Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _23880a_8dacbc16f6feaaf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23880-itemimages/23880a_8dacbc16f6feaaf_med.jpeg)
147
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer, _23877a_8dacbcc5395dad8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23877-itemimages/23877a_8dacbcc5395dad8_med.jpeg)
148
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend, _23875a_8dacbc0bc518b86_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23875-itemimages/23875a_8dacbc0bc518b86_med.jpeg)
149
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning, _23882a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23882-itemimages/23882a_med.jpeg)
150
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, _23883a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23883-itemimages/23883a_med.jpeg)
151
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice", _23884a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23884-itemimages/23884a_med.jpeg)
152
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille", _23885a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23885-itemimages/23885a_med.jpeg)
153
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Kedelv, Poul för Reijmyre, vas, glas, "Harlekin" 1957, _23886a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23886-itemimages/23886a_med.jpeg)
154
Kedelv, Poul för Reijmyre, vas, glas, "Harlekin" 1957,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Skulpturer, ett par, skuren alabaster, Neapel eller Sicilien, 16-1700-tal, _23876a_8dacbc0d17423f6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23876-itemimages/23876a_8dacbc0d17423f6_med.jpeg)
155
Skulpturer, ett par, skuren alabaster, Neapel eller Sicilien, 16-1700-tal,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
![Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument_23870a_8dacbc13564d720_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23870-itemimages/23870a_8dacbc13564d720_med.jpeg)
156
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Okänd designer för Capodimonte, skulptur, porslin, sittande par, _23868a_8dacbc0871e5942_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23868-itemimages/23868a_8dacbc0871e5942_med.jpeg)
157
Okänd designer för Capodimonte, skulptur, porslin, sittande par,
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?), _23856a_8dacbb393c5e91b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23856-itemimages/23856a_8dacbb393c5e91b_med.jpeg)
158
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken", _23891a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23891-itemimages/23891a_med.jpeg)
159
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _23890a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23890-itemimages/23890a_med.jpeg)
160
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock, _23892a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23892-itemimages/23892a_med.jpeg)
161
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Etui för visitkort, sterlingsilver, England William IV, 1800-talets 1 hälft, vikt 80 gram, genombruten dekor, _23893a_8dacd5e8822554d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23893-itemimages/23893a_8dacd5e8822554d_med.jpeg)
162
Etui för visitkort, sterlingsilver, England William IV, 1800-talets 1 hälft, vikt 80 gram, genombruten dekor,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk, _23869a_8dacbcc2d3f9f4a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23869-itemimages/23869a_8dacbcc2d3f9f4a_med.jpeg)
163
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla_23904a_8dacbd696174118_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23904-itemimages/23904a_8dacbd696174118_med.jpeg)
164
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"_23910a_8dacbda71c72bf2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23910-itemimages/23910a_8dacbda71c72bf2_med.jpeg)
165
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Okänd designer, möjligen Flavio Poli, Murano, 1900-talets mitt, vas, slipad, klar glasmassa med blått underfång, "Sommerso", _23905a_8dacbd6ac6be71a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23905-itemimages/23905a_8dacbd6ac6be71a_med.jpeg)
166
Okänd designer, möjligen Flavio Poli, Murano, 1900-talets mitt, vas, slipad, klar glasmassa med blått underfång, "Sommerso",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping _23888a_8dacbcd727d1177_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23888-itemimages/23888a_8dacbcd727d1177_med.jpeg)
167
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
![Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, _23912a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23912-itemimages/23912a_med.jpeg)
168
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Agnell, Olle, gouache, komposition, _23913a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23913-itemimages/23913a_med.jpeg)
169
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Matta, semiantik/antik persisk, _23914a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23914-itemimages/23914a_med.jpeg)
170
Matta, semiantik/antik persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast_23915a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23915-itemimages/23915a_med.jpeg)
171
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal, _23916a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23916-itemimages/23916a_med.jpeg)
172
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Okänd designer,, Murano, skål, klar glasmassa med inslag av grönt och guld_23900a_8dacbd5dd4d56f8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23900-itemimages/23900a_8dacbd5dd4d56f8_med.jpeg)
173
Okänd designer,, Murano, skål, klar glasmassa med inslag av grönt och guld
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, Murano, möjligen Oball, kanna med hänkel, glas, dekor i grönt och gult underfång, _23899a_8dacbd647508efe_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23899-itemimages/23899a_8dacbd647508efe_med.jpeg)
174
Okänd designer, Murano, möjligen Oball, kanna med hänkel, glas, dekor i grönt och gult underfång,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa_23896a_8dacbd5a28d306b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23896-itemimages/23896a_8dacbd5a28d306b_med.jpeg)
175
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,_23906a_8dacbd6c7221961_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23906-itemimages/23906a_8dacbd6c7221961_med.jpeg)
176
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
![Okänd designer, Murano, skål, gul glasmassa med blå inslag, _23895a_8dacbd567638545_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23895-itemimages/23895a_8dacbd567638545_med.jpeg)
177
Okänd designer, Murano, skål, gul glasmassa med blå inslag,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen', _23909a_8dacbda87bce5c2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23909-itemimages/23909a_8dacbda87bce5c2_med.jpeg)
178
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
![Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, askfat/skål, glaserat lergods, dekor av kvinna och blomvas_23887a_8dacbcd56c5d0cd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23887-itemimages/23887a_8dacbcd56c5d0cd_med.jpeg)
179
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, askfat/skål, glaserat lergods, dekor av kvinna och blomvas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel, _23917a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23917-itemimages/23917a_med.jpeg)
180
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel, _23920a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23920-itemimages/23920a_med.jpeg)
181
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, _23921a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23921-itemimages/23921a_med.jpeg)
182
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23919a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23919-itemimages/23919a_med.jpeg)
183
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black", _23918a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23918-itemimages/23918a_med.jpeg)
184
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft, _23922a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23922-itemimages/23922a_med.jpeg)
185
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt_23818a_8dac7d9fbca435f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23818-itemimages/23818a_8dac7d9fbca435f_med.jpeg)
186
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvalmapa, ljusröd plast, "In-Out", 2003, _23797a_8dacbb3fb8f1a5a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23797-itemimages/23797a_8dacbb3fb8f1a5a_med.jpeg)
187
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvalmapa, ljusröd plast, "In-Out", 2003,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska_23652a_8dac0d4b12db60b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23652-itemimages/23652a_8dac0d4b12db60b_med.jpeg)
188
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite, _23889a_8dacbcd8fba4995_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23889-itemimages/23889a_8dacbcd8fba4995_med.jpeg)
189
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris350 SEK
Värdering450 - 500 SEK
![Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast_23825a_8dac7e31cb10d40_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23825-itemimages/23825a_8dac7e31cb10d40_med.jpeg)
190
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _23924a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23924-itemimages/23924a_med.jpeg)
191
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _23927a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23927-itemimages/23927a_med.jpeg)
192
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut, _23926a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23926-itemimages/23926a_med.jpeg)
193
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone_23928a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23928-itemimages/23928a_med.jpeg)
194
Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.