Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Lundgren-Carlgren, Marie och Strandberg, Kina, lampa, svartlackerad metall, "Elflugan", i originalförpackning_23631a_8dabe64652a6229_lg.jpeg
387
Lundgren-Carlgren, Marie och Strandberg, Kina, lampa, svartlackerad metall, "Elflugan", i originalförpackning
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000_24126a_lg.jpeg
389
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Duncan, Joseph, olja, blommor, _24127a_lg.jpeg
390
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Borgarp, Carl-Olof för Elme, vas, glas, "Peacock", _24129a_lg.jpeg
391
Borgarp, Carl-Olof för Elme, vas, glas, "Peacock",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lawrence, Thomas, egen verkstad, London, tillskriven, kannor, 2 st, grönglaserat flintgods, "Falcon Ware", _24128a_lg.jpeg
392
Lawrence, Thomas, egen verkstad, London, tillskriven, kannor, 2 st, grönglaserat flintgods, "Falcon Ware",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vas med hänklar samt skål, violett glasmassa, _24130a_lg.jpeg
393
Höglund, Erik för Boda, vas med hänklar samt skål, violett glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor, _24022a_8dacd3cd027cb20_lg.jpeg
394
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lanje, Viking, olja, "Utsikt över Ätran mot Falkenberg" - StLaurentii Kyrka i fonden, _24131a_8dacd75e2c400c2_lg.jpeg
395
Lanje, Viking, olja, "Utsikt över Ätran mot Falkenberg" - StLaurentii Kyrka i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",_24012a_8dacc9f9868381d_lg.jpeg
396
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Krog, Arnold för Royal Copenhagen, kaffeservisdelar, porslin,  Blå Vifte, _23657a_8dac0d566a79ab6_lg.jpeg
397
Krog, Arnold för Royal Copenhagen, kaffeservisdelar, porslin, Blå Vifte,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gebrüder Thonet, efter dem, gungstol, svartmålat trä_24019a_8dacd38453e688d_lg.jpeg
398
Gebrüder Thonet, efter dem, gungstol, svartmålat trä
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, vit glasmassa med metallmontage_23989a_8dacc8782501af6_lg.jpeg
399
Okänd designer, taklampa, vit glasmassa med metallmontage
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas, _23990a_8dacc878ec711d9_lg.jpeg
400
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar,  flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal, _24132a_8dacdff1bf7109a_lg.jpeg
401
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar, flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Elektro Armatur Eskllstuna, bordslampa, mässing, _24133a_lg.jpeg
402
Okänd designer för Elektro Armatur Eskllstuna, bordslampa, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak, _24134a_lg.jpeg
403
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Loewy, Raymond för Rosenthal, theservisdelar, cirka 15 st, porslin, "Form 2000"_24136a_lg.jpeg
404
Loewy, Raymond för Rosenthal, theservisdelar, cirka 15 st, porslin, "Form 2000"
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Verga-Plast, Como, Italien, spegel, orange plast, _24135a_lg.jpeg
405
Okänd designer för Verga-Plast, Como, Italien, spegel, orange plast,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom, _24137a_lg.jpeg
406
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrivbord, mahogny och bonat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, grön, skinnklädd skiva, front med 5 lådor,_24114a_8dacd75cd8e9ddb_lg.jpeg
407
Skrivbord, mahogny och bonat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, grön, skinnklädd skiva, front med 5 lådor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, fiskfat, flintgods, jugend, 1900-talets början, _24068a_8dacd5326cb1f8d_lg.jpeg
408
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, fiskfat, flintgods, jugend, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kassaapparat, elektrisk, SWEDA, 1900-talets 2 hälft, _23994a_8dacc94f7ec6ccd_lg.jpeg
409
Kassaapparat, elektrisk, SWEDA, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft, _23995a_8dacc950a7b171c_lg.jpeg
410
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Landberg, Kerstin, oljor, 2 st, landskap respektive kopia av Rembrandt_24059a_8dacd4566c4e000_lg.jpeg
411
Landberg, Kerstin, oljor, 2 st, landskap respektive kopia av Rembrandt
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Uppläggningsfat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,_24005a_8dacc9c16b13bda_lg.jpeg
412
Uppläggningsfat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor, _24037a_8dacd3e2787f591_lg.jpeg
413
Väggfat, 1 par, flintgods, Boch Delfts, blå underglasyrdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar, _24138a_8dace0201e69a60_lg.jpeg
414
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900, _24139a_lg.jpeg
415
Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"_24142a_lg.jpeg
416
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött_24143a_lg.jpeg
417
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått_24144a_lg.jpeg
418
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brauer, Otto för Kastrup/Holmegaard, tillskriven, vas/flaska, grön glasmassa, _24140a_lg.jpeg
419
Brauer, Otto för Kastrup/Holmegaard, tillskriven, vas/flaska, grön glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frank, Josef, gardinkappa, "Terazzo"_24141a_lg.jpeg
420
Frank, Josef, gardinkappa, "Terazzo"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor, _24145a_lg.jpeg
421
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti figuriner mm, terrakotta, pre-Columbiansk stil mm, 1900-tal, _24146a_8dace0b1fc85140_lg.jpeg
422
Parti figuriner mm, terrakotta, pre-Columbiansk stil mm, 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur, _24147a_8dace0b6cb760a6_lg.jpeg
423
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti, _24148a_8dace0e05a0c510_lg.jpeg
424
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, _24044a_8dacd41ebfaa434_lg.jpeg
425
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, _24043a_8dacd419ccb0d48_lg.jpeg
426
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben, _24149a_lg.jpeg
427
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stekfat med silfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, blå underglasyrdekor i Willowmotiv, _24150a_lg.jpeg
428
Stekfat med silfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, blå underglasyrdekor i Willowmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal, _24151a_lg.jpeg
429
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss, _24152a_lg.jpeg
430
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Smyrna, _24153a_lg.jpeg
431
Matta, semiantik/antik Smyrna,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, skålfat, delvis rödtonad glasmassa, _24154a_8dace0afed12544_lg.jpeg
432
Lindstrand, Vicke för Kosta, skålfat, delvis rödtonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lütken, Per för Holmegaard, skål, blåtonat glas, _24155a_8dace0b84099220_lg.jpeg
433
Lütken, Per för Holmegaard, skål, blåtonat glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gehlin, Hugo för Gullaskruf , vaser 5 st, violett respektive blå glasmassa, _24156a_8dace0bc66f324e_lg.jpeg
434
Gehlin, Hugo för Gullaskruf , vaser 5 st, violett respektive blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd för IKEA, taklampa, lackerat trä, metall och plast, Memphis-stil, Stoja, _24157a_8dace15471108c8_lg.jpeg
435
Okänd för IKEA, taklampa, lackerat trä, metall och plast, Memphis-stil, Stoja,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.