Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Olson, Axel, färglitografi, "Kritklipporna", signerad och numrerad 117/150, synlig pappersstorlek 26 x 39 cm_27560a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bsiquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm_27561a_8db44176e3b94a3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Petersen, Vilhelm (efter honom?), olja, kustparti, osignerad, a tergo etikett, 19 x 29 cm_27562a_8db44176091a01e_lg.jpeg
Petersen, Vilhelm (efter honom?), olja, kustparti, osignerad, a tergo etikett, 19 x 29 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Petersen, Vilhelm (efter honom?), olja, kustparti, osignerad, 23 x 35 cm_27563a_8db4417553497f8_lg.jpeg
Petersen, Vilhelm (efter honom?), olja, kustparti, osignerad, 23 x 35 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wivel, Niels, tuschteckning med täckvitt, riddare kämpar mot havsodjur, signerad och daterad 1894, synlig pappersstorlek 15 x 21 cm_27564a_8db441d5d008dcf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Léger, Fernand, litografi med pochoir, "Cheval sur fond rouge", utförd 1951 i 1500 exemplar av Atelier Jacomet i Paris efter akvarell från 1948, synlig pappersstorlek 27 x 21 cm_27565a_8db441d4c7723da_lg.jpeg
Léger, Fernand, litografi med pochoir, "Cheval sur fond rouge", utförd 1951 i 1500 exemplar av Atelier Jacomet i Paris efter akvarell från 1948, synlig pappersstorlek 27 x 21 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm_27566a_8db441e004c1efa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Apoteksburk, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt eller 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor samt text Kalium-Permangan., h 28 cm (!), lockets insida med mindre nagg_27567a_8db441df3beb1b5_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bröllopskista, järnbeslaget och bemålat trä, Tyskland, 16-1700-tal, dekor från 1800-talets 1 hälft, målad dekor av spegelmonogram, blommor och datering 1 maj 1838, originalnyckel, b 161 cm_27568a_8db449e99faf263_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Møller Jepsen. Bent , armstol, teak med bordeauxfärgad läderklädsel, "Medalie", design 1961, h 78 cm_27569a_8db449ebbc903bf_lg.jpeg
Møller Jepsen. Bent , armstol, teak med bordeauxfärgad läderklädsel, "Medalie", design 1961, h 78 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, ballerinor, numrerad HC 20/35, synlig pappersstorlek 53 x 38 cm_27570a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm_27573a_lg.jpeg
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, 'komposition', signerad och numrerad HC I/IV, synlig pappersstorlek 79 x 58 cm_27571a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _27572a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, "New York X -83", signerad och numrerad 26/100, synlig pappersstorlek 76 x 56 cm_27574a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak, 3 hyllplan, höjd 51 cm_27498a_8db427516a6c355_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, bemålat trä, empirestil, 18-19000-tal, höjd 90 cm_27494a_8db42674debe5aa_lg.jpeg
Spegel, bemålat trä, empirestil, 18-19000-tal, höjd 90 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, bemålat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft, oval, höjd 67 cm_27495a_8db42675c4558c5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm _27575a_8db449ecd065cbf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition, signerad och numrerad 41/150, synlig pappersstorlek 77 x 56 cm_27576a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Gordon, Patrick S. färglitografi, japanskt stilleben, signerad, daterad 1986 och numrerad AP 17/30. synlig pappersstorlek 86 x 62 cm_27578a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, dansande par_27579a_lg.jpeg
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, dansande par
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bajonetter, 4 st, M/1867 för Remington, l 53 cm_27580a_lg.jpeg
Bajonetter, 4 st, M/1867 för Remington, l 53 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _27577a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hein, Piet för Georg Jensen, 1950-60-tal, bricka, mässing, "Superellips", modellnummer 7001, 25 x 19 cm_27581a_8db44a8d662a58f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm_27582a_8db44a8e5adb891_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm_27583a_8db44a8f7f53d6c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd dansk designer, spegel, skuret och förgyllt trä, så kallad Skønvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserade rankor mm, infattade, japanska lackpaneler, h 177 cm, smärre defekter_27584a_8db44b351f4977a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kubistiskt stilleben, signerad och daterad -56, 58 x 122 cm, proveniens: konstnärens familj_27586a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition med figurer, signerad, daterad 1935 samt numrerad 96/100, pappersstorlek 50 x 57 cm_27589a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Onsberg, Ulf, färglitografi, komposition_27588a_lg.jpeg
Onsberg, Ulf, färglitografi, komposition
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kustklippor, signerad och daterad -53, 45 x 60 cm, proveniens: konstnärens familj_27587a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Leon, May K, färglitografi, dansande par, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 52 x 41 cm_27585a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stol, skuren, massiv valnöt, Chippendale, 1700-talets mitt, ljusbrun läderklädsel från 1900-tal_27590a_8db44a90be47068_lg.jpeg
Stol, skuren, massiv valnöt, Chippendale, 1700-talets mitt, ljusbrun läderklädsel från 1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad, _27592a_8db44a93a1cb18c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel_27591a_8db44a91fc1b6fb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skriv/arbetsbord med uppfällbar skiva, mahogny, 1800-talets mitt, 2 lådor samt pennfack (?) i sarg, ben med avslutande hjultrissor, utfällt 127 x 93 cm, h 73 cm, någon smärre defekt_27593a_8db44b367f6888b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver, _27595a_lg.jpeg
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador_27596a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Börjesson, Rolf, olja, stilleben, signerad och daterad 1980, 39 x 57 cm_27597a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Lauthe, Jean, akvatint, komposition, ed L'Oeuvre Gravée, BFK Rives, signerad och numrerad 49/75, total pappersstorlek 50 x 75 cm_27598a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hänge, förgyllt sterlingsilver, Italien, 1900-talets 2 hälft, fast hänge med text "Birgitta", detta l 5 cm_27594a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Christiansen, Henning, tillskriven, handmålat utställningsplakat till Bjørn Nørgaards utställning "Det Nye Europa – Hver morgen må vi begynde forfra...", Galleri Susanne Ottesen 4/7- 1/10 1994,_27599a_8db44c004405fc5_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, relief, stengods och betong i järnram, signerad FC och daterad 65, 45 x 38 cm_27601a_8db44b39392ce21_lg.jpeg
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, relief, stengods och betong i järnram, signerad FC och daterad 65, 45 x 38 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, tillskriven, relief, stengods och betong, par med barn i barnvagn, osignerad, 36 x 39 cm_27602a_8db44b3a9e137e1_lg.jpeg
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, tillskriven, relief, stengods och betong, par med barn i barnvagn, osignerad, 36 x 39 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm_27600a_8db44c01dd3b412_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm_27603a_lg.jpeg
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm_27605a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK