Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Matta, old Indo-Keshan, _24354a_lg.jpeg
Matta, old Indo-Keshan,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Dunér, Sten, litografi, komposition. _24355a_lg.jpeg
Dunér, Sten, litografi, komposition.
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Rugvista, gallerimatta, _24357a_lg.jpeg
Okänd designer för Rugvista, gallerimatta,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nilsson, Kätie, färgetsning, "Orosmoln"_24358a_lg.jpeg
Nilsson, Kätie, färgetsning, "Orosmoln"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old/semiantik Turkmen (?), _24356a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti singlar/EP, svensk schlager_24359a_lg.jpeg
Parti singlar/EP, svensk schlager
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"_24360a_lg.jpeg
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tomtekanna, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,_24361a_8daced534d9f866_lg.jpeg
Tomtekanna, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, kvinnoporträtt, _24362a_8daced360427df7_lg.jpeg
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hamborn, Axel, olja, "Gårdshörnan", _24363a_8daced350c44e17_lg.jpeg
Hamborn, Axel, olja, "Gårdshörnan",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
de Jong, J (Jan?), olja, Amstedamkanal med Montelbaanstoren, _24364a_8daced3c4edd1c8_lg.jpeg
de Jong, J (Jan?), olja, Amstedamkanal med Montelbaanstoren,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige_24365a_lg.jpeg
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jordglob med belysning, plast, _24369a_lg.jpeg
Jordglob med belysning, plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old persisk galleri, _24368a_lg.jpeg
Matta, old persisk galleri,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"_24366a_lg.jpeg
Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods, _24370a_lg.jpeg
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Afshar (?), _24371a_lg.jpeg
Matta, old Afshar (?),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland, _24367a_lg.jpeg
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, Indo-Sarough, _24372a_lg.jpeg
Matta, Indo-Sarough,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, Dalior_24373a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, Dalior
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Andreasson, Kurt, olja, gatubild, _23828a_8dac892750af26a_lg.jpeg
Andreasson, Kurt, olja, gatubild,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hilding Hägleby, Johan, olja, bondgård i landskap_23829a_8dac89261830909_lg.jpeg
Hilding Hägleby, Johan, olja, bondgård i landskap
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Fagerhult, taklampor, 1 par, vitlackerad metall_23834a_8dacc8ddc6491c5_lg.jpeg
Okänd designer för Fagerhult, taklampor, 1 par, vitlackerad metall
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Bega, vägglampor, 4 st, svartlackerad aluminium_23835a_8dacc8df44ac154_lg.jpeg
Okänd designer för Bega, vägglampor, 4 st, svartlackerad aluminium
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Prandina, taklampor, 3 st, krom med frostade glaskupor_23836a_8dace44712e4e4a_lg.jpeg
Okänd designer för Prandina, taklampor, 3 st, krom med frostade glaskupor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors lampfot, glas med metallfäste, _23839a_8dac8b15da96b6a_lg.jpeg
Fagerlund, Carl för Orrefors lampfot, glas med metallfäste,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kupé/fartygslampor, 1 par, mässing, 1 par, 1900-talets början, _23871a_8dacbc11ecad68f_lg.jpeg
Kupé/fartygslampor, 1 par, mässing, 1 par, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tobaks(?)burk, svarvat och delvis svärtat trä med detaljer i ben, _23872a_8dacbcc7356b134_lg.jpeg
Tobaks(?)burk, svarvat och delvis svärtat trä med detaljer i ben,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schatull för sytillbehör, Gütermanns, _23873a_8dacbccb3836446_lg.jpeg
Schatull för sytillbehör, Gütermanns,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti dockdelar_23874a_8dacbccdbb519d4_lg.jpeg
Parti dockdelar
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
4 delar mässingsföremål, luskammar, ljussax samt -fat, _23881a_8daced55c13657d_lg.jpeg
4 delar mässingsföremål, luskammar, ljussax samt -fat,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomtar, 3 st, glaserat lergods, 1900-tal, bland annat Heissner, _24002a_8dacc9586325d53_lg.jpeg
Tomtar, 3 st, glaserat lergods, 1900-tal, bland annat Heissner,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel, _24017a_8dacca3239b1b8b_lg.jpeg
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Knivar med baljor, 2 + 1 st, samearbete, 1 halvhorn, _24041a_8dacd41185a6399_lg.jpeg
Knivar med baljor, 2 + 1 st, samearbete, 1 halvhorn,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, bronserat trä och stuck, _24102a_8dacd65d1d3aa26_lg.jpeg
Spegel, bronserat trä och stuck,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brandspruta, ådringsmålad metall, 1800-tal, _24186a_8dace2875faab3a_lg.jpeg
Brandspruta, ådringsmålad metall, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder, _24374a_8dacedc778f5c8b_lg.jpeg
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar, _24375a_8dacedc517aa527_lg.jpeg
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, 1800-tal, _24376a_8dacee29c5c9c17_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomtekrukor, 3 st, bemålat lergods, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _24377a_8dacee2b163d7bb_lg.jpeg
Tomtekrukor, 3 st, bemålat lergods, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, mässing och frostat glas, _24378a_8dacee2c23b88ad_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, mässing och frostat glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampor, 1 par + 1, pressglas, 1900-talets 2 hälft, _24379a_8dacee2dbb2a48b_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par + 1, pressglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kaminur, Brêche d'Aleppe samt förgylld och bronserad metall, Frankrike, sekelskiftet 1900, _24380a_8dacee4cec56425_lg.jpeg
Kaminur, Brêche d'Aleppe samt förgylld och bronserad metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Taklampa, marmorerad plast med blyinfattning, _24381a_8daceea393ab8a6_lg.jpeg
Taklampa, marmorerad plast med blyinfattning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK