Jultallrik, porslin, Royal Copenhagen 1909,_8790a_8d90d86f3e3001f_lg.jpeg
Jultallrik, porslin, Royal Copenhagen 1909,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vinkanna/väggfontän, mässing, empirestil, sekelskiftet 1900,_8791a_8d90d86d1642605_lg.jpeg
Vinkanna/väggfontän, mässing, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",_8792a_8d90e290f4dc76c_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bok; Trigonometri, Wolff, Christiaan, Nodige Tafelen Tot de Trigonometria...Amsterdam 1765, _8793a_8d90e291df56365_lg.jpeg
Bok; Trigonometri, Wolff, Christiaan, Nodige Tafelen Tot de Trigonometria...Amsterdam 1765,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salutkanonrör, brons, 1700-tal,_8794a_8d90e293354712b_lg.jpeg
Salutkanonrör, brons, 1700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Eldhake/grytkrok, smide, 17-1800-tal, _8795a_8d90e29434af6bd_lg.jpeg
Eldhake/grytkrok, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olsen, Einar, olja, segelskuta på slip,_8796a_8d90e2950f94fea_lg.jpeg
Olsen, Einar, olja, segelskuta på slip,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Runge, Hannes, olja, porträtt av flicka med flätor,_8797a_8d90e354ed23be5_lg.jpeg
Runge, Hannes, olja, porträtt av flicka med flätor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,_8798a_8d90e355a1a6d1b_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,_8799a_8d90e35647f2db3_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vindflöjel, mönjemålat smide, 1800-talets mitt, _8800a_8d90e3572141f96_lg.jpeg
Vindflöjel, mönjemålat smide, 1800-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lykta (för brandvakt?), bemålad plåt, 1800-tal,_8801a_8d90e3528f1ffd1_lg.jpeg
Lykta (för brandvakt?), bemålad plåt, 1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstol, skuren valnöt, så kallad Dantestol, Italien, renässansstil, 1800-tal,_8802a_8d90ee300648253_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sittpuff/pall, textilklädd, Christian Richard, London, 19-2000-tal, _8803a_8d90ee34db49b47_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Pianobänk, svarvat och förgyllt trä, sekelskiftet 1900,_8804a_8d90ee3f54f4872_lg.jpeg
Pianobänk, svarvat och förgyllt trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Golvvas/kanna, saltglaserat stengods, Reinhold Merkelbach, Höhr-Grenzhausen, sekelskiftet 1900,_8805a_8d90ee491860b6d_lg.jpeg
Golvvas/kanna, saltglaserat stengods, Reinhold Merkelbach, Höhr-Grenzhausen, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salongsbord, delvis svärtad alm, sjömansarbete, 1800-tal,_8806a_8d90ee604470539_lg.jpeg
Salongsbord, delvis svärtad alm, sjömansarbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal, _8807b_8d90ee5e4438dbb_lg.jpeg
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början, _8808a_8d90ee9a7994f4f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hänglås, smide, antagligen barock, 1600-tal, genomgående stångbygel,_8809a_8d90eef9abb7032_lg.jpeg
Hänglås, smide, antagligen barock, 1600-tal, genomgående stångbygel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, relief, delvis bemålad brons, 1920-30-tal, dekor av Tutankhamon, _8810a_8d90eefac30c9a0_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Krön (till öppen spis?), förgylld brons, Louis XVI-stil, 1800-talets 2 hälft, _8811a_8d90eef8620144e_lg.jpeg
Krön (till öppen spis?), förgylld brons, Louis XVI-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,_8812b_8d90f00277b8f43_lg.jpeg
Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tobaksmortel, trä, Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _8813a_8d90f015a62cf6b_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Notställ, skuret och målat trä, 1900-talets början, _8814b_8d90f032375ff1f_lg.jpeg
Notställ, skuret och målat trä, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål, _8815a_8d90f0359ceac6e_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Limvärmare (?), koppar på smidesställning, 1900-talets början,_8816a_8d90f04030d2ee7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller, _8817a_8d90f0698a0626c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 14,5 gram_8818b_8d90f0859c30701_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 14,5 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 16 gram, _8819a_8d90f08769fa115_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 16 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 13 gram,_8820a_8d90f08a16af310_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 13 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 9,4 gram, _8821a_8d90f08b4fea6e7_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 9,4 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 21,5 gram_8822a_8d90f08d135e281_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 21,5 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med turkoser, vikt 7 gram,_8823a_8d90f0c2213918a_lg.jpeg
Hänge, 18 karat rödguld med turkoser, vikt 7 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Brosch med hängen, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram,_8824a_8d90f0c7da2d232_lg.jpeg
Brosch med hängen, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, vikt 8,7 gram_8825a_8d90f0cb549cc43_lg.jpeg
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, vikt 8,7 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brosch med hänge, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 11,7 gram,_8826a_8d90f0d10ecba09_lg.jpeg
Brosch med hänge, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 11,7 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Carmoséring, 18 karat vitguld eller platina med 10 gammalslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,6 gram,_8827a_8d90f1558b87703_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 11 facettslipade diamanter (1 saknas), vikt 9,2 gram_8828a_8d90f156e9352e2_lg.jpeg
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 11 facettslipade diamanter (1 saknas), vikt 9,2 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipade smaragder, orkidéformad, vikt 11,6 gram_8829a_8d90f15a69d3790_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipade smaragder, orkidéformad, vikt 11,6 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram, _8830a_8d90f15d3a478c7_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,8 gram,_8831a_8d90f15f630ac57_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,8 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ring, 18 karat vitguld med safirer, vikt 1,9 gram,_8832a_8d90f1655a6457e_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med safirer, vikt 1,9 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med rubiner, vikt 2,1 gram,_8833a_8d90f166afb3cba_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med rubiner, vikt 2,1 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med rubiner och vita safirer(?), vikt 3,5 gram_8834a_8d90f16a0be7ea6_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med rubiner och vita safirer(?), vikt 3,5 gram
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft,_8835a_8d90f12e9edb39f_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Apoteks/pipkanna, fajans, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger av personer hållandes växter samt text "Artemesiae" (!), _8836a_8d90f12d81c25fa_lg.jpeg
Apoteks/pipkanna, fajans, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger av personer hållandes växter samt text "Artemesiae" (!),
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Dop(?)fat, driven koppar, rokoko, 1700-talets mitt, _8837a_8d90f135624b5cf_lg.jpeg
Dop(?)fat, driven koppar, rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK