Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Armstol, skuret och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets mitt,_24204a_8dace289ab7e0a3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustaviansk, 1700-talets slut, _24205a_8dace293455123d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matta, old Keshan, _24206a_lg.jpeg
Matta, old Keshan,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Casu, Antonio, skulptur, järn på alabastersockel, stående tupp, _24207a_lg.jpeg
Casu, Antonio, skulptur, järn på alabastersockel, stående tupp,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Loewy,  Raymond för Nordmende, radio, Spectre Futura, trä med plastdetaljer_24210a_lg.jpeg
Loewy, Raymond för Nordmende, radio, Spectre Futura, trä med plastdetaljer
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vaser, 1 par,  porslin, Kina, 1900-tal, _24208a_lg.jpeg
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa, alabaster, 1900-talets 2 hälft, _24209a_lg.jpeg
Bordslampa, alabaster, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bukstop, tenn, sengustavianskt, 1800-talets början, skrodad dekor, _24211a_8dace2f51ba416a_lg.jpeg
Bukstop, tenn, sengustavianskt, 1800-talets början, skrodad dekor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kiaerschou, F C, efter honom, litografi, Laholm, _24212a_8dace3e6fbec282_lg.jpeg
Kiaerschou, F C, efter honom, litografi, Laholm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gråtonat glas, Fuga, design 1953, _24213a_8dace3f093fab7e_lg.jpeg
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gråtonat glas, Fuga, design 1953,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ringström, Helmer för Gefle, thekopp med fat, Majlis Lagun, _24214a_8dace3e7ac71ba7_lg.jpeg
Ringström, Helmer för Gefle, thekopp med fat, Majlis Lagun,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silver, 18-1900-tal, bland annat thespindel med träskaft och förgylld saltsked, total silvervikt 145 gram_24215a_8dace3e90198334_lg.jpeg
Parti silver, 18-1900-tal, bland annat thespindel med träskaft och förgylld saltsked, total silvervikt 145 gram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fiskspade, sterlingsilver, jugend, sekelskiftet 1900, vikt 120 gram, dekor av blommor, _24190a_8dace27a05e6901_lg.jpeg
Fiskspade, sterlingsilver, jugend, sekelskiftet 1900, vikt 120 gram, dekor av blommor,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti mortlar med pistiller, mässing, bland annat Skultuna, _24185a_8dace2f2f6677ab_lg.jpeg
Parti mortlar med pistiller, mässing, bland annat Skultuna,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fåtöljer, ett par, försilvrat trä, Louis XVI-stil, 1900-tal, _24216a_8dace2f863b621d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft, _24217a_8dace3ea05e2408_lg.jpeg
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik Ersari, _24218a_8dace3f4c538a41_lg.jpeg
Matta, semiantik Ersari,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora",  _24219a_8dace3eaf61b5e2_lg.jpeg
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser 2 st, turkos glasmassa, _24220a_8dace3ebdc3be1f_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vaser 2 st, turkos glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Hamadan, _24221a_8dace3f6129f365_lg.jpeg
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Franck, Kaj för Arabia-Wärtsilä, , skål, emaljerad metall, FINEL, 1960-tal, _24222a_8dace3ecc66fee5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början, _24225a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _24223a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti glas_24226a_lg.jpeg
Parti glas
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè", _24224a_lg.jpeg
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"_24227a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Louis Poulsen, arbetsbelysning, grålackerad metall, Typ DS 24806_24228a_lg.jpeg
Okänd designer för Louis Poulsen, arbetsbelysning, grålackerad metall, Typ DS 24806
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England_24229a_lg.jpeg
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, semiantik/antik Ersari, _24230a_8dace3f36fb37b7_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Ersari,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Hamadan galleri, _23633a_8dabfea43703427_lg.jpeg
Matta, old Hamadan galleri,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schibli, Josef, färgetsning, husfasad_23627a_8dabe6482ec91f3_lg.jpeg
Schibli, Josef, färgetsning, husfasad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Örhängen, silver, med grön sten_23621a_8dabcdc721f5fe7_lg.jpeg
Örhängen, silver, med grön sten
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Herrarmbandsur, Edox Bluebird, automatic, i etui_23618a_8dabcdcbf9ae6f4_lg.jpeg
Herrarmbandsur, Edox Bluebird, automatic, i etui
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England, _23650b_8dace5236734780_lg.jpeg
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Engström, Vilhelm, olja, lapplandsmotiv_23648a_8dabfe971a4e26d_lg.jpeg
Engström, Vilhelm, olja, lapplandsmotiv
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti kaffegods, benporslin, Gustavsberg Blå Blom_23647a_8dabfe97f783c9c_lg.jpeg
Parti kaffegods, benporslin, Gustavsberg Blå Blom
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mattallrikar, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,_23646a_8dabfe98ec166bf_lg.jpeg
Mattallrikar, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti miniatyrvaser och skålar, keramik, 11 st, _23645a_8dabfe99dc13b9e_lg.jpeg
Parti miniatyrvaser och skålar, keramik, 11 st,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Terrin, porslin, Drottningterrinen 1976, Royal Heidelberg, Tyskland._23644a_8dabfe9beefe99f_lg.jpeg
Terrin, porslin, Drottningterrinen 1976, Royal Heidelberg, Tyskland.
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skålfat, glasdekor i rött underfång, _23643a_8dabfe9cd29017a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skålfat, glasdekor i rött underfång,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Åkered, Pär, olja, skator, _23642a_8dabfe9e1a8780b_lg.jpeg
Åkered, Pär, olja, skator,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Högberg, Anders för Högberg & Co, halslänk, silver, _24231a_8dace3edd0a1453_lg.jpeg
Högberg, Anders för Högberg & Co, halslänk, silver,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Högberg, Anders för Högberg & Co, armlänk, silver, _24232a_8dace3ee97e4b80_lg.jpeg
Högberg, Anders för Högberg & Co, armlänk, silver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansson, Cecilia för Silversmederna Cecilia & K-I Johansson, halsring, silver med karneolhänge, _24233a_8dace3ef7038c93_lg.jpeg
Johansson, Cecilia för Silversmederna Cecilia & K-I Johansson, halsring, silver med karneolhänge,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,  _24234a_8dace415eeb39ec_lg.jpeg
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _24235a_8dace41762d78c3_lg.jpeg
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _24236a_8dace418b6568c5_lg.jpeg
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt, _24237a_8dace41a93463ae_lg.jpeg
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK