Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_9318a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût, _9319a_lg.jpeg
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,_9321a_lg.jpeg
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond, _9320a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,_9322a_8d91c693495caef_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti mynt mm, hela världen, _9323a_8d91c6db36bdf39_lg.jpeg
Parti mynt mm, hela världen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silvermynt, England, 18-1900-tal, total vikt 265 gram,_9324a_8d91c6dc7024036_lg.jpeg
Parti silvermynt, England, 18-1900-tal, total vikt 265 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, äggkoppar, 1 par, glas,_9325a_8d91c690c8266ab_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, äggkoppar, 1 par, glas,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstakar, 2 st, mässing respektive nysilver, "Liljan",_9326a_8d91c6900341e2b_lg.jpeg
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstakar, 2 st, mässing respektive nysilver, "Liljan",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brevpress/skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, sittande putto, _9327a_8d91c68f01d0a6c_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _9328a_8d91c68df73d1ec_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, _9329a_8d91c68d39fc8fb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Björkar",_9330a_8d91c6a008abde3_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "Björkar",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Erixson, Sven X:et, färglito, "Skärgård" (Valfisken)_9331a_8d91c6c0b98c2c7_lg.jpeg
Erixson, Sven X:et, färglito, "Skärgård" (Valfisken)
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Läkarväska, läder med metallbeslag, _9332a_8d91c6b15c7ebca_lg.jpeg
Läkarväska, läder med metallbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matservisdelar, 29 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant_9333a_8d91c6da43d27b1_lg.jpeg
Matservisdelar, 29 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,_9334a_8d91c6baf5dd976_lg.jpeg
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wickström, Åke, olja, bröllop,_9335a_8d91c6bdb45bba0_lg.jpeg
Wickström, Åke, olja, bröllop,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,_9336a_8d91c6c6088a2a5_lg.jpeg
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Svensson, Roger, olja, "Halsduk",_9337a_8d91c6c98c6a009_lg.jpeg
Svensson, Roger, olja, "Halsduk",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,_9338a_8d91c6d900926fb_lg.jpeg
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Docka, så kallad karaktärsdocka med bisquithuvud, Porzellanfabrik Burggrub, sekelskiftet 1900, _9339a_8d91c6f248cb547_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kanna, koppar och mässing, antagligen Nordafrika, 1900-tal, _9340a_8d91c6f33659c5a_lg.jpeg
Kanna, koppar och mässing, antagligen Nordafrika, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stop med lock, laggat trä, 1800-tal, _9341a_8d91c6f182ef2b9_lg.jpeg
Stop med lock, laggat trä, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bålskål, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), dekor av personer, blommor mm i Kantonemalj, _9342a_8d91dde68620d6b_lg.jpeg
Bålskål, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), dekor av personer, blommor mm i Kantonemalj,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, slät modell, _9343a_8d91dde77a180cd_lg.jpeg
Kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, slät modell,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Pallasch m portepé, M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, _9344a_8d91dde9498ca05_lg.jpeg
Pallasch m portepé, M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Pallasch med portepé och balja, möjligen variant av M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, _9345a_8d91dde87b3748b_lg.jpeg
Pallasch med portepé och balja, möjligen variant av M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet,
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slaglåspistol, smide och mässing  med valnötskolv, _9346a_8d91dde60466a1d_lg.jpeg
Slaglåspistol, smide och mässing med valnötskolv,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, silver, kinesiskt exportarbete, Hongkong eller Shanghai, 1900-talets början,_9349a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av växtlighet mm,_9348a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,_9347a_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _9350a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _9351a_8d91df8499da010_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt, _9352a_8d91df8588608a5_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt, _9353a_8d91df866bd87dc_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Musselmalet,_9354a_8d91df87435775d_lg.jpeg
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Musselmalet,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Sachsisk Blomst, _9355a_8d91df83654da0c_lg.jpeg
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Sachsisk Blomst,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,_9356a_lg.jpeg
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo", _9358a_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,_9357a_lg.jpeg
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti Blue-Ray-filmer,_9359a_lg.jpeg
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,_9360a_8d91dfe22e607dd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar, _9361a_8d91dfe35e6f3ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,_9362a_8d91dfe460322dc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor, _9363a_8d91dfe54713ea4_lg.jpeg
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Bägare, 2 st, sterlingsilver respektive silver, total vikt 100 gram_9364a_8d91dfe61da13b1_lg.jpeg
Bägare, 2 st, sterlingsilver respektive silver, total vikt 100 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",_9365a_lg.jpeg
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK