Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Padoan, Germano för Gränna Glas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, signerad och etikettmärkt, h 17 cm_27392a_8db3f45c12544b6_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Sub Marin", signerad och numrerad 123/310, 55 x 45 cm_27389a_8db3f4ab0e34084_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, "Sub Marin", signerad och numrerad 123/310, 55 x 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampfot, glas med metallmontage, modellnummer RD 1477, handsignerad samt med inpressad numrering, h inklusive skärmhållare 52 cm_27395a_8db3f4a7d561a3c_lg.jpeg
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampfot, glas med metallmontage, modellnummer RD 1477, handsignerad samt med inpressad numrering, h inklusive skärmhållare 52 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemutställningen 1955 i Helsingborg (H55), 20 x 20 cm, litt: Eronn s 174, någon smärre nagg_27393a_8db3f458f79b57b_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemutställningen 1955 i Helsingborg (H55), 20 x 20 cm, litt: Eronn s 174, någon smärre nagg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor i famille-rose-färger, längd 40 cm_27468b_8db41a70244d712_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor i famille-rose-färger, längd 40 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning, _27472a_lg.jpeg
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Carlberg, Hugo, olja, vinterskog med timmerfora, signerad, 62 x 69 cm_27473a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm_27474a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Cantagalli, Ulisse, Florens, jardinière, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av stadsbilder samt putti i landskap, _27475a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, Krucifix, skuret fruktträ, h 70 cm_27471a_8db41ab424a5b4e_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, Krucifix, skuret fruktträ, h 70 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, Danmark, Louis XVI, 1700-talets slut, dekor av festoner, lagerguirlander mm, höjd 50 cm, smärre defekter_27469a_8db41a71bdd1513_lg.jpeg
Spegel, skuret och förgyllt trä, Danmark, Louis XVI, 1700-talets slut, dekor av festoner, lagerguirlander mm, höjd 50 cm, smärre defekter
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kalao Bird mask, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 2 hälft, h 66 cm_27466a_8db41a2c6f56283_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Myntvåg, smide och silver (?), barock, 1700-talets 1 hälft, med vikter för bland annat 1, 2 och 4 Louis d'Or (Loydor), samt 1 och 2 Dukater (Ung), i etui kontrollstämplad 1732, l 12 cm, _27470a_8db41ab280dcfcc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd knivsmed, kniv i läderbalja, palisander, horn och stål, balja med oidentifierad signatur, längd 21,5 cm_27463a_8db419aa7c7dc6b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i balja, Brusletto, total längd 23 cm_27464a_8db419abe2836ce_lg.jpeg
Kniv i balja, Brusletto, total längd 23 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Scoutkniv i balja, stål, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stämplad Lauterjung, Solingen, total längd 24,5 cm_27462a_8db419a93a7df48_lg.jpeg
Scoutkniv i balja, stål, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stämplad Lauterjung, Solingen, total längd 24,5 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rackham, Richard, egen verkstad, Båstad, skål, glas, signerad och daterad -03, längd 26 cm_27476a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 2 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar", _27477a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Eisner Textil, matta, rölakan, dekor i brunt, "Ängsö", etikettsignerad, 200 x 145 cm_27478a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Just Andersen, Ib, för GAB, skål på fot, tenn, diameter 17 cm, ägargravyr_27479a_lg.jpeg
Just Andersen, Ib, för GAB, skål på fot, tenn, diameter 17 cm, ägargravyr
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm_27481a_lg.jpeg
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nordin-Söderqvist, Ebba, mosaikrelief, polykromt glas, komposition, signerad, 67 x 62 cm_27480a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bordssurtout, nysilver med glasflaskor, 1800-talets 2 hälft, total höjd 26 cm_27460a_8db41a296a46a00_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Flaska, bruntonat glas, Courvoisier VO, 1900-talets 1 hälft, Matusalem (?), höjd 58 (!) cm_27452a_8db4187f16d78ef_lg.jpeg
Flaska, bruntonat glas, Courvoisier VO, 1900-talets 1 hälft, Matusalem (?), höjd 58 (!) cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade_27482a_8db4274d97d9bec_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, mässig med vitt plastraster, "Rex", design 1972, dia 55 cm_27500a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färglitografi. "Fragmentarisk natt", signerad och numrerad (under passepartout), synlig pappersstorlek 62 x 91 cm_27502a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, porslin, 1940-talets slut, sannolikt förstudie till "Blå Eld", handsignerad, h 20 cm_27501a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur, brons på svärtad träsockel, fåglar, otydlig signerad och daterad 1966, h 44 cm_27503a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta_27504a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta_27505a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm_27459a_8db419a77c95b24_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld metall, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, , höjd 25 cm_27457a_8db419a4e0adb01_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 2 par snarlika, mässing, 1800-talets 2 hälft, höjd 22 respektive  22,5 cm_27458a_8db419a6433a49b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm_27483a_8db425a32b9de56_lg.jpeg
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, sémainier, mahogny, välvd front med 7 lådor, bredd 70cm_27484a_8db425a5f6e2ee6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld  reliefdekor av heliga personer, märkt Shimatzu-mon samt ...zan, h 31 cm_27507a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm_27509a_lg.jpeg
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lund, Birgitta, Digital C-print, "In transit (Green ivy)", a tergo signerad, daterad 2005 och numrerad 1/8, 45 x 60_27506a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Eugen (prins av Sverige), akvatint, Stockholms Slott i skymning, signerad, 12 x 20 cm (synlig pappersstorlek 34 x 42 cm)_27510a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas_27508a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Litografier, 2 st: Amerikanska Inbördeskriget; "Uniforms of the Confederate Army" ur  "Harper's weekly" 17/8 1861 samt "Recruiting for the war, in the City Hall Park, New York" _27511a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad_27485a_8db425a7e4c5664_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersen, Johannes för Silkeborg, soffbord, palisander, 1960-tal, l 160 cm, bruksslitage_27496a_8db4274f19a70a0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, oval, h 81 cm_27491a_8db42672b1f1eaf_lg.jpeg
Spegel, förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, oval, h 81 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"_27490a_8db42671ae22ff4_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bartsch, Carl, olja, danskt landskap med vattendrag och boskap, signerad, 29 x 38 cm_27512a_8db433f3a7d2ed7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Flintlåspistol, Danmark, 17-1800-tal, kolvkappa, varbygel och munbleck i mässing, gravy SC R2EN120, l 46 cm, skador,  mekanism och hane defekt_27513a_8db433f4473e4dd_lg.jpeg
Flintlåspistol, Danmark, 17-1800-tal, kolvkappa, varbygel och munbleck i mässing, gravy SC R2EN120, l 46 cm, skador, mekanism och hane defekt
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK