Skålfat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, profilerat brätte,_8982a_8d91553ff05fcc0_lg.jpeg
Skålfat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, profilerat brätte,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vaxljusstake, så kallad "stumpastake", smide och trä, _8983a_8d9155408a2e977_lg.jpeg
Vaxljusstake, så kallad "stumpastake", smide och trä,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900, _8984a_8d91554135a0952_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Sovelfat, saltglaserat lergods, 17-1800-tal, _8985a_8d91554321ba0c0_lg.jpeg
Sovelfat, saltglaserat lergods, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kruthorn, horn och mässing, 1800-talets mitt,_8986a_8d915544205e52c_lg.jpeg
Kruthorn, horn och mässing, 1800-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jardinière, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, _8987a_8d9155586757066_lg.jpeg
Jardinière, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk "Guldalder"-konstnär, 1800-talets mitt, teckningar, 4 st, sepia respektive tusch, _8988a_8d915559c3835a5_lg.jpeg
Okänd dansk "Guldalder"-konstnär, 1800-talets mitt, teckningar, 4 st, sepia respektive tusch,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, lackerad aluminium, "AJ-Pendel", modell 16554,_8989a_8d91555b6d2b850_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, lackerad aluminium, "AJ-Pendel", modell 16554,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
d'Hondecoeter, Melchior, hans art, oljemålningar 1 par, stilleben med blommor och papegoja respektive apa, 16-1700-tal, ursprungligen väggfält, _8990a_8d91553c10dfa99_lg.jpeg
d'Hondecoeter, Melchior, hans art, oljemålningar 1 par, stilleben med blommor och papegoja respektive apa, 16-1700-tal, ursprungligen väggfält,
Slutpris30 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal, _8991a_8d915557388a656_lg.jpeg
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Herrock, bomull och polyester, Burberry,_8992a_8d916d525d11a8f_lg.jpeg
Herrock, bomull och polyester, Burberry,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damrock, polyester och bomull, Burberry,_8993a_8d916d55c1d06dc_lg.jpeg
Damrock, polyester och bomull, Burberry,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 1 par, vitlackerat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets mitt, _8994a_8d916d57dcd4a54_lg.jpeg
Stolar, 1 par, vitlackerat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kavajmärke, förgylld och emaljerad metall, XI Olympiaden Berlin 1936, _8995a_8d916d592e98b69_lg.jpeg
Kavajmärke, förgylld och emaljerad metall, XI Olympiaden Berlin 1936,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Mässdräkt för flygkapten, barnmodell (!), _8996a_8d916d5c2c90ff8_lg.jpeg
Mässdräkt för flygkapten, barnmodell (!),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Handerson Thayer, Abbot, efter honom, gicléetryck (?), "Angel",_8997a_8d916d96b4b9142_lg.jpeg
Handerson Thayer, Abbot, efter honom, gicléetryck (?), "Angel",
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, räv i snö,_8998a_8d916d98674d8c8_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, räv i snö,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd engelsk  (?) konstnär, 17-1800-tal, tuschlavering, landskap med personer,_8999a_8d916d9a26b7b7d_lg.jpeg
Okänd engelsk (?) konstnär, 17-1800-tal, tuschlavering, landskap med personer,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Nilsson, Lennart, färglito, "Konstnärsträdet",_9000a_8d916d9b7b1576e_lg.jpeg
Nilsson, Lennart, färglito, "Konstnärsträdet",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffekvarn, plåt och smide med trähandtag, 1800-tal, _9001a_8d916d9d7b3e002_lg.jpeg
Kaffekvarn, plåt och smide med trähandtag, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pipställ, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,_9002a_8d916e6388823cd_lg.jpeg
Pipställ, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,_9003a_8d916e656b0a31b_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Dräkt/ämbetsmannavärja med balja, möjligen Tyskland, 18-1900-tal, _9004a_8d916e6700c72d5_lg.jpeg
Dräkt/ämbetsmannavärja med balja, möjligen Tyskland, 18-1900-tal,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm, _9005a_8d921be442fced1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skålar, 4 st, silver, total vikt 460 gram_9006a_8d916e6a4b351dc_lg.jpeg
Skålar, 4 st, silver, total vikt 460 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,_9007a_8d918805dd111e1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods, _9008a_8d918802468955a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Medaljer, 4 stycken, silver (3 förgyllda) 3 st, Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken i Serafimerordens band repsektive högblått band (den så kallade Hovmedaljen), _9009a_8d9187ff1a4d277_lg.jpeg
Medaljer, 4 stycken, silver (3 förgyllda) 3 st, Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken i Serafimerordens band repsektive högblått band (den så kallade Hovmedaljen),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, Officer av franska Orden Palmes Académiques, _9010a_8d9187fcceb6088_lg.jpeg
Ordenstecken, silver och emalj, Officer av franska Orden Palmes Académiques,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Broscher, 7 st, silver, Sverige och Norge, bland annat djävulsbrosch Henrik Möller Trondhjem och 2 emaljerade vikingaskeppsbroscher av Norne,_9011a_8d9187fb02f926d_lg.jpeg
Broscher, 7 st, silver, Sverige och Norge, bland annat djävulsbrosch Henrik Möller Trondhjem och 2 emaljerade vikingaskeppsbroscher av Norne,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kaslatter-Bernardi, Katharina, skulptur, delvis bemålat trä, sittande kappuccinermunk med radband,_9012a_8d91916a962073f_lg.jpeg
Kaslatter-Bernardi, Katharina, skulptur, delvis bemålat trä, sittande kappuccinermunk med radband,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Repspännare, mässing och smide, sekelskiftet 1900,_9013a_8d91916613c8f02_lg.jpeg
Repspännare, mässing och smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kaffeskedar  st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, _9014a_8d919164e929074_lg.jpeg
Kaffeskedar st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti orientaliskt silver, total vikt 190 gram,_9015a_8d91916824a00df_lg.jpeg
Parti orientaliskt silver, total vikt 190 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Askfat, sterlingsilver, vikt 100 gram, i form av sombrero,_9016a_8d919161772f01e_lg.jpeg
Askfat, sterlingsilver, vikt 100 gram, i form av sombrero,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Löfman, Eric för Markströms, vas, silver, _9017a_8d91926c172ff7b_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, vas, silver,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silver, total vikt 425 gram, _9018a_8d919279f19e69c_lg.jpeg
Parti silver, total vikt 425 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Käpp, papyrus med elfenbenskrycka, viktoriansk, 1800-talets 2 hälft, _9019a_8d9192725dcdfd3_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Teak Tech, Dallas, Texas, kartotek, massiv teak, _9020a_8d91927fc9a741d_lg.jpeg
Okänd designer för Teak Tech, Dallas, Texas, kartotek, massiv teak,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ordenstecken; parti ordenstecken, sällskapsordnar mm, bland annat Neptuniorden, Amaranterorden och Par Bricole,_9021a_8d919281796a9b3_lg.jpeg
Ordenstecken; parti ordenstecken, sällskapsordnar mm, bland annat Neptuniorden, Amaranterorden och Par Bricole,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mycket stort parti medaljer, plaketter, nålar, pins mm,_9022d_8d919dc6ed4b7dd_lg.jpeg
Mycket stort parti medaljer, plaketter, nålar, pins mm,
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Cockpitklocka, Jaeger Watch Co, New York, USA, antagligen 1940-tal,_9023a_8d91928301a4b6e_lg.jpeg
Cockpitklocka, Jaeger Watch Co, New York, USA, antagligen 1940-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Bracia Łopieńscy, Warszawa, taklampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, _9024a_8d9192571d0c4ee_lg.jpeg
Okänd designer för Bracia Łopieńscy, Warszawa, taklampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avlastningsbord, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, _9025a_8d9192523e5cf51_lg.jpeg
Avlastningsbord, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona/hallampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början, _9026a_8d9192556306069_lg.jpeg
Takkrona/hallampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hallampa, glas med prismor,_9027a_8d919382970ba6d_lg.jpeg
Hallampa, glas med prismor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Barnbyrå, bonat och delvis bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_9028a_8d9193846fcc3fc_lg.jpeg
Barnbyrå, bonat och delvis bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, tax, modellnummer 1755, _9029a_8d9193864e56efc_lg.jpeg
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, tax, modellnummer 1755,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK