Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 38 cm_27652a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd polsk konstnärinna, olja, landskap, "Droga" otydligt signerad och daterad 1989, 50 x 65 cm_27653a_8db44d7a90bec4a_lg.jpeg
Okänd polsk konstnärinna, olja, landskap, "Droga" otydligt signerad och daterad 1989, 50 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Arup Jensen, C, olja, fartyg till havs, signerad, 84 x 118 cm_27654a_8db44da1f7153ff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd naivist, 1900-tal, olja, kustparti med båtar, 50 x 61 cm_27655a_8db44dc8240daf6_lg.jpeg
Okänd naivist, 1900-tal, olja, kustparti med båtar, 50 x 61 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 59 x 42 cm_27656a_8db44dc95367671_lg.jpeg
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 59 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Theburk med hänkel, litograferad metall, Liptons Tea, 1900-talets början, h 20 cm, bruksslitage_27658a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm_27659a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Obelisk, skuren marmor, 1900-talets 2 hälft, h 51 cm_27657a_lg.jpeg
Obelisk, skuren marmor, 1900-talets 2 hälft, h 51 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jönsson, Mats Bernard för MBJ Design, soffbord,  betong på ställning av galvaniserat stål, "Mystic Concrete Collection", l 140 cm, smärre nagg_27660a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ankarcrona, Henrik August, olja, brittisk lansiär i Indien, 60 x 41 cm, proveniens: familjen Ankarcrona_27661a_8db44dca9051a26_lg.jpeg
Ankarcrona, Henrik August, olja, brittisk lansiär i Indien, 60 x 41 cm, proveniens: familjen Ankarcrona
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lundegård, Justus, olja, gårdsinteriör, signerad, 46 x 67 cm_27662a_8db44dcb9a56eb2_lg.jpeg
Lundegård, Justus, olja, gårdsinteriör, signerad, 46 x 67 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Menyskylt, koppar, 1920-30-tal, Restaurant Halmkärven, Halmstad, h 80 cm, bruksslitage_27663a_8db44dcc95cc0bc_lg.jpeg
Menyskylt, koppar, 1920-30-tal, Restaurant Halmkärven, Halmstad, h 80 cm, bruksslitage
Slutpris28 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Collier, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy", i form av tusensköna, stämplad, l 40 cm, modell snarlik den vilken Georg Jensen designade till Drottning Margretes födelse 1940_27664a_8db4563bd019818_lg.jpeg
Collier, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy", i form av tusensköna, stämplad, l 40 cm, modell snarlik den vilken Georg Jensen designade till Drottning Margretes födelse 1940
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd amerikansk konstnär, sekelskiftet 1900, bokstöd, 1 par, patinerad brons, reliefdekor av indianhövdingar, h 11 cm_27665a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Reim-Korb, Regina, akvatint i färger, komposition, _27666a_lg.jpeg
Reim-Korb, Regina, akvatint i färger, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition med geting, signerad, daterad 1938 samt numrerad 96/100, pappersstorlek 50 x 57 cm_27667a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Ny-Louis-XVI, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, turturduvor, medaljonger mm, 1 märkt 597, h 29 cm_27668a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Handklocka, patinerad brons, så kallad Bell of Mechelen (Malines), Flandern, barock, 1500-tal, dekor av mytologiska motiv samt latinsk devis “Sit nomen Domini benedictum”, h 12 cm, kläpp saknas_27669a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador_27670a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm_27671a_8db4563cf09c456_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Väggspegel/bordsplateau, mässing, 1900-talets 2 hälft, l 30 cm_27672a_8db4563dff7fe35_lg.jpeg
Väggspegel/bordsplateau, mässing, 1900-talets 2 hälft, l 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur, bronserad och förgylld metall och emaljerat stengods, Lenzkirch, sekelskiftet 1900, dekor av krönande putto, h 34 cm_27673a_8db4563f3522ec6_lg.jpeg
Kaminur, bronserad och förgylld metall och emaljerat stengods, Lenzkirch, sekelskiftet 1900, dekor av krönande putto, h 34 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kuddar, 3 st, Kelimvävda, 1900-talets 2 hälft, 37 x 37 cm_27674a_8db456407ee3f20_lg.jpeg
Kuddar, 3 st, Kelimvävda, 1900-talets 2 hälft, 37 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Soffbänk, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dekor av bladstav, överkragade, kannelerade ben, l 150 cm_27675a_8db4563a9f090b4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Videokamera i etui, 1950-tal, Eugen Bauer 88D 8mm, möjligen ej komplett_27676a_8db456908c782d9_lg.jpeg
Videokamera i etui, 1950-tal, Eugen Bauer 88D 8mm, möjligen ej komplett
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd fotograf, 2 samramade fotografier föreställande flygbasen Thule på Grönland, otydligt signerade och numrerade 374/800, _27677a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bok, Potko, Chaim: Tobiasse : Artist in Exile, medföljer originallitografi av konstnären_27679a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Brandels-Engqvist, Carin, olja, blomsterstilleben, signerad, 40 x 50 cm_27678a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Belid, taklampa, brännlackerad metall, "Primus II", modellnummer T1214, dia 43 cm _27681a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, höjd 55 cm_27682a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, proberstämplar, l 22 cm, funktion garanteras ej_27680a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Terrin med lock och underfat, porslin B&G, sekelskiftet 1900, förgylld kant, total l 41 cm, lock med nagg_27683a_8db45691edff5b3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skolplansch, litograferad, sekelskiftet 1900, noshörning, 80 x 104 cm, skador_27684a_8db45641cb28af1_lg.jpeg
Skolplansch, litograferad, sekelskiftet 1900, noshörning, 80 x 104 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, Biserica Adormirea Maicii Domnului, Bukarest, signerad E Levrén och daterad 1934, 35 x 40 cm_27687a_8db4569772916d3_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, Biserica Adormirea Maicii Domnului, Bukarest, signerad E Levrén och daterad 1934, 35 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bjønness, Nini, serigrafier, 3 st, blommor, signerade, numrerade 162/500 och daterade -92, synlig pappersstorlek 40 x 55 cm_27689a_8db456fc1171347_lg.jpeg
Bjønness, Nini, serigrafier, 3 st, blommor, signerade, numrerade 162/500 och daterade -92, synlig pappersstorlek 40 x 55 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Eldhundar, 1 par, smide, 1900-talets 1 hälft, längd 45 cm_27685a_8db4569343a16da_lg.jpeg
Eldhundar, 1 par, smide, 1900-talets 1 hälft, längd 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lorenz-Murowana, Ernst, olja, skymningslandskap, signerad, 69 x 49 cm_27690a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Torstensson, Jonas för Torstensson Art & Design, ljusstake för 16 ljus, delvis patinerad brons,"Stumpastaken", jubileumsutgåva från 2000, numrerad 4, längd 29 cm_27691a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Watz, Birgitta för Lindshammar, fat, bemålat glas, dekor av solros, signeradt, diameter 41 cm_27692a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _27693a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ, _27694a_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, möjligen Carl Goldberg, vas, grön glasmassa, art-déco, 1920-tal, så kallad rose bowl, stiliserad, förgylld blomdekor, numrerad, h 10 cm_27695a_8db456fd8aad089_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Carl Goldberg, vas, grön glasmassa, art-déco, 1920-tal, så kallad rose bowl, stiliserad, förgylld blomdekor, numrerad, h 10 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okända konstnärer, skålar, 2 st, glaserad keramik, jugend, 1900-talets början, otydliga numreringar, h 6 respektive 8 cm_27696a_8db456fef7ab7de_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nålhus(?), förgylld metall på vit marmorsockel, sekelskiftet 1900, genombrute, lock med spegel, h 12 cm, någon nagg_27697a_8db4570197aa17f_lg.jpeg
Nålhus(?), förgylld metall på vit marmorsockel, sekelskiftet 1900, genombrute, lock med spegel, h 12 cm, någon nagg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Just Andersen, Ib, dubbelvas, bronserad metall, så kallad Diskometall, organis form, gjuten signaturoch numrering D118, l 13 cm_27698a_8db4570293eba9a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar, _27699a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm_27700a_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _27701a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK