Kedelv, Poul för Flygsfors, skålar, 1 par, glas, "Coquille",_9222a_8d91b97f23e0865_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålar, 1 par, glas, "Coquille",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä, _9223a_8d91b980960039a_lg.jpeg
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal, _9224a_8d91b982b27f65f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text, _9225a_lg.jpeg
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,_9226a_8d921c1124cdd8a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren, _9227a_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster, _9228a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",_9229a_lg.jpeg
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 11 st, 'Chateau', _9230a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 11 st, 'Chateau',
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods med silverdekor, "Grazia", _9231a_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods med silverdekor, "Grazia",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods, _9232a_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,_9233a_lg.jpeg
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstake, mässing, empire, 1900-talets 1 hälft,_9234a_8d91b98407d6eab_lg.jpeg
Ljusstake, mässing, empire, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skeppsur, mässing med emaljerad urtavla, Hamburg-American Clock Co, Hamburg, _9235a_8d91b9858cab450_lg.jpeg
Skeppsur, mässing med emaljerad urtavla, Hamburg-American Clock Co, Hamburg,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggur, trä och metall, Danmark 1700-talets 2 hälft, urtavla signerad Sören Markusen Måbjerg 1787,_9236a_8d91b987862e6c9_lg.jpeg
Väggur, trä och metall, Danmark 1700-talets 2 hälft, urtavla signerad Sören Markusen Måbjerg 1787,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft, _9237a_8d91b98c3892004_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fartygsmodell, bemålat trä och textil, _9238a_8d91b9f85f41fb6_lg.jpeg
Fartygsmodell, bemålat trä och textil,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivställ, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av spridda blommor i starkeldsfärger,_9239a_8d91b9fc6a50add_lg.jpeg
Skrivställ, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av spridda blommor i starkeldsfärger,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur/brevpress, grön marmor, fallos,_9240a_8d91b9ff4d8ca55_lg.jpeg
Skulptur/brevpress, grön marmor, fallos,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Missale, pergament, "Eructavit cor meum verbum bonum" antagligen 1600-tal,_9241a_8d91ba03cda88e8_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_9244a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, dockservis, 6 delar, glaserat stengods, "Pyret" (Pyro Brun), _9243a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,_9242a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,_9245a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel, _9246a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft, _9247a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,_9248a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _9249a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft, _9250a_8d91ba1964154e5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",_9251a_8d91ba1eeb41ea8_lg.jpeg
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fartygsmodell, trä och textil, _9252a_8d91ba2185b93a2_lg.jpeg
Fartygsmodell, trä och textil,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare, _9253a_8d91ba235a6186d_lg.jpeg
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början, _9254a_8d91ba265b4a0bd_lg.jpeg
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fartygsratt, ek och smide, 1900-talets början, _9255a_8d91ba284f179c7_lg.jpeg
Fartygsratt, ek och smide, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vitrin, mahogny, 1900-talets början, medföljer (defekt) skeppsmodell,_9256a_8d91ba29b4c23a4_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets 1 hälft,_9257a_8d91ba2b3265f6b_lg.jpeg
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,_9258a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,_9259a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",_9261a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,_9260a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _9263a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_9262a_lg.jpeg
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,_9264a_lg.jpeg
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),_9265a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Väggspegel, bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, _9266a_8d91ba4e60bdf32_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nakterhus, mässing, sekelskiftet 1900, _9267a_8d91ba5030050f5_lg.jpeg
Nakterhus, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Köttkrok, smide, 17-1800-tal, _9268a_8d91ba58e21adf3_lg.jpeg
Köttkrok, smide, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben, _9269a_8d91ba5e0727a2c_lg.jpeg
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK