Plakett, jade, Kina, sen Qing, sekelskiftet 1900, _8886a_8d910a8ec291c51_lg.jpeg
Plakett, jade, Kina, sen Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,_8887a_8d9116e270a1ffb_lg.jpeg
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,_8888a_8d91166e73b30fe_lg.jpeg
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Assiett, silver, slät med vågigt brätte, graverat vapen för Frimurarelogen Den Mellersta Pelaren Jönköping, namn mm, vikt 230 gram_8889a_8d9116705da2576_lg.jpeg
Assiett, silver, slät med vågigt brätte, graverat vapen för Frimurarelogen Den Mellersta Pelaren Jönköping, namn mm, vikt 230 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Assiett, 800/1000 silver, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 185 gram_8890a_8d911674964b6e8_lg.jpeg
Assiett, 800/1000 silver, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 185 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Åberg, Jan, skulpturer, 3 st, koppar och konstmassa;_8891a_8d911676d54d23a_lg.jpeg
Åberg, Jan, skulpturer, 3 st, koppar och konstmassa;
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soffa, skuret och lackerat trä med lösa dynor, så kallad "trågsoffa", rokoko, omkring 1760,_8892a_8d91167a78ebef9_lg.jpeg
Soffa, skuret och lackerat trä med lösa dynor, så kallad "trågsoffa", rokoko, omkring 1760,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld brons och mässing med prismor, senempire, _8893b_8d9116e89834b60_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bankettsoffa, ljus björk, sannolikt Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft_8894a_8d91167d2f6c407_lg.jpeg
Bankettsoffa, ljus björk, sannolikt Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damsekretär, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt, _8895a_8d9116808ab29b5_lg.jpeg
Damsekretär, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Det eviga leendet",_8896a_8d91167f1e5e877_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, olja, "Det eviga leendet",
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Salongsstolar, 6 st, ljus björk, Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 1 brännstämplad CALAS, _8897b_8d911682de609cc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salongsbord, mahogny med intarsia, empire, 1810-10-tal, _8898a_8d91168d47a2efe_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny med intarsia, empire, 1810-10-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, England, George IV, _8899a_8d91169025d5757_lg.jpeg
Byrå, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, ek, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,_8900a_8d9116931ac6ba4_lg.jpeg
Byrå, ek, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Poudreuse, körsbärsträ, rokokostil, 1900-tales mitt, _8901a_8d9116947bfeaf6_lg.jpeg
Poudreuse, körsbärsträ, rokokostil, 1900-tales mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft eller mitt,_8902a_8d9116f97085b7a_lg.jpeg
Armstol, skuret och bemålat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Sybord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _8903a_8d9116fa3f765eb_lg.jpeg
Sybord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och gesso, möjligen Venedig, 17-1800-tal, _8904a_8d9116d4ec71a70_lg.jpeg
Spegel, skuret och förgyllt trä och gesso, möjligen Venedig, 17-1800-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt, _8905a_8d9116d4484b813_lg.jpeg
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal, _8906a_8d9116d3abe37b5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kronstrand, Bror, blyerts, damporträtt, _8907a_8d9116d309d6454_lg.jpeg
Kronstrand, Bror, blyerts, damporträtt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, _8908a_8d9116d1e1e28d2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat och glaserat stengods,_8909a_8d9116cb0eca463_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat och glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas/skulptur, klarglas, _8910a_8d9116d1277d353_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas/skulptur, klarglas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite",_8911a_8d9116fe16af4f7_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_8912a_8d913babeed41a7_lg.jpeg
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän, _8913a_8d913bae5d100fa_lg.jpeg
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Björnberg, Evald, olja, blomsterstilleben,_8914a_8d913bb04ca2f5c_lg.jpeg
Björnberg, Evald, olja, blomsterstilleben,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Björnberg, Evald, olja, Marstrands Kyrka,_8915a_8d913bb25e71241_lg.jpeg
Björnberg, Evald, olja, Marstrands Kyrka,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Buharewicz-Hewelke, Jadwiga, olja, polsk landsby,_8916a_8d913bb4351c695_lg.jpeg
Buharewicz-Hewelke, Jadwiga, olja, polsk landsby,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brandt, Carl, olja, fäbod i snö,_8917a_8d913c37588021c_lg.jpeg
Brandt, Carl, olja, fäbod i snö,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,_8918a_8d913c3aace6288_lg.jpeg
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha, _8919a_8d913c3c9dc110e_lg.jpeg
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ahrle, Leif, olja, komposition,_8920a_8d913c4b311958c_lg.jpeg
Ahrle, Leif, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,_8921a_8d913c9faccef4c_lg.jpeg
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hondius, Hendrik, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Sveciae, Norvegiae et Daniae",_8922a_8d913ca10fd68a4_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Trzcinski, Mieczyslaw, olja, Kościół Wizytek i Warszawa,_8923a_8d913c8a039881c_lg.jpeg
Trzcinski, Mieczyslaw, olja, Kościół Wizytek i Warszawa,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd polsk konstnär, 1800-tal, akvarell, personer i landskap, _8924a_8d913ca39008122_lg.jpeg
Okänd polsk konstnär, 1800-tal, akvarell, personer i landskap,
Slutpris2 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, interiör med piprökande man, _8925a_8d913c894dc1b0d_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, interiör med piprökande man,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Trebacz, Maurycy (Mojżesz), olja, porträtt av judisk man, _8926a_8d913ca5712a792_lg.jpeg
Trebacz, Maurycy (Mojżesz), olja, porträtt av judisk man,
Slutpris7 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lepautre, Jean efter Erik Dahlbergh, kopparstick 2 st, "Rex Sueciæ missum ab Imperatore Turcico" respektive "Solennis coronatio Serenissimæ Principis ac Dominæ D(omi)næ Hedwigis Eleonore"_8927a_8d913ca6f545944_lg.jpeg
Lepautre, Jean efter Erik Dahlbergh, kopparstick 2 st, "Rex Sueciæ missum ab Imperatore Turcico" respektive "Solennis coronatio Serenissimæ Principis ac Dominæ D(omi)næ Hedwigis Eleonore"
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Puchalski, Marian, akvareller, 4 st, Warzawamotiv, bland annat Łazienkiparken, _8928c_8d913ca89f668be_lg.jpeg
Puchalski, Marian, akvareller, 4 st, Warzawamotiv, bland annat Łazienkiparken,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor,_8929a_8d913c3f23f58ec_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 18-1900-tal,_8930a_8d913c40b8eb052_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Salongsmöbel, 6 delar, svarvad valnöt med djuphäftad sidenklädsel, oscariansk, 1800-talets slut,_8931a_8d913bbca399b7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Agnell, Olle, etsning, "Dalen vid Kalamefka (?) Kreta,_8932a_8d913cab8120434_lg.jpeg
Agnell, Olle, etsning, "Dalen vid Kalamefka (?) Kreta,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel, färglito, "X:ets hatt",_8933a_8d913cad416f8e4_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "X:ets hatt",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK