Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Bok, Boëthius, Gerda, Zorn, Grafikgruppen 1977, _16344a_8d9e0f2a0f8f6f9_lg.jpeg
674
Bok, Boëthius, Gerda, Zorn, Grafikgruppen 1977,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _16345a_lg.jpeg
675
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa, _16346a_lg.jpeg
676
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Papart, Max, färglito, komposition, _16347a_lg.jpeg
677
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Abel, Karl, olja, landskap, signerad, 31 x 41 cm_16348a_lg.jpeg
678
Abel, Karl, olja, landskap, signerad, 31 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _16349a_lg.jpeg
679
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _16350a_lg.jpeg
680
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _16351a_8d9e0f492c090d2_lg.jpeg
681
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tallrikar, 8 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _16352a_8d9e0f49e07f5fe_lg.jpeg
682
Tallrikar, 8 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, _16353a_8d9e0f4a8e66d04_lg.jpeg
683
Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _16354a_lg.jpeg
684
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Syltkrus, 5 st, saltglaserat stengods, sekelskiftet 1900, _16355a_lg.jpeg
685
Syltkrus, 5 st, saltglaserat stengods, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordssurtout, nysilver med 4 glasflaskor, nysilver och glas, _16356a_8d9e184721d1eae_lg.jpeg
686
Bordssurtout, nysilver med 4 glasflaskor, nysilver och glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Byster, 3 st, parian, Friedrich von Schiller, Johann Sebastian Bach och Dr Martin Luther, _16357a_8d9e18485c6f216_lg.jpeg
687
Byster, 3 st, parian, Friedrich von Schiller, Johann Sebastian Bach och Dr Martin Luther,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hinterglasdruck, 3 st, hästar, bland annat "Filho da Puta" (!),_16358a_8d9e184a45be9a8_lg.jpeg
688
Hinterglasdruck, 3 st, hästar, bland annat "Filho da Puta" (!),
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_16359a_lg.jpeg
689
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _16360a_lg.jpeg
690
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",_16361a_lg.jpeg
691
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _16362a_lg.jpeg
692
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Bricka, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 1300 gram_16363a_8d9e26b67e2f62e_lg.jpeg
693
Bricka, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 1300 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900, _16364a_lg.jpeg
694
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _16365a_lg.jpeg
695
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _16366a_lg.jpeg
696
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Jönsson, Bernhard, olja, bonadsmålning, kopia efter Gyltigemålaren, de tre vise männen, _16367a_8d9e184bb6f731a_lg.jpeg
697
Jönsson, Bernhard, olja, bonadsmålning, kopia efter Gyltigemålaren, de tre vise männen,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skålar, 3 st, glas, dekor i rött respektive grönt, violett och vitt underfång, _16368a_8d9e184ce340829_lg.jpeg
698
Skålar, 3 st, glas, dekor i rött respektive grönt, violett och vitt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockskål, så kallad ägghöna, delvis bemålat bisquit, sekelskiftet 1900, _16369a_8d9e184dda92a37_lg.jpeg
699
Lockskål, så kallad ägghöna, delvis bemålat bisquit, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti smycken och bijouterier mm, _16370a_lg.jpeg
700
Stort parti smycken och bijouterier mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, _16371a_lg.jpeg
701
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap, _16372a_lg.jpeg
702
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, _16373a_lg.jpeg
703
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Millar, Johnny, olja, älgar i vinter, _16374a_8d9e185031455b6_lg.jpeg
704
Millar, Johnny, olja, älgar i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kähler, Nils för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods, _16375a_lg.jpeg
705
Kähler, Nils för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Isaksson, Gideon, olja, blomsterstilleben, _16376a_8d9e1851246950b_lg.jpeg
706
Isaksson, Gideon, olja, blomsterstilleben,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Getingfångare med propp, glas, _16377a_8d9e185215ff609_lg.jpeg
707
Getingfångare med propp, glas,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal, _16378a_8d9e185f523c6b8_lg.jpeg
708
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti tavlor, bl.a Kersti Flyckt, Bengt Crantz m.m_16379a_8d9e19368f53b16_lg.jpeg
709
Parti tavlor, bl.a Kersti Flyckt, Bengt Crantz m.m
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål, flintgods, Rörstrand Shanghai, _16380a_8d9e186234330c3_lg.jpeg
710
Kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål, flintgods, Rörstrand Shanghai,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, vilande akt, _16381a_8d9e190c74d0e48_lg.jpeg
711
Okänd konstnär, olja, vilande akt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vas, keramik samt 2 kandelabrar, porslin, _16382a_8d9e190dd9fd9f5_lg.jpeg
712
Vas, keramik samt 2 kandelabrar, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med senapsfärgad, djuphäftad sammetsklädsel, _16383a_8d9e19131926cac_lg.jpeg
713
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med senapsfärgad, djuphäftad sammetsklädsel,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, betong (!) på underrede i ek, _16384a_8d9e1aa59a21958_lg.jpeg
714
Okänd designer, soffbord, betong (!) på underrede i ek,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Facsimilietryck, "Kongeriget Norges Grundlov"_16385a_8d9e19835e459e1_lg.jpeg
715
Facsimilietryck, "Kongeriget Norges Grundlov"
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahl, Anshelm, olja, landskap med byggnader och kyrka, _16386a_8d9e19845526e78_lg.jpeg
716
Dahl, Anshelm, olja, landskap med byggnader och kyrka,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, stilleben, _16387a_8d9e1985d62b07b_lg.jpeg
717
Okänd konstnär, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Malmstedt, Hans, sepiaetsning, "Hammarbysjö -94" - motiv med Danviksklippan och Kvarnen Klippan, _16388a_8d9e19a968550a7_lg.jpeg
718
Malmstedt, Hans, sepiaetsning, "Hammarbysjö -94" - motiv med Danviksklippan och Kvarnen Klippan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ekvall, Erik, olja, fäbod, _16389a_8d9e19ab4e85017_lg.jpeg
719
Ekvall, Erik, olja, fäbod,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nilsson, Tage, olja, "Höstack", _16390a_8d9e19aa81baa82_lg.jpeg
720
Nilsson, Tage, olja, "Höstack",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, stilleben, _16391a_8d9e19ac15deb38_lg.jpeg
721
Okänd konstnär, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.