Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.


Visning:

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Aprilauktion
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm
49
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
50
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
51
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
52
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matservisdelar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Purpur Blomst, Juliane Marie, 1920-tal, dia 17 - 33 cm
53
Matservisdelar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Purpur Blomst, Juliane Marie, 1920-tal, dia 17 - 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Johansson, Ejvind A för FDB, , sybord, teak och bonad bok, undre rottingkorg, modellnummer R101, design 1955, l 60 cm
54
Johansson, Ejvind A för FDB, , sybord, teak och bonad bok, undre rottingkorg, modellnummer R101, design 1955, l 60 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm
55
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
56
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Reichstaler, så kallad Tauftaler, Ernst I, Saxen-Coburg-Gotha 1671, upphängningshål
57
Silvermynt, 1 Reichstaler, så kallad Tauftaler, Ernst I, Saxen-Coburg-Gotha 1671, upphängningshål
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olympica, plånbok, läder med guldprägling, minne av 14:e Olympiaden, London 1948, tryckta signaturer för bland andra GreNoLi, l 15 cm, bruksslitage
58
Olympica, plånbok, läder med guldprägling, minne av 14:e Olympiaden, London 1948, tryckta signaturer för bland andra GreNoLi, l 15 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lockurnor, 1 par, coisonné, Kina, 1900-talets slut, total höjd 26 cm
59
Lockurnor, 1 par, coisonné, Kina, 1900-talets slut, total höjd 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage
60
Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1987, vikt 40 gram, innerdiameter 6 x 5 cm
61
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1987, vikt 40 gram, innerdiameter 6 x 5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen Murano, parfymflaska med propp, hexagonal med violett och orange ynderfång, signerad M Oreste (?), h 30 cm
62
Okänd designer, antagligen Murano, parfymflaska med propp, hexagonal med violett och orange ynderfång, signerad M Oreste (?), h 30 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av anmodersfigur, h 52 cm
63
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av anmodersfigur, h 52 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm
64
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Boehm, L (pseudonym för Niels Walseth, olja, norskt fjällparti med vallpiga i folkdräkt, signerad, 52 x 41 cm
65
Boehm, L (pseudonym för Niels Walseth, olja, norskt fjällparti med vallpiga i folkdräkt, signerad, 52 x 41 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, genombruten, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 17 cm
66
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, genombruten, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, oljemålningar, 1 par, skymningslandskap, otydligt signerade, 10 x 14 cm
67
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, oljemålningar, 1 par, skymningslandskap, otydligt signerade, 10 x 14 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Palmeiro, José, olja, kvinnoporträtt, signerat San Sebastian, 92 x 60 cm
68
Palmeiro, José, olja, kvinnoporträtt, signerat San Sebastian, 92 x 60 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm
69
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm
70
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas
71
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
72
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, kvinna med växter, otydligt signerad, 91 x 71 cm, smärre duklagning
73
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, kvinna med växter, otydligt signerad, 91 x 71 cm, smärre duklagning
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Pendel" 1950-tal, , graverad signatur,
74
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Pendel" 1950-tal, , graverad signatur,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fartyg i Köpenhamns hamn, uppklistrad på pannå, 48 x 32 cm
75
Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fartyg i Köpenhamns hamn, uppklistrad på pannå, 48 x 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Lotta", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 16 cm
76
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Lotta", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
77
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm
78
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel höger", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
79
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel höger", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jahn, Georg, etsning, badande kavallerister med hästar, "Pfedrdeschwemme", signerad, synlig pappersstorlek 45 x 59 cm, gulnad
80
Jahn, Georg, etsning, badande kavallerister med hästar, "Pfedrdeschwemme", signerad, synlig pappersstorlek 45 x 59 cm, gulnad
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm
81
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Soot Bull", signerad S4 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
82
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Soot Bull", signerad S4 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
83
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, olja, "Spegelbild i fönster", signerad och daterad -65, 46 x 38 cm
84
Thorén, Esaias, olja, "Spegelbild i fönster", signerad och daterad -65, 46 x 38 cm
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad29 x 38 cm
85
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad29 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Medaljminiatyrer, 2 st, Medaljen för Tapperhet i Fält M/1809 samt Karl Johansmedaljen av 1854, förstnämnda utdelad under Napoleonkrigen
86
Medaljminiatyrer, 2 st, Medaljen för Tapperhet i Fält M/1809 samt Karl Johansmedaljen av 1854, förstnämnda utdelad under Napoleonkrigen
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hoffmann, Josef för Wiener Werkstätte, plånbok, svart läder med geometrisk gulddekor, cirka 1920-25, 14,5 x 9 cm, obetydligt bruksslitage
87
Hoffmann, Josef för Wiener Werkstätte, plånbok, svart läder med geometrisk gulddekor, cirka 1920-25, 14,5 x 9 cm, obetydligt bruksslitage
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fickplunta med löstagbar botten/bägare, läderklätt glas och metall, Mc Callums Perfection Scotch Whisky, 1800-talets slut, h 14 cm
88
Fickplunta med löstagbar botten/bägare, läderklätt glas och metall, Mc Callums Perfection Scotch Whisky, 1800-talets slut, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd fransk designer, bläckhorn, patinerad brons och elfenben, art-déco, 1920-tal, stämplad Déposé samt med oidentifierad gjutarstämpel, l 22 cm
89
Okänd fransk designer, bläckhorn, patinerad brons och elfenben, art-déco, 1920-tal, stämplad Déposé samt med oidentifierad gjutarstämpel, l 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd tysk konstnär, skulptur, skuret lövträ, antagligen Schwartzwald, sekelskiftet 1900, stående råbock, h 36 cm
90
Okänd tysk konstnär, skulptur, skuret lövträ, antagligen Schwartzwald, sekelskiftet 1900, stående råbock, h 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, Meiji-Taishô, skålfat, cloisonné, dekor av snötranor mot svart fond, dia 30,5 cm
91
Okänd japansk konstnär, Meiji-Taishô, skålfat, cloisonné, dekor av snötranor mot svart fond, dia 30,5 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ångfartygsmodell, bemålad plåt, Danmark, sekelskiftet 1900, "Christian", spritbännare med främre tank, l 59 cm
92
Ångfartygsmodell, bemålad plåt, Danmark, sekelskiftet 1900, "Christian", spritbännare med främre tank, l 59 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, taklampa, eloxerad och svartlackerad aluminium, dia 25 cm
93
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, taklampa, eloxerad och svartlackerad aluminium, dia 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
94
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
95
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, längd 15 cm
96
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, längd 15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.