Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Armband, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 19,5 gram, _24089a_8dacd6645a1e5aa_lg.jpeg
339
Armband, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 19,5 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, Egypten, 1900-talets mitt, total vikt 10,2 gram, _24090a_8dacd660beb989e_lg.jpeg
340
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, Egypten, 1900-talets mitt, total vikt 10,2 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Halskedja med spänne, 18 karat rödguld, 1800-talets mitt, total vikt 8 gram, _24091a_8dacd666802ef6d_lg.jpeg
341
Halskedja med spänne, 18 karat rödguld, 1800-talets mitt, total vikt 8 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Smyckeset, 4 delar, 18 karat rödguld med opaler och sötvattenspärlor, total vikt 8,8 gram, _24092a_8dacd6679273290_lg.jpeg
342
Smyckeset, 4 delar, 18 karat rödguld med opaler och sötvattenspärlor, total vikt 8,8 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ringar 4 st, 18 karat rödguld med stenar/pärlor, total vikt 8,4 gram, _24093a_8dacd662e99ea42_lg.jpeg
343
Ringar 4 st, 18 karat rödguld med stenar/pärlor, total vikt 8,4 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Takampel till 3 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets början, _24094a_lg.jpeg
344
Takampel till 3 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _24095a_lg.jpeg
345
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takampel till 6 ljus, delvis lackerad mässing, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _24096a_lg.jpeg
346
Takampel till 6 ljus, delvis lackerad mässing, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Parti koppar, mestadels 1900-tal, _24097a_lg.jpeg
347
Parti koppar, mestadels 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _24098a_lg.jpeg
348
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad ametist, vikt 3,4 gram, _24099a_8dacd668aff8e31_lg.jpeg
349
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad ametist, vikt 3,4 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
8 delar 18 karat rödguld, delvis med glas och pärlor, total vikt 14,7 gram, _24100a_8dacd66a0f19c73_lg.jpeg
350
8 delar 18 karat rödguld, delvis med glas och pärlor, total vikt 14,7 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier, 18-1900-tal, _24101a_8dacd66b440391c_lg.jpeg
351
Parti smycken och bijouterier, 18-1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat röd- och vitguld (?) med rosenslipade diamanter, _24103a_8dacd66c9461a26_lg.jpeg
352
Ring, 14 karat röd- och vitguld (?) med rosenslipade diamanter,
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Örhängen, 2 par, 18 karat röd- respektive vitguld med vita stenar, total vikt 5 gram, _24104a_8dacd6b1e68d3fb_lg.jpeg
353
Örhängen, 2 par, 18 karat röd- respektive vitguld med vita stenar, total vikt 5 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ringar 3 st samt hänge, 18 karat röd- och vitguld med pärla eller stenar, total vikt 8 gram, _24106a_8dacd6b2d6fe399_lg.jpeg
354
Ringar 3 st samt hänge, 18 karat röd- och vitguld med pärla eller stenar, total vikt 8 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis_24108a_lg.jpeg
355
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips", _24110a_lg.jpeg
356
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena", _24107a_lg.jpeg
357
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, gustaviansk stil, _24109a_lg.jpeg
358
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor_24111a_lg.jpeg
359
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Halskedja, silver, vikt 25 gram, _24112a_8dacd6b614a1c81_lg.jpeg
360
Halskedja, silver, vikt 25 gram,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armlänk, sterlingsilver, vikt 18 gram, _24113a_8dacd6b73717c48_lg.jpeg
361
Armlänk, sterlingsilver, vikt 18 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo", _23997a_8dacd6b481ea81c_lg.jpeg
362
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hjälm, stål, svensk M/1921,_23998a_8dacc952d29e36b_lg.jpeg
363
Hjälm, stål, svensk M/1921,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st. mahogny,  så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome, _24018a_8dacd382236cf43_lg.jpeg
364
Stolar, 6 st. mahogny, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Uniform, svensk M/1886 för officer vid Dalregementet,  _24001a_8dacc956edcbf95_lg.jpeg
365
Uniform, svensk M/1886 för officer vid Dalregementet,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Uniform, svensk M/39 för kapten vid Dalregementet, _24000a_8dacc9558c2ac80_lg.jpeg
366
Uniform, svensk M/39 för kapten vid Dalregementet,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, palisander, _23996a_8dacc95199d3986_lg.jpeg
367
Okänd designer, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"_24115a_lg.jpeg
368
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus", _24117a_lg.jpeg
369
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus",
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, hylla,  björk och grålackerad metall, String, _24116a_lg.jpeg
370
Strinning, Nils, hylla, björk och grålackerad metall, String,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"_24118a_lg.jpeg
371
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _24119a_lg.jpeg
372
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor_24057a_8dacd450bbd2041_lg.jpeg
373
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, lekande björnungar, _24120a_8dacd6ff061a612_lg.jpeg
374
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, lekande björnungar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt, _24056a_8dacd44d7872355_lg.jpeg
375
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt, _24055a_8dacd4480e80857_lg.jpeg
376
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, dam i hatt_24054a_8dacd44404d90e8_lg.jpeg
377
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, dam i hatt
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, skåp, flammig och svärtad björk och palisander, Swedish Grace, 1910-20-tal, _24121a_8dacd75f3b41182_lg.jpeg
378
Okänd designer, skåp, flammig och svärtad björk och palisander, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud, _24052a_8dacd42a0cbe158_lg.jpeg
379
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, pastell, personer och drake i landskap, möjligenmotiv från Lord of the Rings, _24046a_8dacd4234dd1e22_lg.jpeg
380
Okänd konstnär, pastell, personer och drake i landskap, möjligenmotiv från Lord of the Rings,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, _24122a_lg.jpeg
381
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition, _24123a_lg.jpeg
382
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris", _24125a_lg.jpeg
383
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tomte, textil och trä, _24124a_lg.jpeg
384
Tomte, textil och trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Still McKinney, Nanny för Rihimäen Lassi Oy, vas, orange glasmassa, "Fantasma Nebulosa"_23993a_8dacc8dbf16e8d1_lg.jpeg
385
Still McKinney, Nanny för Rihimäen Lassi Oy, vas, orange glasmassa, "Fantasma Nebulosa"
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, _23625a_8dabfea58ca1b9e_lg.jpeg
386
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.