Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Gadö, Bertil, olja, blomsterstilleben, _23816a_8dac71da6309d49_lg.jpeg
Gadö, Bertil, olja, blomsterstilleben,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kaminur, mässing, empirestil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, _23859a_8dacbc0257a3318_lg.jpeg
Kaminur, mässing, empirestil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,  _23880a_8dacbc16f6feaaf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer, _23877a_8dacbcc5395dad8_lg.jpeg
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend, _23875a_8dacbc0bc518b86_lg.jpeg
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning, _23882a_lg.jpeg
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, _23883a_lg.jpeg
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice", _23884a_lg.jpeg
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille", _23885a_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kedelv, Poul för Reijmyre, vas, glas, "Harlekin" 1957, _23886a_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Reijmyre, vas, glas, "Harlekin" 1957,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulpturer, ett par, skuren alabaster, Neapel eller Sicilien, 16-1700-tal, _23876a_8dacbc0d17423f6_lg.jpeg
Skulpturer, ett par, skuren alabaster, Neapel eller Sicilien, 16-1700-tal,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument_23870a_8dacbc13564d720_lg.jpeg
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för Capodimonte, skulptur, porslin, sittande par, _23868a_8dacbc0871e5942_lg.jpeg
Okänd designer för Capodimonte, skulptur, porslin, sittande par,
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?), _23856a_8dacbb393c5e91b_lg.jpeg
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken", _23891a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _23890a_lg.jpeg
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock, _23892a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Etui för visitkort, sterlingsilver, England William IV, 1800-talets 1 hälft, vikt 80 gram, genombruten dekor, _23893a_8dacd5e8822554d_lg.jpeg
Etui för visitkort, sterlingsilver, England William IV, 1800-talets 1 hälft, vikt 80 gram, genombruten dekor,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk, _23869a_8dacbcc2d3f9f4a_lg.jpeg
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla_23904a_8dacbd696174118_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"_23910a_8dacbda71c72bf2_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, möjligen Flavio Poli, Murano, 1900-talets mitt, vas, slipad, klar glasmassa med blått underfång, "Sommerso", _23905a_8dacbd6ac6be71a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Flavio Poli, Murano, 1900-talets mitt, vas, slipad, klar glasmassa med blått underfång, "Sommerso",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping _23888a_8dacbcd727d1177_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, _23912a_lg.jpeg
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition, _23913a_lg.jpeg
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, semiantik/antik persisk, _23914a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast_23915a_lg.jpeg
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal, _23916a_lg.jpeg
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer,, Murano, skål, klar glasmassa med inslag av grönt och guld_23900a_8dacbd5dd4d56f8_lg.jpeg
Okänd designer,, Murano, skål, klar glasmassa med inslag av grönt och guld
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, Murano, möjligen Oball, kanna med hänkel, glas, dekor i grönt och gult underfång, _23899a_8dacbd647508efe_lg.jpeg
Okänd designer, Murano, möjligen Oball, kanna med hänkel, glas, dekor i grönt och gult underfång,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa_23896a_8dacbd5a28d306b_lg.jpeg
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,_23906a_8dacbd6c7221961_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, Murano, skål, gul glasmassa med blå inslag, _23895a_8dacbd567638545_lg.jpeg
Okänd designer, Murano, skål, gul glasmassa med blå inslag,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen', _23909a_8dacbda87bce5c2_lg.jpeg
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, askfat/skål, glaserat lergods, dekor av kvinna och blomvas_23887a_8dacbcd56c5d0cd_lg.jpeg
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, askfat/skål, glaserat lergods, dekor av kvinna och blomvas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel, _23917a_lg.jpeg
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel, _23920a_lg.jpeg
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, _23921a_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23919a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",  _23918a_lg.jpeg
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft, _23922a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt_23818a_8dac7d9fbca435f_lg.jpeg
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvalmapa, ljusröd plast, "In-Out", 2003, _23797a_8dacbb3fb8f1a5a_lg.jpeg
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvalmapa, ljusröd plast, "In-Out", 2003,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska_23652a_8dac0d4b12db60b_lg.jpeg
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite, _23889a_8dacbcd8fba4995_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast_23825a_8dac7e31cb10d40_lg.jpeg
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _23924a_lg.jpeg
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _23927a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK