Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt_23925a_lg.jpeg
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon, _23923a_lg.jpeg
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut, _23853a_8dacbb34baf0027_lg.jpeg
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm,  skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren_23855a_8dacbb37b3c1559_lg.jpeg
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm, skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä_23824a_8dacbd528ceb892_lg.jpeg
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor_23819a_8dac7d9ea3a4e39_lg.jpeg
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Meydam, Floris för Meydam, vas, blå glasmassa_23907a_8dacbd6dd040998_lg.jpeg
Meydam, Floris för Meydam, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor, _23903a_8dacbd6855bc631_lg.jpeg
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, _23908a_8dacbda9e1022f8_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal, _23894a_8dacbcdb5522db4_lg.jpeg
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, kanna, grön glasmassa_23901a_8dacbd65b515f2b_lg.jpeg
Okänd designer, kanna, grön glasmassa
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu, _23930a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu, _23929a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut, _23933a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner, _23932a_lg.jpeg
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _23934a_lg.jpeg
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister, _23931a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra_23902a_8dacbd674e8e06f_lg.jpeg
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin, _23897a_8dacbd5b53f980f_lg.jpeg
Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa_23911a_8dacc7443e5d3c6_lg.jpeg
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd_23898a_8dacc74303cbdd0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _23935a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen, _23937a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall, _23938a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus", _23939a_lg.jpeg
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, _23936a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall_23940a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,_23857a_8dacbb3be60962b_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund, _23858a_8dacbc00e1d0be7_lg.jpeg
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V, _23864a_8dacbdac50ce194_lg.jpeg
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"_23852a_8dacbb320fd135d_lg.jpeg
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _23851a_8dacc7debee85fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kuddar, 1 par, semiantik Yomud, _23951a_lg.jpeg
Kuddar, 1 par, semiantik Yomud,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _23950a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _23949a_lg.jpeg
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _23953a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900, _23952a_lg.jpeg
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt, _23954a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockask, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", kvadratisk form_23956a_8dacc7d7e62d154_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockask, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", kvadratisk form
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter, _23941a_8dacc75a6e1e7f1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing, _23942a_8dacc75c996d7cd_lg.jpeg
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal, _23957a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jaatinen, Ania för Arabia, tallrikar , glaserat stengods, "Kaira", _23959a_lg.jpeg
Jaatinen, Ania för Arabia, tallrikar , glaserat stengods, "Kaira",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol_23960a_lg.jpeg
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _23961a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap, _23958a_lg.jpeg
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _23945a_8dacc760be15176_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex", _23944a_8dacc75f77d20c6_lg.jpeg
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK