, Gunilla för Lammhults, serveringsvagn, krom med 3 glasskivor, "Cargo Gastro", design 1999, l 83 cm_27633a_8db44d245dd555d_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Pryds Beck, Henrik, olja, "Hvor er The Flying Dog?, signerad och daterad 2003, 70 x 70 cm_27635a_8db44d274ea8af7_lg.jpeg
Pryds Beck, Henrik, olja, "Hvor er The Flying Dog?, signerad och daterad 2003, 70 x 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Pryds Beck, Henrik, olja, "Hundens rya er haengt på hovedet ved Hovedbanegården", signerad och daterad 2003, 30 x 30 cm_27636a_8db44d28abb0812_lg.jpeg
Pryds Beck, Henrik, olja, "Hundens rya er haengt på hovedet ved Hovedbanegården", signerad och daterad 2003, 30 x 30 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pryds Beck, Henrik, olja, "Hunden gör et spring og rammer på hovedet nede i Hovedbanegården", signerad och daterad 2003, 30 x 30 cm_27637a_8db44d2a3d144b9_lg.jpeg
Pryds Beck, Henrik, olja, "Hunden gör et spring og rammer på hovedet nede i Hovedbanegården", signerad och daterad 2003, 30 x 30 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, krom med dubbla skivor i härdat glas, 1970-tal, etikettmärkt, längd 63 cm_27634a_8db44d25f70a244_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, broderi, siden och guldtråd, antagligen Thailand, 1900-talets 2 hälft, dekor av Zoodiaken och elefant, 97 x 94 cm_27640a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _27641a_lg.jpeg
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar, signerad och numrerad 283/375, 53 x 81 cm_27638a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lockurna, glaserat lergods, Italien, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av blommor med koboltfond, höjd 47 cm, enstaka mynningsnagg_27639a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _27642a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Bordsurtout, nysilver med glasinsatser, England, stämplad Philip Ashbury & Sons, Sheffield, 1800-talets 2 hälft, h 27 cm_27643a_8db44d703b95513_lg.jpeg
Bordsurtout, nysilver med glasinsatser, England, stämplad Philip Ashbury & Sons, Sheffield, 1800-talets 2 hälft, h 27 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mössa för matros vid U-båt samt U-båtsflagga, Danmark 1930-40-tal, medföljer Yachtflagga och 3 signalflaggor_27644a_8db44d71216c2a1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm_27645a_8db44d73fc61ad6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Flytväst, Beaufort, uppblåsbar_27646a_8db44d725787abf_lg.jpeg
Flytväst, Beaufort, uppblåsbar
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Place, Francois efter Visccher, Nicolaes II, kopparstick, 3 st, samramade, kustpartier, ur serien 6 landskap från cirka 1675, pappersstorlek 90 x 180 mm_27647a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk (?) konstnär, rödkrita, Pan och herde, 16,5 x 11,5 cm, fäste på äldre papper, a tergo numrering No 48 (?)_27969a_8db4717cd3999c2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900, _27649a_lg.jpeg
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 4 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _27650a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 3 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _27651a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK