Okänd dansk konstnär, 1700-tal, oljemålningar 1 par, porträtt av Christian V av Danmark och hh Sofia Magdalena née prinsessa av Brandenburg-Kulmbach,_8743a_8d90be29e73e3dc_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, 1700-tal, oljemålningar 1 par, porträtt av Christian V av Danmark och hh Sofia Magdalena née prinsessa av Brandenburg-Kulmbach,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Armband, 18 karat rödguld, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 33,4 gram,_8744a_8d90be3184a730a_lg.jpeg
Armband, 18 karat rödguld, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 33,4 gram,
Slutpris11 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Armband, 18 karat rödguld, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 31,4 gram,_8745a_8d90be354c42608_lg.jpeg
Armband, 18 karat rödguld, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 31,4 gram,
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr, _8746b_8d90be376c9e406_lg.jpeg
Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr,
Slutpris7 500 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt, _8747b_8d90be3a01f7b95_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cigarettetui, silver, Ryssland, 1800-talets slutdelvis niellerad dekor av landsby mm,_8748a_8d90be3cbf78f31_lg.jpeg
Cigarettetui, silver, Ryssland, 1800-talets slutdelvis niellerad dekor av landsby mm,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snusdosa, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av stadsbild mm, _8749a_8d90be40c7d76f8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Bägare, silver, empire, slät, cylindrisk, invändig förgyllning,_8750a_8d90be44107227a_lg.jpeg
Bägare, silver, empire, slät, cylindrisk, invändig förgyllning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bägare, silver, 1800-talets 1 hälft, svagt trumpetformad på låg fot, graverad blomdekor, _8751a_8d90be4772c9b12_lg.jpeg
Bägare, silver, 1800-talets 1 hälft, svagt trumpetformad på låg fot, graverad blomdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barnskallra, silver, Indien, sekelskiftet 1900, dekor av blommor,_8752a_8d90beaf30a454e_lg.jpeg
Barnskallra, silver, Indien, sekelskiftet 1900, dekor av blommor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Saltkar, silver, Wien, 1800-talets 1 hälft, svisselerad brättesdekor,_8753a_8d90beafe7c64f2_lg.jpeg
Saltkar, silver, Wien, 1800-talets 1 hälft, svisselerad brättesdekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av blommor mm, _8754b_8d90beb3fd2f667_lg.jpeg
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av blommor mm,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matskedar, 5 st samt -gaffel, 800/1000 silver, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900, fiolmodell,_8755a_8d90beb5c1fd093_lg.jpeg
Matskedar, 5 st samt -gaffel, 800/1000 silver, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900, fiolmodell,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd designer för Dansk Guldsmede Håndværk, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, _8756a_8d90bec5cf80b8d_lg.jpeg
Okänd designer för Dansk Guldsmede Håndværk, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Saltkar, 2 st, silver, Österrike-Ungern, 1 stämplat Wien 1886-1922, 1 med oidentifierade stämplar, 1800-talets 1 hälft, _8757a_8d90bec74850495_lg.jpeg
Saltkar, 2 st, silver, Österrike-Ungern, 1 stämplat Wien 1886-1922, 1 med oidentifierade stämplar, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vodkabägare, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut,_8758a_8d90bec9635de5f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Kommendörstecken av Mexikanska Aztekiska Örnsorden, _8759a_8d90bed03c92822_lg.jpeg
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Kommendörstecken av Mexikanska Aztekiska Örnsorden,
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ordenstecken, emaljerat silver, Österrikiska Förtjänstordens Stora Hedersdekoration i silver med kraschan (Großes Silbernes Ehrenzeichen mit Stern),_8760a_8d90bed18bf10b2_lg.jpeg
Ordenstecken, emaljerat silver, Österrikiska Förtjänstordens Stora Hedersdekoration i silver med kraschan (Großes Silbernes Ehrenzeichen mit Stern),
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Ordenstecken, kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, Storofficer av Belgiska Kronorden, _8761a_8d90bed2da5d2ba_lg.jpeg
Ordenstecken, kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, Storofficer av Belgiska Kronorden,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ordenstecken, kraschan, silver och emalj, Kommendör av Spanska Förtjänstorden Al Merito Civil, _8762a_8d90bed3feaaf7a_lg.jpeg
Ordenstecken, kraschan, silver och emalj, Kommendör av Spanska Förtjänstorden Al Merito Civil,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj, Kommendör av Belgiska Leopolds II Orden med band,_8763a_8d90bee1635a615_lg.jpeg
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj, Kommendör av Belgiska Leopolds II Orden med band,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Ordenstecken, halskors, förgylld metall och emalj, Kommendör av Tyska Republikens Förtjänstorden,_8764a_8d90bee2b0f9c86_lg.jpeg
Ordenstecken, halskors, förgylld metall och emalj, Kommendör av Tyska Republikens Förtjänstorden,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj,  Kommendör av Finlands Vita Ros Orden, _8765a_8d90bee3d728641_lg.jpeg
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj, Kommendör av Finlands Vita Ros Orden,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare av Bulgariska Sankt Alexanderorden V klass,_8766a_8d90bee4cb3f83f_lg.jpeg
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare av Bulgariska Sankt Alexanderorden V klass,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Ordenstecken, halskors, silver och emalj, Ungerska Republikens, Förtjänstorden,_8767a_8d90bee5bdd881f_lg.jpeg
Ordenstecken, halskors, silver och emalj, Ungerska Republikens, Förtjänstorden,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Nordstjärneorden,_8768a_8d90bee67851135_lg.jpeg
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Nordstjärneorden,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för Underofficer,_8769a_8d90bee7459f8e0_lg.jpeg
Ordenstecken, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för Underofficer,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Medalj, Kungl. Patriotiska sällskapets belöningsmedalj i silver av 2:a (9:e) storleken (PatrSSM2), Oskar II,_8770a_8d90beea43d5479_lg.jpeg
Medalj, Kungl. Patriotiska sällskapets belöningsmedalj i silver av 2:a (9:e) storleken (PatrSSM2), Oskar II,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av stadsbild mm, _8682a_8d90beedf500515_lg.jpeg
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av stadsbild mm,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av blommor mm, _8771a_8d90beeb5b858e7_lg.jpeg
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av blommor mm,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,_8772a_8d90d6c9bcf0056_lg.jpeg
Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sättugnsplatta, gjutjärn, Ekefors Bruk, 1600-talets slut, dekor av adliga ättens Rudebeck vapen,_8773a_8d90d6e8aa5b242_lg.jpeg
Sättugnsplatta, gjutjärn, Ekefors Bruk, 1600-talets slut, dekor av adliga ättens Rudebeck vapen,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,_8774a_8d90d6e7b69ceec_lg.jpeg
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mangelbräda, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, skuren dekor av tulpan, initialer KHD samt datering 1688,_8775a_8d90d6efd6db370_lg.jpeg
Mangelbräda, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, skuren dekor av tulpan, initialer KHD samt datering 1688,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fat, driven koppar, Norge, 1800-tal, dekor av stående lejon med Sankt Olofs yxa (Norges Riksvapen),_8776a_8d90d7069796db8_lg.jpeg
Fat, driven koppar, Norge, 1800-tal, dekor av stående lejon med Sankt Olofs yxa (Norges Riksvapen),
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Presenterfat/skål, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av Gustav II Adolf på Streiff samt latinsk text GUST ADOLP DG SVE GOT WAND REX M PFD ET CI DO MDCXXXII (1632),_8777e_8d90d7708e32601_lg.jpeg
Presenterfat/skål, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av Gustav II Adolf på Streiff samt latinsk text GUST ADOLP DG SVE GOT WAND REX M PFD ET CI DO MDCXXXII (1632),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Sektor (Proportionalkompass) för artilleriet, mässing, 1700-tal, _8778a_8d90d77164e917b_lg.jpeg
Sektor (Proportionalkompass) för artilleriet, mässing, 1700-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,_8779a_8d90d76ad8fba3f_lg.jpeg
Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Reklamskylt, bemålat järn, sekelskiftet 1900, hög hatt, _8780a_8d90d7bf8798d9c_lg.jpeg
Reklamskylt, bemålat järn, sekelskiftet 1900, hög hatt,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden, _8781a_8d90d7c09b71c65_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal, _8782a_8d90d7bec8226ec_lg.jpeg
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kosleck, Martin (egentligen Nicolaie Yoshkin), olja, porträtt av Marlene Dietrich,_8783a_8d90d840a06a983_lg.jpeg
Kosleck, Martin (egentligen Nicolaie Yoshkin), olja, porträtt av Marlene Dietrich,
Slutpris30 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Kolonnkratrar, 1 par, svartlackerat lergods, antagligen Lauritz Hjorth, Bornholm,_8784a_8d90d82aa2cb857_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Pebaqué, Carlos R för Gullaskruf, vas,  gals, polykrom underfångsdekor,_8785a_8d90d82b8e796b6_lg.jpeg
Pebaqué, Carlos R för Gullaskruf, vas, gals, polykrom underfångsdekor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten, _8786a_8d90d8203af8d8a_lg.jpeg
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Dinnage, Gerry, olja, delfiner,_8787a_8d90d829124309c_lg.jpeg
Dinnage, Gerry, olja, delfiner,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,_8788a_8d90d83f8e73b42_lg.jpeg
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon", _8789a_8d90d86e2d19e24_lg.jpeg
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK