Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Mörner, Stellan, olja, "Den blå timmen i Paris", signerad, 22 x 27 cm, proveniens: inköpt 1974 hos Halmstadgruppens Gallerist Halmstad Konst och Musikhandel_27335a_8db3ceb5d2d3dd5_lg.jpeg
Mörner, Stellan, olja, "Den blå timmen i Paris", signerad, 22 x 27 cm, proveniens: inköpt 1974 hos Halmstadgruppens Gallerist Halmstad Konst och Musikhandel
Slutpris12 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Olson, Axel, olja, komposition, signerad och daterad -60, 15 x 31 cm _27339a_8db3cef119dee9e_lg.jpeg
Olson, Axel, olja, komposition, signerad och daterad -60, 15 x 31 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Olson, Axel, blandteknik, "Påskafton 1932", komposition med (själv)porträtt, tupp mm, signerad Acke O, synlig pappersstorlek 23 x 17,5 cm_27340a_8db3ceefe82681a_lg.jpeg
Olson, Axel, blandteknik, "Påskafton 1932", komposition med (själv)porträtt, tupp mm, signerad Acke O, synlig pappersstorlek 23 x 17,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm_27346a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Thorén, Esaias, olja, komposition, signerad och a tergo daterad -54, 22 x 47 cm, uppklistrad på pannå, något mindre färgsläpp_27338a_8db3ceeb7b68bad_lg.jpeg
Thorén, Esaias, olja, komposition, signerad och a tergo daterad -54, 22 x 47 cm, uppklistrad på pannå, något mindre färgsläpp
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Thorén, Esaias, tuschteckning, barn med uniform och leksaksbil, signerad, synlig pappersstorlek 30 x 24 cm_27341a_8db3ceed026c37c_lg.jpeg
Thorén, Esaias, tuschteckning, barn med uniform och leksaksbil, signerad, synlig pappersstorlek 30 x 24 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, olja, "Nattmoln", signerad och daterad 1974, 69 x 30 cm_27347a_lg.jpeg
Slutpris16 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i brun harpälsglasyr, signerad, h 31 cm_27348a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Pasterkamp, Bob, skrotskulptur, motorcykel, signerad, l 55 cm_27349a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Saltkar, 1 par samt saltsked, silver, runda med sexpassformat brätte på tre kulfötter, graverad växtdekor, oidentifierad mästare kyrilliskt IA Moskva 1860, kontrollstämpel CC, dia 7,5 cm, _27316a_8db3c24e0168e80_lg.jpeg
Saltkar, 1 par samt saltsked, silver, runda med sexpassformat brätte på tre kulfötter, graverad växtdekor, oidentifierad mästare kyrilliskt IA Moskva 1860, kontrollstämpel CC, dia 7,5 cm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Flintlåspistol, Napoleonkrigen, fransk M/1813 för Dragoner, helstock, pipa stämplad Liège, l 40 cm, bruksslitage_27343a_8db3cf5d062a311_lg.jpeg
Flintlåspistol, Napoleonkrigen, fransk M/1813 för Dragoner, helstock, pipa stämplad Liège, l 40 cm, bruksslitage
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Flintlåspistol, Napoleonkrigen, fransk M/1813 för Dragoner, helstock, pipa stämplad Liège, l 40 cm, bruksslitage, stocksprint saknas_27344a_8db3cf5be277409_lg.jpeg
Flintlåspistol, Napoleonkrigen, fransk M/1813 för Dragoner, helstock, pipa stämplad Liège, l 40 cm, bruksslitage, stocksprint saknas
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skåp, svärtat trä med svart marmorskiva och förgyllda bronsbeslag, högklassigt Parisarbete i André-Charles Boulles stil, Louix XIV-stil, 1800-talets 2 hälft, _27351a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1800-tal, scener ur Elie liv, 31 x 28 cm, a tergo inristade inskriptioner_27350a_lg.jpeg
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Olson, Axel, gouache, motiv från Grötvik, signerad och daterad 1946, 27 x 35 cm_27352a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia, soffbord, teak, modell AG261, l 160 cm, bruksslitage_27353a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Dalí, Salvador, torrnålsgravyr med pochoir, "La Toison d'Or" (det Gyllene Skinnet), signerad och numrerad 234/300, _27354a_lg.jpeg
Dalí, Salvador, torrnålsgravyr med pochoir, "La Toison d'Or" (det Gyllene Skinnet), signerad och numrerad 234/300,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ring, 22 karat rödguld med rosenslipad diamant, Grekland, 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, vikt 7,3 gram_27334a_8db3ceba0443d77_lg.jpeg
Ring, 22 karat rödguld med rosenslipad diamant, Grekland, 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, vikt 7,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kaminur, (bränn?)förgylld brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av sittande Apollo med lyra mm, försilvrad urkrans, h 47 cm_27303a_8db3cf86650a6da_lg.jpeg
Kaminur, (bränn?)förgylld brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av sittande Apollo med lyra mm, försilvrad urkrans, h 47 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fällkniv, smide med mässingsbeslaget hornskaft, så kallad Navaja, Spanien, 1800-tal, genombruten och graverad dekor och klinga, l 67 (!) cm _27309a_8db3c2dcd47a2e6_lg.jpeg
Fällkniv, smide med mässingsbeslaget hornskaft, så kallad Navaja, Spanien, 1800-tal, genombruten och graverad dekor och klinga, l 67 (!) cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm_27342a_8db3cf1ab1024a4_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Eckhoff, Tias för Lundtofte, besticksuppsättning, 48 delar, rostfritt stål med svarta bakelitskaft, "Opus", design 1958, 12 vardera av bordsgafflar, -skedar och -knivar samt 12 theskedar, _27355a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Olson, Axel, olja, "En kväll att minnas", signerad, 30 x 69 cm_27356a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La lumiére du prophète", signerad och numrerad 143/250, pappersstorlek 107 x 75 cm_27357a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Oktant, ebenholz och mässing med beninläggningar, Cary London, 1800-talets mitt, h 35 cm_27345a_8db3cf5a3cd4eaf_lg.jpeg
Oktant, ebenholz och mässing med beninläggningar, Cary London, 1800-talets mitt, h 35 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ämbetsmannavärja, Danmark, 1800-talets mitt, etsad klinga, fäste och parérplåt i förgylld brons, dekor av Stora Riksvapnet, l 86 cm_27311a_8db3daf8280b78a_lg.jpeg
Ämbetsmannavärja, Danmark, 1800-talets mitt, etsad klinga, fäste och parérplåt i förgylld brons, dekor av Stora Riksvapnet, l 86 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Värja, helstål, möjligen England, 1700-talets mitt, genombrutet fäste och kavel, etsad klinga, l 93 cm, bruksslitage_27313a_8db3daf5b8a5738_lg.jpeg
Värja, helstål, möjligen England, 1700-talets mitt, genombrutet fäste och kavel, etsad klinga, l 93 cm, bruksslitage
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hirschfänger, smide med benhandtag och bronsbeslag, klinga antagligen Armenien 1700-tal, fäste 1800-tal, total l 75 cm, äldre auktionsetikett_27312a_8db3daf6b0a9f35_lg.jpeg
Hirschfänger, smide med benhandtag och bronsbeslag, klinga antagligen Armenien 1700-tal, fäste 1800-tal, total l 75 cm, äldre auktionsetikett
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skospännen, 1 par, delvis försilvrat stål och paste, gustavianska, sekelskiftet 1800, längd 6 cm _27371a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm _27372a_lg.jpeg
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tallrik, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, "Daphne" - polykrom och förgylld dekor av nymf, genombruten, diameter 25 cm_27370a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bröllopsglas, 18-1900-tal, oidentifierat, slipat vapen (von Podewils?) under kontinental, grevlig krona samt text "Begas", förgylld mynning och fotring, h 28 cm, fotnagg_27315a_8db3c24fdec74cc_lg.jpeg
Bröllopsglas, 18-1900-tal, oidentifierat, slipat vapen (von Podewils?) under kontinental, grevlig krona samt text "Begas", förgylld mynning och fotring, h 28 cm, fotnagg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Värja, smide med bronsfäste och -parérplåt, 1700-talets slut, dekor av akantu mm, l 90 cm, kavellindning saknas_27314a_8db3daf4bbb6456_lg.jpeg
Värja, smide med bronsfäste och -parérplåt, 1700-talets slut, dekor av akantu mm, l 90 cm, kavellindning saknas
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stötdolk, smide, så kallad Katar, Indien, 17-1800-tal, l 34 cm, anlupen_27308a_8db3c2523ca8e39_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning_27373a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm_27374a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tallrik, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, dekor av fågel och blommor i koboltblått, diameter 22 cm _27375a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv, stål med silverdekor, så kallad Bichaq, Balkan, 17-1800-tal, klinga med svårtydd inskription, l 23 cm, skador_27310a_8db3ce2e9ea3c44_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm_27317a_8db3da1e78947b3_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thekanna, flintgods, (John) Shorthose & Co, Hanley, Staffordshire omkring 1817-23, rund med pip i form av havsodjur, inpressad signatur, l 28 cm, något nagg, botten med hårsprickor, _27322a_8db3c3012d18e48_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte, roterbar på sockeln, signerad Kosta Boda Limited edition 500, h 18 cm _27367a_8db3daf314d7794_lg.jpeg
Slutpris7 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Öland II", signerad 1973, 25 x 40 cm _27369a_8db3daea047b257_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "Öland II", signerad 1973, 25 x 40 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Vid åkröken", signerad Söndrum 1976, 47 x 64 cm _27368a_8db3daeb5ced95a_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "Vid åkröken", signerad Söndrum 1976, 47 x 64 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blandteknik, Kyrkogatan med Domkyrkan, Lund, signerad HS och daterad 27/5 1887, synlig papperstorlek 38 x 46 cm_27364a_8db3da11c46b105_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blandteknik, Kyrkogatan med Domkyrkan, Lund, signerad HS och daterad 27/5 1887, synlig papperstorlek 38 x 46 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Södermark, Olof Johan efter Strömer, Jóhan Henric, litografi, "Eugenie, Prisessa af Sverige och Norge", omkring 1840, signerad i stenen, i samtida stuckram krönt med Prinsesskrona, total h 76 cm, _27376a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets slut, olja på plåt, spaniel med gräsand, 80 x 50 cm_27377a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad, _27378a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Solitaire, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, heltäckande dekor i Kantonemalj, the-och gräddkanna, sockerskål samt bricka, denna l 28 cm_27361a_8db3da5773b3fee_lg.jpeg
Solitaire, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, heltäckande dekor i Kantonemalj, the-och gräddkanna, sockerskål samt bricka, denna l 28 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK