Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Nordin, Lars, silcsreen, "Wedding flowers"_27514a_lg.jpeg
Nordin, Lars, silcsreen, "Wedding flowers"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lind, Yrsa Isabel, olja, komposition med geishor, signerad, 65 x 45 cm_27516a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning_27515a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Resegarderob, trä med metallbeslag, 1900-talets början, inredning med lådor och galgar, längd 126 cm, vikt 32 kg_27517a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm_27519a_8db433f5d770497_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tancula Nielsen, René J, olja, komposition, signerad och daterad 1999, 40 x 35 cm_27518a_8db433f4fea0b50_lg.jpeg
Tancula Nielsen, René J, olja, komposition, signerad och daterad 1999, 40 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, hängsmycke med kedja, silver, modellnummer 121, kulhamrad dekor, h 6,5, b 5,5 cm, i originaletui med skydddspåse_27520a_8db43eaafbdc0d3_lg.jpeg
Koppel, Henning för Georg Jensen, hängsmycke med kedja, silver, modellnummer 121, kulhamrad dekor, h 6,5, b 5,5 cm, i originaletui med skydddspåse
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn_27523a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, örn, total mått inklusive ram 112 x 90 cm_27521a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, teak, undre tidskriftshylla, l 150 cm, bruksslitage_27522a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1970-tal, armstol, bok med canvasklädsel, armlän av läderremmar, bruksslitage_27525a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Käringsundet, Eckerö", signerad med dedikation och numrerad 36/45, pappersstorlek 32 x 71 cm, blekt_27524a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skål på fot, sterlingsilver, Viktoriansk, 1800-talets slut, rik dekor av blommor mm, stämplad Walter Gibson & John Langman London 1898, dia 17 cm, vikt 330 gram, ägargravyr_27526a_8db43eabddfd34a_lg.jpeg
Skål på fot, sterlingsilver, Viktoriansk, 1800-talets slut, rik dekor av blommor mm, stämplad Walter Gibson & John Langman London 1898, dia 17 cm, vikt 330 gram, ägargravyr
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slipsnål, 18 karat rödguld, stämplad Bengt Hallberg Köping, total vikt inklusiver kedja i metall 6 gram, ägargravyr_27529a_8db43eae2a730b0_lg.jpeg
Slipsnål, 18 karat rödguld, stämplad Bengt Hallberg Köping, total vikt inklusiver kedja i metall 6 gram, ägargravyr
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1942, vikt 9,2 gram, spegelmonogram RJ eller JR_27527a_8db43eaccdf5c04_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1942, vikt 9,2 gram, spegelmonogram RJ eller JR
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, svårtydda utländska stämplar, total vikt 7,9 gram_27528a_8db43eaf03c5966_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, svårtydda utländska stämplar, total vikt 7,9 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668_27530a_8db43eafb47a886_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Buck, Erik för Ørum, stolar, 1 par, palisander med textilklädsel, 1960-tal, stämpelsignerade_27531a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm_27533a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, komposition med öga och bojar, signerad och numrerad 125/260, synlig pappersstorlek 31 x 60 cm_27532a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, armstol, ek med textilklädsel, 1950-60-tal, stoppning torkad, någon gummigjord defekt_27534a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Snusdosa, emaljerad och förgylld koppar, möjligen Birmingham, George III, 1700-talets slut, dekor av polykroma blommor, l 7,5 cm, retuscher_27535a_8db43fab1095d4f_lg.jpeg
Snusdosa, emaljerad och förgylld koppar, möjligen Birmingham, George III, 1700-talets slut, dekor av polykroma blommor, l 7,5 cm, retuscher
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, humidor, bakelit, art-déco, 1920-tal, kvadratisk med geometrisk dekor, lock invändigt med förgyllt montage, h 16 cm_27536a_8db43fabf13ceb4_lg.jpeg
Okänd designer, humidor, bakelit, art-déco, 1920-tal, kvadratisk med geometrisk dekor, lock invändigt med förgyllt montage, h 16 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk (?) konstnär, vas, glaserat stengods, svårtydd signatur, h 15 cm_27537a_8db43faca68b372_lg.jpeg
Okänd dansk (?) konstnär, vas, glaserat stengods, svårtydd signatur, h 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd österrikisk konstnär, sekelskiftet 1900, vas, majolika, jugend, genombruten dekor av näckrosor mm, signerad Mayolica hcho en Austria (!), h 38 cm_27538a_8db43fadcfc061a_lg.jpeg
Okänd österrikisk konstnär, sekelskiftet 1900, vas, majolika, jugend, genombruten dekor av näckrosor mm, signerad Mayolica hcho en Austria (!), h 38 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Strösked, silver, slät modell, Ryssland, 1800-talets slut, oidentifierad mästare KP, kontrollörstämpel för Alexandr Slavovitch Skovronsky Moskva 1896, l 17 cm, vikt 55 gram, initialer _27539a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, kronhjort, total mått inklusive ram 107 x 55 cm_27541a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Darnell, Arne för Hammarplast, ställ för LP-skivor, 17 moduler, gjuten signatur, h 33 cm_27542a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med snäcka, signerad, h 90 cm_27540a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mat-och kaffeservis, porslin, B&G Hartmann, cirka 100 delar, förgylld kantdekor_27543a_8db43fe92598b9a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Klimt, Gustav, efter, gicléetryck (?), "Tod und Leben, tryckt signatur, synlig pappersstorlek 44 x 49 cm_27544a_8db43fe82d89c7f_lg.jpeg
Klimt, Gustav, efter, gicléetryck (?), "Tod und Leben, tryckt signatur, synlig pappersstorlek 44 x 49 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm_27545a_8db43fedf673a8b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Miniatyrkaffekanna, koppar, 1800-tal, l 13 cm_27546a_8db43ff7cdc9e53_lg.jpeg
Miniatyrkaffekanna, koppar, 1800-tal, l 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen, _27548a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rundberg, Carl-Eric, olja, man med dragspel, signerad, 61 x 50 cm_27547a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, bronserat trä och pastellage, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 108 cm_27549a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Björk, Kurt, väggrelief/skulptur, tenn och koppar, monterad på träplatta, fiskstim, signerad och daterad -67, 14 x 39 cm_27550a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med ljushårig kvinna, signerad och daterad 1992, 46 x 38 cm_27551a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd 21 cm_27552a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor,  1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm_27553a_8db440a932d1b28_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sextant i låda, mässing, 1800-talets 2 hälft, etikett i etuiets lock: Wilson & Gillie, Nautical Instrument Makers, New Quay, North Shields and at 107 Bute St Cardiff, l 24 cm_27554a_8db440aa01a207d_lg.jpeg
Sextant i låda, mässing, 1800-talets 2 hälft, etikett i etuiets lock: Wilson & Gillie, Nautical Instrument Makers, New Quay, North Shields and at 107 Bute St Cardiff, l 24 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm_27555a_8db440a8463b864_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för OMI, golvlampa, vitlackerad metall och krom, Danmark, 1900-talets 2 hälft, höjd 121 cm_27499a_8db4277b228c083_lg.jpeg
Okänd designer för OMI, golvlampa, vitlackerad metall och krom, Danmark, 1900-talets 2 hälft, höjd 121 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm_27488a_8db425c82d529b9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Högfeldt, Robert, akvarell, springande troll, signerad, synlig pappersstorlek 26 x 29 cm_27556a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglito, motiv från Skoklosters Slott, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm_27557a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Gebrüder Thonet Wien, stolar, 3 st, lackerat böjträ med genombruten sits och rygg, sekelskiftet 1900, senare bemålning, bruksslitage_27558a_lg.jpeg
Gebrüder Thonet Wien, stolar, 3 st, lackerat böjträ med genombruten sits och rygg, sekelskiftet 1900, senare bemålning, bruksslitage
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matta, semiantik persisk galleri, 320 x 90 cm_27559a_lg.jpeg
Matta, semiantik persisk galleri, 320 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK