Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, kustlandskap, _23612a_8dac268a9ae0c8b_lg.jpeg
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, kustlandskap,
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Lerin, Lars, färglitografi, man med redskap, _23613a_8dac269085e51d2_lg.jpeg
Lerin, Lars, färglitografi, man med redskap,
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island", _23665a_lg.jpeg
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island",
Slutpris12 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm, _23666a_lg.jpeg
Slutpris30 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talet, total vikt  98 gram, _23630a_8dabe636d4d4f4b_lg.jpeg
Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talet, total vikt 98 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 7 500 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas,_23653a_8dac0d61d3fb72d_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, skulptur/skål, blästrat glas, "Devil's Churn", _23623a_8dabe633b918110_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, skulptur/skål, blästrat glas, "Devil's Churn",
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Strid, Hardy, olja, "Drakablodet", _23662a_8dac26a5386e8d4_lg.jpeg
Strid, Hardy, olja, "Drakablodet",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Bonjour monsieure Renoir" (Paraphrase de Auguste Renoir), _23626a_8dac26ade3d7c67_lg.jpeg
Strid, Hardy, akryl, "Bonjour monsieure Renoir" (Paraphrase de Auguste Renoir),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat guld, Certina, _23619a_8dabcdca0be9382_lg.jpeg
Herrarmbandsur, 18 karat guld, Certina,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Gafflar, 12 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets 2 hälft, total vikt 740 gram, _23667a_8dac329f40f79be_lg.jpeg
Gafflar, 12 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets 2 hälft, total vikt 740 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Gafflar, 12 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets 2 hälft, total vikt 900 gram, _23668a_8dac32a3c6c2439_lg.jpeg
Gafflar, 12 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets 2 hälft, total vikt 900 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matskedar, 6 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets slut, total vikt 425 gram, _23669a_8dac32a059104f0_lg.jpeg
Matskedar, 6 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets slut, total vikt 425 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss, _23672a_lg.jpeg
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text, _23673a_lg.jpeg
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe, _23671a_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Vallien, Bertil, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, unikat, stående gestalt, _23674a_8dac329b6a7e903_lg.jpeg
Vallien, Bertil, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, unikat, stående gestalt,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, _23675a_8dac32a715adfb3_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Brains Florence, _23676a_8dac329ccbe680b_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Brains Florence,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, vikt 3,5 gram, _23132a_8dac32a27451523_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, vikt 3,5 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 10,7 gram_23677a_8dac33135be35ea_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 10,7 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 12, 1 gram, _23678a_8dac331445e4078_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 12, 1 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 5,9 gram, _23679a_8dac331531d0833_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 5,9 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Breda, Carl Fredrik von, efter, bemålat tryck på duk, Karl XIII,_23651a_8dac0d4e30d768e_lg.jpeg
Breda, Carl Fredrik von, efter, bemålat tryck på duk, Karl XIII,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5, _23640a_8dabfea0d0a41e8_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mörner, Stellan, olja, motiv från Pont Alexandre, Paris, _23689a_8dac400137ef30a_lg.jpeg
Mörner, Stellan, olja, motiv från Pont Alexandre, Paris,
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Lockstop, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälft, dekor av lejon, akantus mm, total vikt 1480 gram, _23690a_8dac3fb7ec80036_lg.jpeg
Lockstop, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälft, dekor av lejon, akantus mm, total vikt 1480 gram,
Slutpris10 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Praktkanna, sterlingsilver, renässansstil, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 3670 gram, _23691a_8dac3fb95017b73_lg.jpeg
Praktkanna, sterlingsilver, renässansstil, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 3670 gram,
Slutpris26 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat trähandtag, England, George II, 1700-talets mitt, vikt 880 gram, _23693a_8dac3fbccf23091_lg.jpeg
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat trähandtag, England, George II, 1700-talets mitt, vikt 880 gram,
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Thekanna, sterlingsilver med benhandtag, England, George III, så kallad Drum Teapot, vikt 790 gram, _23694a_8dac4002d711b49_lg.jpeg
Thekanna, sterlingsilver med benhandtag, England, George III, så kallad Drum Teapot, vikt 790 gram,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Epitafieplatta (?), silver eller försilvrad kopparplåt, 1700-tal, heltäckande allegorisk (frimurerisk?) dekor av obelisker, änglar, inskriptioner mm, _23695a_8dac4004380256c_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sejdel, sterlingsilver, antagligen George III, 17-1800-tal, vikt 550 gram, _23696a_8dac4005a14a2be_lg.jpeg
Sejdel, sterlingsilver, antagligen George III, 17-1800-tal, vikt 550 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kanna med lock, sterlingsilver, Irland George III, vikt 745 gram, _23698a_8dac4007efb3b54_lg.jpeg
Kanna med lock, sterlingsilver, Irland George III, vikt 745 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip", _23702a_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip",
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Praktvaser, 1 par, porslin, senempire, 1800-talets 1 hälft, i form av naturalistiskt utformade blomster, _23703a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900, _23701a_lg.jpeg
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1, _23700a_lg.jpeg
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1, _23699a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sejdel, sterlingsilver, England, George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 625 gram, _23704a_8dac4af06a0a2fa_lg.jpeg
Sejdel, sterlingsilver, England, George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 625 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kaffekanna, Britanniasilver (958/1000), Queen Anne, 1700-talets början, vikt 895 gram, _23705a_8dac4af207e1138_lg.jpeg
Kaffekanna, Britanniasilver (958/1000), Queen Anne, 1700-talets början, vikt 895 gram,
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med trähandtag, England, George II, 1700-talets 2 hälft, vikt 875 gram, _23706a_8dac4b21e56a003_lg.jpeg
Kaffekanna, sterlingsilver med trähandtag, England, George II, 1700-talets 2 hälft, vikt 875 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med trähandtag, England, George III, 1700-talets slut, vikt 860 gram, _23707a_8dac4b21180973c_lg.jpeg
Kaffekanna, sterlingsilver med trähandtag, England, George III, 1700-talets slut, vikt 860 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Pokal/kalk, förgyllt sterlingsilver, tidigt Viktoriansk, vikt 225 gram, _23708a_8dac4b1fb8c0329_lg.jpeg
Pokal/kalk, förgyllt sterlingsilver, tidigt Viktoriansk, vikt 225 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander, _23709a_lg.jpeg
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek, _23710a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Hansen, Hans, armband, sterlingsilver, _23711a_lg.jpeg
Hansen, Hans, armband, sterlingsilver,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, Norge 1900-talets mitt, total vikt 1030 gram, _23712a_8dac4b1ece3af66_lg.jpeg
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, Norge 1900-talets mitt, total vikt 1030 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Cigarettetui, silver, Ryssland, 1900-talets början, heltäckande niellodekor, lockknopp i cabochonslipad, blå sten, vikt 185 gram, _23713a_8dac4b1df447ae6_lg.jpeg
Cigarettetui, silver, Ryssland, 1900-talets början, heltäckande niellodekor, lockknopp i cabochonslipad, blå sten, vikt 185 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK