Budgivning online startar Apr 30, 2021 3:10 PM
Liveauktionen börjar: May 30, 2021 2:00 PM
Budgivning online slutar May 30, 2021 1:59 PM

Titel eller beskrivning
    Okänd dansk konstnär, 1700-tal, oljemålningar 1 par, porträtt av Christian V av Danmark och hh Sofia Magdalena née prinsessa av Brandenburg-Kulmbach,_8743a_8d90be29e73e3dc_lg.jpeg

    #1 Okänd dansk konstnär, 1700-tal, oljemålningar 1 par, porträtt av Christian V av Danmark och hh Sofia Magdalena née prinsessa av Brandenburg-Kulmbach,

    Slutpris
    4 800 SEK
    Utropspris
    3 600  - 4 000 SEK
    Armband, 18 karat rödguld, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 33,4 gram,_8744a_8d90be3184a730a_lg.jpeg

    #2 Armband, 18 karat rödguld, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 33,4 gram,

    Slutpris
    11 000 SEK
    Utropspris
    9 000  - 10 000 SEK
    Armband, 18 karat rödguld, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 31,4 gram,_8745a_8d90be354c42608_lg.jpeg

    #3 Armband, 18 karat rödguld, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 31,4 gram,

    Slutpris
    9 500 SEK
    Utropspris
    6 500  - 7 000 SEK
    Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr, _8746b_8d90be376c9e406_lg.jpeg

    #4 Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr,

    Utropspris
    8 500  - 9 000 SEK
    Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt, _8747b_8d90be3a01f7b95_lg.jpeg

    #5 Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Cigarettetui, silver, Ryssland, 1800-talets slutdelvis niellerad dekor av landsby mm,_8748a_8d90be3cbf78f31_lg.jpeg

    #6 Cigarettetui, silver, Ryssland, 1800-talets slutdelvis niellerad dekor av landsby mm,

    Slutpris
    1 600 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Snusdosa, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av stadsbild mm, _8749a_8d90be40c7d76f8_lg.jpeg

    #7 Snusdosa, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av stadsbild mm,

    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Bägare, silver, empire, slät, cylindrisk, invändig förgyllning,_8750a_8d90be44107227a_lg.jpeg

    #8 Bägare, silver, empire, slät, cylindrisk, invändig förgyllning,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Bägare, silver, 1800-talets 1 hälft, svagt trumpetformad på låg fot, graverad blomdekor, _8751a_8d90be4772c9b12_lg.jpeg

    #9 Bägare, silver, 1800-talets 1 hälft, svagt trumpetformad på låg fot, graverad blomdekor,

    Slutpris
    500 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Barnskallra, silver, Indien, sekelskiftet 1900, dekor av blommor,_8752a_8d90beaf30a454e_lg.jpeg

    #10 Barnskallra, silver, Indien, sekelskiftet 1900, dekor av blommor,

    Slutpris
    500 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Saltkar, silver, Wien, 1800-talets 1 hälft, svisselerad brättesdekor,_8753a_8d90beafe7c64f2_lg.jpeg

    #11 Saltkar, silver, Wien, 1800-talets 1 hälft, svisselerad brättesdekor,

    Slutpris
    200 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av blommor mm, _8754b_8d90beb3fd2f667_lg.jpeg

    #12 Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av blommor mm,

    Slutpris
    450 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Matskedar, 5 st samt -gaffel, 800/1000 silver, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900, fiolmodell,_8755a_8d90beb5c1fd093_lg.jpeg

    #13 Matskedar, 5 st samt -gaffel, 800/1000 silver, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900, fiolmodell,

    Slutpris
    1 400 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 400 SEK
    Okänd designer för Dansk Guldsmede Håndværk, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, _8756a_8d90bec5cf80b8d_lg.jpeg

    #14 Okänd designer för Dansk Guldsmede Håndværk, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver,

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Saltkar, 2 st, silver, Österrike-Ungern, 1 stämplat Wien 1886-1922, 1 med oidentifierade stämplar, 1800-talets 1 hälft, _8757a_8d90bec74850495_lg.jpeg

    #15 Saltkar, 2 st, silver, Österrike-Ungern, 1 stämplat Wien 1886-1922, 1 med oidentifierade stämplar, 1800-talets 1 hälft,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Vodkabägare, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut,_8758a_8d90bec9635de5f_lg.jpeg

    #16 Vodkabägare, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut,

    Utropspris
    1 200  - 1 400 SEK
    Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Kommendörstecken av Mexikanska Aztekiska Örnsorden, _8759a_8d90bed03c92822_lg.jpeg

    #17 Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Kommendörstecken av Mexikanska Aztekiska Örnsorden,

    Slutpris
    4 000 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Ordenstecken, emaljerat silver, Österrikiska Förtjänstordens Stora Hedersdekoration i silver med kraschan (Großes Silbernes Ehrenzeichen mit Stern),_8760a_8d90bed18bf10b2_lg.jpeg

    #18 Ordenstecken, emaljerat silver, Österrikiska Förtjänstordens Stora Hedersdekoration i silver med kraschan (Großes Silbernes Ehrenzeichen mit Stern),

    Slutpris
    3 000 SEK
    Utropspris
    3 600  - 4 000 SEK
    Ordenstecken, kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, Storofficer av Belgiska Kronorden, _8761a_8d90bed2da5d2ba_lg.jpeg

    #19 Ordenstecken, kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, Storofficer av Belgiska Kronorden,

    Slutpris
    2 200 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Ordenstecken, kraschan, silver och emalj, Kommendör av Spanska Förtjänstorden Al Merito Civil, _8762a_8d90bed3feaaf7a_lg.jpeg

    #20 Ordenstecken, kraschan, silver och emalj, Kommendör av Spanska Förtjänstorden Al Merito Civil,

    Slutpris
    2 000 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj, Kommendör av Belgiska Leopolds II Orden med band,_8763a_8d90bee1635a615_lg.jpeg

    #21 Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj, Kommendör av Belgiska Leopolds II Orden med band,

    Slutpris
    1 200 SEK
    Utropspris
    1 400  - 1 600 SEK
    Ordenstecken, halskors, förgylld metall och emalj, Kommendör av Tyska Republikens Förtjänstorden,_8764a_8d90bee2b0f9c86_lg.jpeg

    #22 Ordenstecken, halskors, förgylld metall och emalj, Kommendör av Tyska Republikens Förtjänstorden,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj,  Kommendör av Finlands Vita Ros Orden, _8765a_8d90bee3d728641_lg.jpeg

    #23 Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj, Kommendör av Finlands Vita Ros Orden,

    Slutpris
    2 000 SEK
    Utropspris
    1 600  - 1 800 SEK
    Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare av Bulgariska Sankt Alexanderorden V klass,_8766a_8d90bee4cb3f83f_lg.jpeg

    #24 Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare av Bulgariska Sankt Alexanderorden V klass,

    Slutpris
    1 800 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 400 SEK
    Ordenstecken, halskors, silver och emalj, Ungerska Republikens, Förtjänstorden,_8767a_8d90bee5bdd881f_lg.jpeg

    #25 Ordenstecken, halskors, silver och emalj, Ungerska Republikens, Förtjänstorden,

    Slutpris
    1 700 SEK
    Utropspris
    1 600  - 1 800 SEK
    Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Nordstjärneorden,_8768a_8d90bee67851135_lg.jpeg

    #26 Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Nordstjärneorden,

    Slutpris
    700 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Ordenstecken, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för Underofficer,_8769a_8d90bee7459f8e0_lg.jpeg

    #27 Ordenstecken, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för Underofficer,

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    200  - 300 SEK
    Medalj, Kungl. Patriotiska sällskapets belöningsmedalj i silver av 2:a (9:e) storleken (PatrSSM2), Oskar II,_8770a_8d90beea43d5479_lg.jpeg

    #28 Medalj, Kungl. Patriotiska sällskapets belöningsmedalj i silver av 2:a (9:e) storleken (PatrSSM2), Oskar II,

    Slutpris
    200 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av stadsbild mm, _8682a_8d90beedf500515_lg.jpeg

    #29 Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av stadsbild mm,

    Slutpris
    700 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av blommor mm, _8771a_8d90beeb5b858e7_lg.jpeg

    #30 Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av blommor mm,

    Slutpris
    600 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,_8772a_8d90d6c9bcf0056_lg.jpeg

    #31 Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Sättugnsplatta, gjutjärn, Ekefors Bruk, 1600-talets slut, dekor av adliga ättens Rudebeck vapen,_8773a_8d90d6e8aa5b242_lg.jpeg

    #32 Sättugnsplatta, gjutjärn, Ekefors Bruk, 1600-talets slut, dekor av adliga ättens Rudebeck vapen,

    Slutpris
    1 400 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,_8774a_8d90d6e7b69ceec_lg.jpeg

    #33 Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,

    Slutpris
    3 000 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Mangelbräda, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, skuren dekor av tulpan, initialer KHD samt datering 1688,_8775a_8d90d6efd6db370_lg.jpeg

    #34 Mangelbräda, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, skuren dekor av tulpan, initialer KHD samt datering 1688,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Fat, driven koppar, Norge, 1800-tal, dekor av stående lejon med Sankt Olofs yxa (Norges Riksvapen),_8776a_8d90d7069796db8_lg.jpeg

    #35 Fat, driven koppar, Norge, 1800-tal, dekor av stående lejon med Sankt Olofs yxa (Norges Riksvapen),

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Presenterfat/skål, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av Gustav II Adolf på Streiff samt latinsk text GUST ADOLP DG SVE GOT WAND REX M PFD ET CI DO MDCXXXII (1632),_8777e_8d90d7708e32601_lg.jpeg

    #36 Presenterfat/skål, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av Gustav II Adolf på Streiff samt latinsk text GUST ADOLP DG SVE GOT WAND REX M PFD ET CI DO MDCXXXII (1632),

    Slutpris
    2 000 SEK
    Utropspris
    2 600  - 3 000 SEK
    Sektor (Proportionalkompass) för artilleriet, mässing, 1700-tal, _8778a_8d90d77164e917b_lg.jpeg

    #37 Sektor (Proportionalkompass) för artilleriet, mässing, 1700-tal,

    Slutpris
    2 800 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,_8779a_8d90d76ad8fba3f_lg.jpeg

    #38 Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,

    Slutpris
    2 200 SEK
    Utropspris
    2 600  - 3 000 SEK
    Reklamskylt, bemålat järn, sekelskiftet 1900, hög hatt, _8780a_8d90d7bf8798d9c_lg.jpeg

    #39 Reklamskylt, bemålat järn, sekelskiftet 1900, hög hatt,

    Slutpris
    2 600 SEK
    Utropspris
    2 800  - 3 000 SEK
    Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden, _8781a_8d90d7c09b71c65_lg.jpeg

    #40 Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,

    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal, _8782a_8d90d7bec8226ec_lg.jpeg

    #41 Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,

    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Kosleck, Martin (egentligen Nicolaie Yoshkin), olja, porträtt av Marlene Dietrich,_8783a_8d90d840a06a983_lg.jpeg

    #42 Kosleck, Martin (egentligen Nicolaie Yoshkin), olja, porträtt av Marlene Dietrich,

    Slutpris
    30 000 SEK
    Utropspris
    2 800  - 3 000 SEK
    Kolonnkratrar, 1 par, svartlackerat lergods, antagligen Lauritz Hjorth, Bornholm,_8784a_8d90d82aa2cb857_lg.jpeg

    #43 Kolonnkratrar, 1 par, svartlackerat lergods, antagligen Lauritz Hjorth, Bornholm,

    Slutpris
    700 SEK
    Utropspris
    700  - 800 SEK
    Pebaqué, Carlos R för Gullaskruf, vas,  gals, polykrom underfångsdekor,_8785a_8d90d82b8e796b6_lg.jpeg

    #44 Pebaqué, Carlos R för Gullaskruf, vas, gals, polykrom underfångsdekor,

    Slutpris
    1 100 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten, _8786a_8d90d8203af8d8a_lg.jpeg

    #45 Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,

    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Dinnage, Gerry, olja, delfiner,_8787a_8d90d829124309c_lg.jpeg

    #46 Dinnage, Gerry, olja, delfiner,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,_8788a_8d90d83f8e73b42_lg.jpeg

    #47 Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,

    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon", _8789a_8d90d86e2d19e24_lg.jpeg

    #48 Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon",

    Utropspris
    500  - 600 SEK
    48 antal per sida

    © Software Copyright 2021 Skeleton. All rights reserved.