Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn, _9367a_lg.jpeg
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm, _9368a_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods, _9366a_lg.jpeg
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_9369a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Parti filateli; frimärken, FDC mm_9370a_8d921d08772d1f2_lg.jpeg
Parti filateli; frimärken, FDC mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal, _9371a_8d91e021fff4f89_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,_9372a_8d91e022d914312_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, skål, glas, dekor i rosa, grönt och blått, _9373a_8d91e024d402f99_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, skål, glas, dekor i rosa, grönt och blått,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _9374a_8d91e025a9ac870_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,_9375a_8d91e0265a11239_lg.jpeg
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",_9376a_lg.jpeg
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis", _9377a_lg.jpeg
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _9378a_lg.jpeg
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _9379a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _9380a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _9381a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kuverttallrikar, 11 st samt skålar, 7 st, teak, 1950-tal,_9382a_8d91e0709b9f9d2_lg.jpeg
Kuverttallrikar, 11 st samt skålar, 7 st, teak, 1950-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition,_9383a_8d91e06cfc1c3e7_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, komposition,
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition,_9384a_8d91e06959650a8_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Duret, Pierre-Jacques efter  Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "La pêche au fanal"_9385a_8d91e064cc7c6cb_lg.jpeg
Duret, Pierre-Jacques efter Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "La pêche au fanal"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Duret, Pierre-Jacques efter  Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "Vue des environs de Naples", _9386a_8d91e06423fe4e7_lg.jpeg
Duret, Pierre-Jacques efter Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "Vue des environs de Naples",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955, _9387a_lg.jpeg
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,_9389a_lg.jpeg
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412, _9391a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink, _9390a_lg.jpeg
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,_9388a_lg.jpeg
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Assietter, 6 + 6 st, porslin, Stadtmeissen, blå underglasydekor av lökmönstret, _9392a_8d91e862f981a80_lg.jpeg
Assietter, 6 + 6 st, porslin, Stadtmeissen, blå underglasydekor av lökmönstret,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hummergafflar, 18 st samt lockkarott, nysilver, _9393a_8d91e8621479d45_lg.jpeg
Hummergafflar, 18 st samt lockkarott, nysilver,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Buljongkoppar med underfat, 12 + 12 st, Rosenthal, 1900-talets 1 hälft,_9394a_8d91e8807be2c97_lg.jpeg
Buljongkoppar med underfat, 12 + 12 st, Rosenthal, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, Meissen 1900-tal, _9395a_8d91e87f79cfb8c_lg.jpeg
Kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, Meissen 1900-tal,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kristi omskärelse (möjligen kopia efter äldre förebild), _9396c_8d91eafa8936764_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kristi omskärelse (möjligen kopia efter äldre förebild),
Slutpris13 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Björnberg, Evald, olja, stilleben, _9397a_8d91eaff94f1b06_lg.jpeg
Björnberg, Evald, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brödfat med hänkel, sterlingsilver, profilera brätte, vikt 625 gram, _9398a_8d91eb01570d870_lg.jpeg
Brödfat med hänkel, sterlingsilver, profilera brätte, vikt 625 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel, blandteknik, motiv från Stenhuggeriet, _9399a_8d91eb0d39dfdd2_lg.jpeg
Olson, Axel, blandteknik, motiv från Stenhuggeriet,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare, _9400a_8d91eb15875b75c_lg.jpeg
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Pauli, Georg, olja, kvinna i landskap,_9401a_8d91eb17406d985_lg.jpeg
Pauli, Georg, olja, kvinna i landskap,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Nordberg, Olle, fiskare i eka,_9402c_8d91ecbb26632f5_lg.jpeg
Nordberg, Olle, fiskare i eka,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Eriksson, Christian, skulptur, patinerad brons, "Kärvbinderska",_9403a_8d91eb1f6c35099_lg.jpeg
Eriksson, Christian, skulptur, patinerad brons, "Kärvbinderska",
Slutpris12 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,_9404a_8d91eca577616be_lg.jpeg
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Essen, Didrik von, olja, vinterlandskap med gumma, _9405a_8d91ebbe32994f5_lg.jpeg
Essen, Didrik von, olja, vinterlandskap med gumma,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant, _9406a_8d91ebb962d6fa1_lg.jpeg
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Oldenburg, Acke, tusch, komposition, _9407a_8d91ebbba4d2ea0_lg.jpeg
Oldenburg, Acke, tusch, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rosén, Einar, tusch, aktstudie, _9408a_8d91ebb50c0e5e7_lg.jpeg
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rosén, Einar, olja, stilleben, _9409a_8d91ebb6e6563a2_lg.jpeg
Rosén, Einar, olja, stilleben,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ernst, Max, akvatint och etsning, "Par dessus les Moulins" 1974, _9410a_8d91ec437658aa0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell med täckvitt, "Lofoten",_9411a_8d91ec2cceb339b_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell med täckvitt, "Lofoten",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, litograferad poster, Riksungdomsstämma Halmstad 20-25 juni 1956,_9412a_8d91ec39033094a_lg.jpeg
Olson, Axel, litograferad poster, Riksungdomsstämma Halmstad 20-25 juni 1956,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, blyerts. liggande akt,_9413a_8d91ec3af162164_lg.jpeg
Olson, Axel, blyerts. liggande akt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK