Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön, _9126a_8d91ac63ddf242d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Bord, valnöt, Spanien eller Italien, barock, 1600-tal, _9127c_8d91ac657b51f05_lg.jpeg
Bord, valnöt, Spanien eller Italien, barock, 1600-tal,
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,_9128a_8d91ac6fee9e1cf_lg.jpeg
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kolonnskåp, mahogny, 1900-talets början, plakettmärkt "M/S KIRSTI", _9129a_8d91ac726a52e78_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Diorama, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, segelbåt till havs,_9130a_8d91ac746cf82d8_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lejdare, 1 par, mässing, _9131a_8d91ac768303e52_lg.jpeg
Lejdare, 1 par, mässing,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Howda (elefantstol), skuret och, bemålat trä, Indien, 1900-tal, _9132a_8d91acdf646dd57_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,_9133a_8d91ace10e3abd1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer, _9134a_8d91ace6064349e_lg.jpeg
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn, _9135a_8d91ace887b44d8_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn, _9136a_8d91ace9ebe354f_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt, _9137a_8d91ad030f684ef_lg.jpeg
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Puderstolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,_9138a_8d91aced4278ce8_lg.jpeg
Puderstolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_9139a_8d91acef93524d9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa, _9141a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,_9140a_lg.jpeg
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Babordslanterna, koppar med röd glaskupa, sekelskiftet 1900, _9142a_8d91acf20b8cfe8_lg.jpeg
Babordslanterna, koppar med röd glaskupa, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Babordslanterna, mässing med röd glaskupa, 1900-talets början, _9143a_8d91acfb3508e3c_lg.jpeg
Babordslanterna, mässing med röd glaskupa, 1900-talets början,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bok, Bengel, Johann Albrecht, Novum Testamentum Graecum,_9144a_8d91ac9d5f7c637_lg.jpeg
Bok, Bengel, Johann Albrecht, Novum Testamentum Graecum,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bok, Lancelotti, Giovanni Paolo, Corpus Juris Canonici, _9145a_8d91ac9ec0fcc19_lg.jpeg
Bok, Lancelotti, Giovanni Paolo, Corpus Juris Canonici,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp, _9146a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,_9147a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, _9148a_lg.jpeg
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,_9149a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington", _9150a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington", _9151a_lg.jpeg
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter, _9152a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar, _9153a_lg.jpeg
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _9154a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, _9156a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,_9155a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter, _9157a_8d91adbcd75073b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början, _9158a_8d91ac9b34d81cc_lg.jpeg
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början, _9159a_8d91ac99f9b333c_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fartygsventil, järn, 1900-talets början,_9160a_8d91ac97267d7d4_lg.jpeg
Fartygsventil, järn, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,_9161a_lg.jpeg
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),_9162a_lg.jpeg
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"_9163a_lg.jpeg
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,_9164a_lg.jpeg
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,_9166a_lg.jpeg
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, _9165a_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti theskedar, silver, total vikt 145 gram_9167a_8d91ad783e3c145_lg.jpeg
Parti theskedar, silver, total vikt 145 gram
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armbandsur, 3 st, stål, Longines respektive Longines Ultra Chron Automatic och Certina Bristol 190,_9168a_8d91ad78d5bb8a5_lg.jpeg
Armbandsur, 3 st, stål, Longines respektive Longines Ultra Chron Automatic och Certina Bristol 190,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, armstol. teak, _9169a_8d91ad79c6a84a5_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, armstol. teak,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa, _9170a_8d91ad7a7853f42_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål, _9171a_8d91ad7bcd0ee3d_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Uppläggningsfat, 3 st, anodiserad aluminium, Design Olden Norge,_9172b_8d91ad7cb81f798_lg.jpeg
Uppläggningsfat, 3 st, anodiserad aluminium, Design Olden Norge,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor, _9173a_8d91ad7d8f43a95_lg.jpeg
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK