Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,_9270a_8d91ba5f3665f0f_lg.jpeg
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag, _9271a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken, _9272a_lg.jpeg
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal, _9274a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nålhus/sybaron, svarvad ebenholtz och elfenben, empire, 1800-talets 1 hälft, _9273a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _9277a_lg.jpeg
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _9275a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,_9276a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Sybaron, ebenholtz och elfenben, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _9278a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut, _9279a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hamnbelysningar/farledsmarkeringar, 1 par, koppar, 1900-talets 1 hälft, _9280a_8d91ba5184cf5af_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft, _9281a_8d91ba53fd092ba_lg.jpeg
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Mortel med stöt, mässing och smide, 1700-talets 2 hälft, _9282a_8d91ba54b22f850_lg.jpeg
Mortel med stöt, mässing och smide, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Hjälm, Finland M/40, så kallad Stahlhelm, _9283a_8d91ba55d9db883_lg.jpeg
Hjälm, Finland M/40, så kallad Stahlhelm,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal, _9284a_8d91ba56af63725_lg.jpeg
Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cognacstunna, porslin med mässingskran, Girard & Cie, 1900-talets början,_9285a_8d91ba578e784b3_lg.jpeg
Cognacstunna, porslin med mässingskran, Girard & Cie, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jakt/signalhorn, kohorn med mässingsbeslag, Danmark, 1900-talets mitt, _9286a_8d91ba582c13c86_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,_9287a_lg.jpeg
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fat, 2 st, tenn, Frankrike 17-1800-tal, profilerad brätte med dubbla förstärkningsräfflor, _9288a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,_9289a_lg.jpeg
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line, _9290a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,_9291a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Umanoff, Arthur för Howard Nelson, bordsur, palisander och aluminium, 1960-tal, _9292a_8d91c462dfe72fa_lg.jpeg
Umanoff, Arthur för Howard Nelson, bordsur, palisander och aluminium, 1960-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Skrivbordsur, så kallad Paperweight clock, förgyld metall, Omega, modell 5540, omkring 1960,_9293a_8d91c461d55e785_lg.jpeg
Skrivbordsur, så kallad Paperweight clock, förgyld metall, Omega, modell 5540, omkring 1960,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Wirkkala, Tapio för N. Westerback Helsingfors, örhängen, 1 par, sterlingsilver,  "Silver Moon"_9294a_8d91c46111434e9_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för N. Westerback Helsingfors, örhängen, 1 par, sterlingsilver, "Silver Moon"
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,_9295a_8d91c46059d11e7_lg.jpeg
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver, _9296a_8d91c45f6df01b1_lg.jpeg
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,_9297a_lg.jpeg
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _9299a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Såsslev, silver, svensk rund modell, invändigt förgylld, stämplad Johan Petter Grönwall Stockholm 1825, _9300a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av mytologisk scen mm, _9298a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _9301a_lg.jpeg
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,_9302a_8d91c5d519337ca_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Herrarbandsur, 18 karat rödguld med svart läderarmband, Certina EOL EOL 115 9299 68, vikt cirka 30 gram,_9303a_8d91c6dd677f055_lg.jpeg
Herrarbandsur, 18 karat rödguld med svart läderarmband, Certina EOL EOL 115 9299 68, vikt cirka 30 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ikkonen, Hannu, parti smycken, patinerad brons;_9304a_8d91c5d6c19b23e_lg.jpeg
Ikkonen, Hannu, parti smycken, patinerad brons;
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Makeig Jones, Daisy för Wedgwood, skål, lysterglaserat flintgods, oktogonal form,_9305a_8d91c5d895605a6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta",_9306a_8d91c5d9e6f555e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,_9307a_lg.jpeg
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,_9308a_lg.jpeg
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stop, glas med tennlock, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft,_9309a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_9310a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt, _9311a_lg.jpeg
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Herrsavonett, 14  karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 92 gram_9312a_8d91c5dae8b14e2_lg.jpeg
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 92 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1800-talets slut, total vikt 75 gram,_9313a_8d91c5dc0c4506f_lg.jpeg
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1800-talets slut, total vikt 75 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Nording, William, olja, landskap, _9314a_8d91c5dd41c8f93_lg.jpeg
Nording, William, olja, landskap,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Töreboda, marmeladburk, glaserat lergods med teaklock och -fat, _9315a_8d91c5de3ec0520_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fiol i låda, Tjeckoslovakien, 1900-talets 2 hälft,_9316a_8d91c6917ed4569_lg.jpeg
Fiol i låda, Tjeckoslovakien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dirigentpinne, bemålat trä och celluloid, 1900-talets 1 hälft eller mitt,_9317a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK