Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm_27329a_8db3dae91e920a4_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm_27359a_8db3da1663798b8_lg.jpeg
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm_27327a_8db3c2d964ce0e0_lg.jpeg
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm_27326a_8db3c2dac57f4c7_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matservisdelar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Purpur Blomst, Juliane Marie, 1920-tal, dia 17 - 33 cm_27379a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Johansson, Ejvind A för FDB, , sybord, teak och bonad bok, undre rottingkorg, modellnummer R101, design 1955, l 60 cm_27380a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm_27382a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _27381a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, 1 Reichstaler, så kallad Tauftaler, Ernst I, Saxen-Coburg-Gotha 1671, upphängningshål_27365a_8db3da10ad51889_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olympica, plånbok, läder med guldprägling, minne av 14:e Olympiaden, London 1948, tryckta signaturer för bland andra GreNoLi, l 15 cm, bruksslitage_27362a_8db3da149c78c97_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lockurnor, 1 par, coisonné, Kina, 1900-talets slut, total höjd 26 cm_27383a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage_27384a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1987, vikt 40 gram, innerdiameter 6 x 5 cm_27386a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, parfymflaska med propp, hexagonal med violett och orange ynderfång, signerad M Oreste (?), h 30 cm_27385a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av anmodersfigur, h 52 cm_27331a_8db3c2b6331d153_lg.jpeg
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av anmodersfigur, h 52 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm_27330a_8db3c2b73c623d4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Boehm, L (pseudonym för Niels Walseth, olja, norskt fjällparti med vallpiga i folkdräkt, signerad, 52 x 41 cm_27363a_8db3da12eeeeb25_lg.jpeg
Boehm, L (pseudonym för Niels Walseth, olja, norskt fjällparti med vallpiga i folkdräkt, signerad, 52 x 41 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, genombruten, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 17 cm_27394a_8db3f457b861855_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, oljemålningar, 1 par, skymningslandskap, otydligt signerade, 10 x 14 cm_27398a_8db3f4c6fdd4007_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Palmeiro, José, olja, kvinnoporträtt, signerat San Sebastian, 92 x 60 cm_27414a_8db3f55eb4b67f6_lg.jpeg
Palmeiro, José, olja, kvinnoporträtt, signerat San Sebastian, 92 x 60 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm_27416a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm_27417a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas_27418a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm_27419a_lg.jpeg
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, kvinna med växter, otydligt signerad, 91 x 71 cm, smärre duklagning_27415a_8db3f5602df83e0_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Pendel" 1950-tal, , graverad signatur, _27396a_8db3f4a679947cc_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fartyg i Köpenhamns hamn, uppklistrad på pannå, 48 x 32 cm _27390a_8db3f4ac91f6f80_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Lotta", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 16 cm_27433a_8db40d2af78856b_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning_27432a_8db40d21c2d73c5_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm_27431a_8db40d1981f194f_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel höger", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm _27434a_8db40e830d79471_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jahn, Georg, etsning, badande kavallerister med hästar, "Pfedrdeschwemme", signerad, synlig pappersstorlek 45 x 59 cm, gulnad_27435a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm_27971a_8db47180ff936c7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Soot Bull", signerad S4 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm_27438a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806_27437a_lg.jpeg
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Thorén, Esaias, olja, "Spegelbild i fönster", signerad och daterad -65, 46 x 38 cm_27420a_8db40e88a43bef0_lg.jpeg
Thorén, Esaias, olja, "Spegelbild i fönster", signerad och daterad -65, 46 x 38 cm
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad29 x 38 cm_27442a_8db40e89a67a62e_lg.jpeg
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad29 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Medaljminiatyrer, 2 st, Medaljen för Tapperhet i Fält M/1809 samt Karl Johansmedaljen av 1854, förstnämnda utdelad under Napoleonkrigen _27443a_8db40e7c94addab_lg.jpeg
Medaljminiatyrer, 2 st, Medaljen för Tapperhet i Fält M/1809 samt Karl Johansmedaljen av 1854, förstnämnda utdelad under Napoleonkrigen
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hoffmann, Josef för Wiener Werkstätte, plånbok, svart läder med geometrisk gulddekor, cirka 1920-25, 14,5 x 9 cm, obetydligt bruksslitage_27445a_8db40e7ac2b8dfb_lg.jpeg
Hoffmann, Josef för Wiener Werkstätte, plånbok, svart läder med geometrisk gulddekor, cirka 1920-25, 14,5 x 9 cm, obetydligt bruksslitage
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fickplunta med löstagbar botten/bägare, läderklätt glas och metall, Mc Callums Perfection Scotch Whisky, 1800-talets slut, h 14 cm_27448a_8db40e77334698e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd fransk designer, bläckhorn, patinerad brons och elfenben, art-déco, 1920-tal, stämplad Déposé samt med oidentifierad gjutarstämpel, l 22 cm_27446a_8db40e7978c93e4_lg.jpeg
Okänd fransk designer, bläckhorn, patinerad brons och elfenben, art-déco, 1920-tal, stämplad Déposé samt med oidentifierad gjutarstämpel, l 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd tysk konstnär, skulptur, skuret lövträ, antagligen Schwartzwald, sekelskiftet 1900, stående råbock, h 36 cm_27449a_8db40e759c45e04_lg.jpeg
Okänd tysk konstnär, skulptur, skuret lövträ, antagligen Schwartzwald, sekelskiftet 1900, stående råbock, h 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd japansk konstnär, Meiji-Taishô, skålfat, cloisonné, dekor av snötranor mot svart fond, dia 30,5 cm_27453a_8db41881e64a4b6_lg.jpeg
Okänd japansk konstnär, Meiji-Taishô, skålfat, cloisonné, dekor av snötranor mot svart fond, dia 30,5 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ångfartygsmodell, bemålad plåt, Danmark, sekelskiftet 1900, "Christian", spritbännare med främre tank, l 59 cm_27454a_8db41883d72eb99_lg.jpeg
Ångfartygsmodell, bemålad plåt, Danmark, sekelskiftet 1900, "Christian", spritbännare med främre tank, l 59 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, taklampa, eloxerad och svartlackerad aluminium, dia 25 cm_27455a_8db418856259346_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, taklampa, eloxerad och svartlackerad aluminium, dia 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten", _27439a_8db40d76583c19e_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten", _27440a_8db40d7c634716e_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, längd 15 cm_27441a_8db40d8f9069606_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK