Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Struck, Herman, etsning, porträtt av Arthur Nikisch, _24238a_8dace41c18f0edb_lg.jpeg
Struck, Herman, etsning, porträtt av Arthur Nikisch,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse, _24239a_8dace41e41b6ca0_lg.jpeg
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sznajder, matta, rölakan, _24240a_lg.jpeg
Sznajder, matta, rölakan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, PH4, _24243a_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, PH4,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Armstolar, 4 st, grålackerat trä, _24242a_lg.jpeg
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kempe, Roland, litografi, komposition, _24241a_lg.jpeg
Kempe, Roland, litografi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900, _24245a_lg.jpeg
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, servisdelar 8 st, glaserat stengods, "Pyro Grön", _24244a_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, servisdelar 8 st, glaserat stengods, "Pyro Grön",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm, _24246a_lg.jpeg
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal, _23947a_8dace2ef4d92928_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampa, vitlackerad metall samt teak_23988a_8dacc874099ebea_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, vitlackerad metall samt teak
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing_23987a_8dacc872f6dfd54_lg.jpeg
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, koppar och svartlackerad metall, justerbar_23985a_8dacc871e7a3c4b_lg.jpeg
Okänd designer, skrivbordslampa, koppar och svartlackerad metall, justerbar
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing_23983a_8dacc86a1523cbf_lg.jpeg
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad-metall, vas, mässing_23977a_8dacc85acad314e_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad-metall, vas, mässing
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstake, mässing, "Liljan", _23976a_8dacc85cb0e89b4_lg.jpeg
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstake, mässing, "Liljan",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, 1920-30-tal, _24247a_8dace41fb007e10_lg.jpeg
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, 1920-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 3 st, mässing, 1700-tal, _24248a_8dace4456ba8634_lg.jpeg
Ljusstakar, 3 st, mässing, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, färgserirafier, 2 st, kompositioner, _23860a_8dacbc039e37847_lg.jpeg
Okänd konstnär, färgserirafier, 2 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter, _24250a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, _24252a_lg.jpeg
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jardinière, nysilver med glasinats, 1920-30-tal, _24249a_lg.jpeg
Jardinière, nysilver med glasinats, 1920-30-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown", _24255a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett, _24254a_lg.jpeg
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm, _24253a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Högtalare, B & O, Beovox S30_24251a_lg.jpeg
Högtalare, B & O, Beovox S30
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fotografialbum (utan bilder)präglat läder, sekelskiftet 1900, _24256a_8dace52aedf0d43_lg.jpeg
Fotografialbum (utan bilder)präglat läder, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Häften, 3 st, 1900-talets början; York, Ansichten von München respektive Panama Pacific International Exposition San Francisco 1915, _24257a_8dace5296d8e1e0_lg.jpeg
Häften, 3 st, 1900-talets början; York, Ansichten von München respektive Panama Pacific International Exposition San Francisco 1915,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 16-1700-tal, _24258a_8dace527df5837a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, 16-1700-tal,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Album med dubbelsidiga, handkolorerade fotografier, japan Taishô, 1900-talets 1 hälft, _24259a_8dace526c422861_lg.jpeg
Album med dubbelsidiga, handkolorerade fotografier, japan Taishô, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Garcin, Auguste Louis, Braun, Adolphe med flera, topografiska fotografier, 23 st, _24260a_8dace52c0eccbde_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _24261a_lg.jpeg
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II", _24262a_lg.jpeg
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservis,   delar, porslin, B&G, Julros, _24264a_lg.jpeg
Kaffeservis, delar, porslin, B&G, Julros,
Slutpris1 500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas, _24263a_lg.jpeg
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _24265a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _24266a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ytterfoder, glaserat flintgods, Grimwade "Delph", Staffordshire, _24189a_8dace27ada1c0ee_lg.jpeg
Ytterfoder, glaserat flintgods, Grimwade "Delph", Staffordshire,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fiskbricka, trä med aluminiummontage, _24188a_8dace278498f373_lg.jpeg
Fiskbricka, trä med aluminiummontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Batong, svarvat och bemålat trä, 1900-talets 2 hälft, _24187a_8dace2790923939_lg.jpeg
Batong, svarvat och bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Propeller, mässing, _24184a_8dace27bfd13116_lg.jpeg
Propeller, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap, _24182a_8dace27f6148784_lg.jpeg
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hallampa, glas med prismor, 1920-30-tal, 3 ljuspunkter,_24179a_8dace2f21781f89_lg.jpeg
Hallampa, glas med prismor, 1920-30-tal, 3 ljuspunkter,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Taklampa, glas och metall, _24178a_8dace2f1386e43d_lg.jpeg
Taklampa, glas och metall,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona för 5 ljus, mässing med prismor, _24177a_8dace2f03812e09_lg.jpeg
Takkrona för 5 ljus, mässing med prismor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Olof, oljor, Slottet resp Norre port_24176a_8dace23d0063ad6_lg.jpeg
Andersson, Olof, oljor, Slottet resp Norre port
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _24268a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spegel med konsol, valnöt, oscariansk, _24270a_lg.jpeg
Spegel med konsol, valnöt, oscariansk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK