Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt_23925a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23925-itemimages/23925a_med.jpeg)
195
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon, _23923a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23923-itemimages/23923a_med.jpeg)
196
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut, _23853a_8dacbb34baf0027_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23853-itemimages/23853a_8dacbb34baf0027_med.jpeg)
197
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm, skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren_23855a_8dacbb37b3c1559_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23855-itemimages/23855a_8dacbb37b3c1559_med.jpeg)
198
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm, skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä_23824a_8dacbd528ceb892_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23824-itemimages/23824a_8dacbd528ceb892_med.jpeg)
199
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor_23819a_8dac7d9ea3a4e39_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23819-itemimages/23819a_8dac7d9ea3a4e39_med.jpeg)
200
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Meydam, Floris för Meydam, vas, blå glasmassa_23907a_8dacbd6dd040998_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23907-itemimages/23907a_8dacbd6dd040998_med.jpeg)
201
Meydam, Floris för Meydam, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
![Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor, _23903a_8dacbd6855bc631_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23903-itemimages/23903a_8dacbd6855bc631_med.jpeg)
202
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, _23908a_8dacbda9e1022f8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23908-itemimages/23908a_8dacbda9e1022f8_med.jpeg)
203
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal, _23894a_8dacbcdb5522db4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23894-itemimages/23894a_8dacbcdb5522db4_med.jpeg)
204
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Okänd designer, kanna, grön glasmassa_23901a_8dacbd65b515f2b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23901-itemimages/23901a_8dacbd65b515f2b_med.jpeg)
205
Okänd designer, kanna, grön glasmassa
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu, _23930a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23930-itemimages/23930a_med.jpeg)
206
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu, _23929a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23929-itemimages/23929a_med.jpeg)
207
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut, _23933a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23933-itemimages/23933a_med.jpeg)
208
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner, _23932a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23932-itemimages/23932a_med.jpeg)
209
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _23934a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23934-itemimages/23934a_med.jpeg)
210
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister, _23931a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23931-itemimages/23931a_med.jpeg)
211
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra_23902a_8dacbd674e8e06f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23902-itemimages/23902a_8dacbd674e8e06f_med.jpeg)
212
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
![Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin, _23897a_8dacbd5b53f980f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23897-itemimages/23897a_8dacbd5b53f980f_med.jpeg)
213
Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa_23911a_8dacc7443e5d3c6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23911-itemimages/23911a_8dacc7443e5d3c6_med.jpeg)
214
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
![Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd_23898a_8dacc74303cbdd0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23898-itemimages/23898a_8dacc74303cbdd0_med.jpeg)
215
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _23935a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23935-itemimages/23935a_med.jpeg)
216
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen, _23937a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23937-itemimages/23937a_med.jpeg)
217
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall, _23938a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23938-itemimages/23938a_med.jpeg)
218
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus", _23939a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23939-itemimages/23939a_med.jpeg)
219
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, _23936a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23936-itemimages/23936a_med.jpeg)
220
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall_23940a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23940-itemimages/23940a_med.jpeg)
221
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,_23857a_8dacbb3be60962b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23857-itemimages/23857a_8dacbb3be60962b_med.jpeg)
222
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund, _23858a_8dacbc00e1d0be7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23858-itemimages/23858a_8dacbc00e1d0be7_med.jpeg)
223
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V, _23864a_8dacbdac50ce194_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23864-itemimages/23864a_8dacbdac50ce194_med.jpeg)
224
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"_23852a_8dacbb320fd135d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23852-itemimages/23852a_8dacbb320fd135d_med.jpeg)
225
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _23851a_8dacc7debee85fd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23851-itemimages/23851a_8dacc7debee85fd_med.jpeg)
226
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Kuddar, 1 par, semiantik Yomud, _23951a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23951-itemimages/23951a_med.jpeg)
227
Kuddar, 1 par, semiantik Yomud,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _23950a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23950-itemimages/23950a_med.jpeg)
228
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _23949a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23949-itemimages/23949a_med.jpeg)
229
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _23953a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23953-itemimages/23953a_med.jpeg)
230
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900, _23952a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23952-itemimages/23952a_med.jpeg)
231
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt, _23954a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23954-itemimages/23954a_med.jpeg)
232
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockask, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", kvadratisk form_23956a_8dacc7d7e62d154_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23956-itemimages/23956a_8dacc7d7e62d154_med.jpeg)
233
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockask, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", kvadratisk form
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter, _23941a_8dacc75a6e1e7f1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23941-itemimages/23941a_8dacc75a6e1e7f1_med.jpeg)
234
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing, _23942a_8dacc75c996d7cd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23942-itemimages/23942a_8dacc75c996d7cd_med.jpeg)
235
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal, _23957a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23957-itemimages/23957a_med.jpeg)
236
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Jaatinen, Ania för Arabia, tallrikar , glaserat stengods, "Kaira", _23959a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23959-itemimages/23959a_med.jpeg)
237
Jaatinen, Ania för Arabia, tallrikar , glaserat stengods, "Kaira",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol_23960a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23960-itemimages/23960a_med.jpeg)
238
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _23961a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23961-itemimages/23961a_med.jpeg)
239
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap, _23958a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23958-itemimages/23958a_med.jpeg)
240
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _23945a_8dacc760be15176_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23945-itemimages/23945a_8dacc760be15176_med.jpeg)
241
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex", _23944a_8dacc75f77d20c6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23944-itemimages/23944a_8dacc75f77d20c6_med.jpeg)
242
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.