Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Matta, old Indo-Keshan, _24354a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24354-itemimages/24354a_med.jpeg)
725
Matta, old Indo-Keshan,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Dunér, Sten, litografi, komposition. _24355a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24355-itemimages/24355a_med.jpeg)
726
Dunér, Sten, litografi, komposition.
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Rugvista, gallerimatta, _24357a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24357-itemimages/24357a_med.jpeg)
727
Okänd designer för Rugvista, gallerimatta,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Nilsson, Kätie, färgetsning, "Orosmoln"_24358a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24358-itemimages/24358a_med.jpeg)
728
Nilsson, Kätie, färgetsning, "Orosmoln"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Matta, old/semiantik Turkmen (?), _24356a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24356-itemimages/24356a_med.jpeg)
729
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Parti singlar/EP, svensk schlager_24359a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24359-itemimages/24359a_med.jpeg)
730
Parti singlar/EP, svensk schlager
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"_24360a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24360-itemimages/24360a_med.jpeg)
731
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Tomtekanna, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,_24361a_8daced534d9f866_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24361-itemimages/24361a_8daced534d9f866_med.jpeg)
732
Tomtekanna, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd italiensk (?) konstnär, olja, kvinnoporträtt, _24362a_8daced360427df7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24362-itemimages/24362a_8daced360427df7_med.jpeg)
733
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Hamborn, Axel, olja, "Gårdshörnan", _24363a_8daced350c44e17_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24363-itemimages/24363a_8daced350c44e17_med.jpeg)
734
Hamborn, Axel, olja, "Gårdshörnan",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![de Jong, J (Jan?), olja, Amstedamkanal med Montelbaanstoren, _24364a_8daced3c4edd1c8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24364-itemimages/24364a_8daced3c4edd1c8_med.jpeg)
735
de Jong, J (Jan?), olja, Amstedamkanal med Montelbaanstoren,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige_24365a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24365-itemimages/24365a_med.jpeg)
736
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Jordglob med belysning, plast, _24369a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24369-itemimages/24369a_med.jpeg)
737
Jordglob med belysning, plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Matta, old persisk galleri, _24368a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24368-itemimages/24368a_med.jpeg)
738
Matta, old persisk galleri,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"_24366a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24366-itemimages/24366a_med.jpeg)
739
Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods, _24370a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24370-itemimages/24370a_med.jpeg)
740
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Matta, old Afshar (?), _24371a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24371-itemimages/24371a_med.jpeg)
741
Matta, old Afshar (?),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland, _24367a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24367-itemimages/24367a_med.jpeg)
742
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Matta, Indo-Sarough, _24372a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24372-itemimages/24372a_med.jpeg)
743
Matta, Indo-Sarough,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd konstnär, olja, Dalior_24373a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24373-itemimages/24373a_med.jpeg)
744
Okänd konstnär, olja, Dalior
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Andreasson, Kurt, olja, gatubild, _23828a_8dac892750af26a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23828-itemimages/23828a_8dac892750af26a_med.jpeg)
745
Andreasson, Kurt, olja, gatubild,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hilding Hägleby, Johan, olja, bondgård i landskap_23829a_8dac89261830909_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23829-itemimages/23829a_8dac89261830909_med.jpeg)
746
Hilding Hägleby, Johan, olja, bondgård i landskap
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Fagerhult, taklampor, 1 par, vitlackerad metall_23834a_8dacc8ddc6491c5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23834-itemimages/23834a_8dacc8ddc6491c5_med.jpeg)
747
Okänd designer för Fagerhult, taklampor, 1 par, vitlackerad metall
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Bega, vägglampor, 4 st, svartlackerad aluminium_23835a_8dacc8df44ac154_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23835-itemimages/23835a_8dacc8df44ac154_med.jpeg)
748
Okänd designer för Bega, vägglampor, 4 st, svartlackerad aluminium
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Prandina, taklampor, 3 st, krom med frostade glaskupor_23836a_8dace44712e4e4a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23836-itemimages/23836a_8dace44712e4e4a_med.jpeg)
749
Okänd designer för Prandina, taklampor, 3 st, krom med frostade glaskupor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Fagerlund, Carl för Orrefors lampfot, glas med metallfäste, _23839a_8dac8b15da96b6a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23839-itemimages/23839a_8dac8b15da96b6a_med.jpeg)
750
Fagerlund, Carl för Orrefors lampfot, glas med metallfäste,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Kupé/fartygslampor, 1 par, mässing, 1 par, 1900-talets början, _23871a_8dacbc11ecad68f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23871-itemimages/23871a_8dacbc11ecad68f_med.jpeg)
751
Kupé/fartygslampor, 1 par, mässing, 1 par, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Tobaks(?)burk, svarvat och delvis svärtat trä med detaljer i ben, _23872a_8dacbcc7356b134_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23872-itemimages/23872a_8dacbcc7356b134_med.jpeg)
752
Tobaks(?)burk, svarvat och delvis svärtat trä med detaljer i ben,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Schatull för sytillbehör, Gütermanns, _23873a_8dacbccb3836446_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23873-itemimages/23873a_8dacbccb3836446_med.jpeg)
753
Schatull för sytillbehör, Gütermanns,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Parti dockdelar_23874a_8dacbccdbb519d4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23874-itemimages/23874a_8dacbccdbb519d4_med.jpeg)
754
Parti dockdelar
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![4 delar mässingsföremål, luskammar, ljussax samt -fat, _23881a_8daced55c13657d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23881-itemimages/23881a_8daced55c13657d_med.jpeg)
755
4 delar mässingsföremål, luskammar, ljussax samt -fat,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Tomtar, 3 st, glaserat lergods, 1900-tal, bland annat Heissner, _24002a_8dacc9586325d53_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24002-itemimages/24002a_8dacc9586325d53_med.jpeg)
756
Tomtar, 3 st, glaserat lergods, 1900-tal, bland annat Heissner,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel, _24017a_8dacca3239b1b8b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24017-itemimages/24017a_8dacca3239b1b8b_med.jpeg)
757
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Knivar med baljor, 2 + 1 st, samearbete, 1 halvhorn, _24041a_8dacd41185a6399_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24041-itemimages/24041a_8dacd41185a6399_med.jpeg)
758
Knivar med baljor, 2 + 1 st, samearbete, 1 halvhorn,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Spegel, bronserat trä och stuck, _24102a_8dacd65d1d3aa26_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24102-itemimages/24102a_8dacd65d1d3aa26_med.jpeg)
759
Spegel, bronserat trä och stuck,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Brandspruta, ådringsmålad metall, 1800-tal, _24186a_8dace2875faab3a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24186-itemimages/24186a_8dace2875faab3a_med.jpeg)
760
Brandspruta, ådringsmålad metall, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, soffa (buffel?)läder, _24374a_8dacedc778f5c8b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24374-itemimages/24374a_8dacedc778f5c8b_med.jpeg)
761
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar, _24375a_8dacedc517aa527_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24375-itemimages/24375a_8dacedc517aa527_med.jpeg)
762
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, 1800-tal, _24376a_8dacee29c5c9c17_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24376-itemimages/24376a_8dacee29c5c9c17_med.jpeg)
763
Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Tomtekrukor, 3 st, bemålat lergods, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _24377a_8dacee2b163d7bb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24377-itemimages/24377a_8dacee2b163d7bb_med.jpeg)
764
Tomtekrukor, 3 st, bemålat lergods, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, mässing och frostat glas, _24378a_8dacee2c23b88ad_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24378-itemimages/24378a_8dacee2c23b88ad_med.jpeg)
765
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, mässing och frostat glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bordslampor, 1 par + 1, pressglas, 1900-talets 2 hälft, _24379a_8dacee2dbb2a48b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24379-itemimages/24379a_8dacee2dbb2a48b_med.jpeg)
766
Bordslampor, 1 par + 1, pressglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Kaminur, Brêche d'Aleppe samt förgylld och bronserad metall, Frankrike, sekelskiftet 1900, _24380a_8dacee4cec56425_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24380-itemimages/24380a_8dacee4cec56425_med.jpeg)
767
Kaminur, Brêche d'Aleppe samt förgylld och bronserad metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Taklampa, marmorerad plast med blyinfattning, _24381a_8daceea393ab8a6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24381-itemimages/24381a_8daceea393ab8a6_med.jpeg)
768
Taklampa, marmorerad plast med blyinfattning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.