Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _23945a_8dacc760be15176_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex", _23944a_8dacc75f77d20c6_lg.jpeg
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott, _23943a_8dacc75e0898453_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft, _23850a_8dacc7e153c93ed_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv_23863a_8dacbdab1c462c8_lg.jpeg
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana, _23963a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, semiantik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter, _23962a_lg.jpeg
Matta, semiantik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll, _23964a_lg.jpeg
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner, _23965a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, fåtölj med fotpall, ek med grön originalklädsel, _23614a_8dabb46934ad6ff_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Silvermynt, Carl Larsson, kräftfångst, med 10 Swarovskikristaller 2019, i etui, begränsad upplaga på 150 ex_23617a_8dabcdcd46a869f_lg.jpeg
Silvermynt, Carl Larsson, kräftfångst, med 10 Swarovskikristaller 2019, i etui, begränsad upplaga på 150 ex
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn, _23616a_8dabcdce55ee129_lg.jpeg
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits, _23849a_8dacbb2a5d5705a_lg.jpeg
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Biilman Petersen, Gunnar  för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302", _23845a_8dac975e9c09e53_lg.jpeg
Biilman Petersen, Gunnar för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel, _23866a_8dacc73ef4464f9_lg.jpeg
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel, _23867a_8dacc740452d7a3_lg.jpeg
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, _23966a_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök_23968a_lg.jpeg
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk, _23967a_lg.jpeg
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel, _23970a_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel, _23969a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap, _23854a_8dacbb365fa6037_lg.jpeg
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund, _23861a_8dacbc059f01c59_lg.jpeg
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund,
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn_23862a_8dacbc06eac5038_lg.jpeg
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, bemålat trä och metall_23878a_8dacc74159fe04b_lg.jpeg
Takkrona, bemålat trä och metall
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor_23865a_8dacbdad6ee9c83_lg.jpeg
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Belid, taklampa, borstad aluminium, "Felix", _23971a_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, taklampa, borstad aluminium, "Felix",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor, _23972a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,  _23973a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa, _23974a_lg.jpeg
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Belid, taklampa, vitlackerad aluminium, "Felix", _23975a_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, taklampa, vitlackerad aluminium, "Felix",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa, _23955a_8dacc7d8bc8627a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), 1900-tal, Italienska Kronorden, briljanterat exemplar av Franska Akademiska Palmernas Orden samt minnestecken, _23946a_8dacc7dae025905_lg.jpeg
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), 1900-tal, Italienska Kronorden, briljanterat exemplar av Franska Akademiska Palmernas Orden samt minnestecken,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft, _23879a_8dacbd53ff7ec67_lg.jpeg
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, _23846a_8dac975d028a63f_lg.jpeg
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Viksten, Hans, olja, "Stor målning", _24006a_8dacc9c2af1b957_lg.jpeg
Viksten, Hans, olja, "Stor målning",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soppslev, silver med svärtat träskaft, sekelskiftet 1800, total vikt 155 g_24004a_8dacc9c01457ba6_lg.jpeg
Soppslev, silver med svärtat träskaft, sekelskiftet 1800, total vikt 155 g
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 20,5 gram, _24021a_8dacd3cbf3b484b_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 20,5 gram,
Slutpris7 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Monokel, 18 karat rödguld med slipat glas, 1900-talets början, total vikt 8 gram, _24023a_8dacd3ce48bbca8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _24024a_8dacd3cf6bcda2b_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skjortknapp, 18 karat rödguld med emalj, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 1,6 gram, _24025a_8dacd3d046395fa_lg.jpeg
Skjortknapp, 18 karat rödguld med emalj, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 1,6 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram, _24026a_8dacd3d16a0fa5e_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jazet,  Jean Pierre Marie efter Vernet, Antoine Charles Horace, litografi, "Le palefrenier surveillant ", _24027a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Ersari, _24030a_lg.jpeg
Matta, semiantik Ersari,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap, _24031a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall, _24028a_lg.jpeg
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lockpokal, slipat, emaljerat och förgyllt glas, _24029a_lg.jpeg
Lockpokal, slipat, emaljerat och förgyllt glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matskedar, 8 st, silver, Engels snäckmodell, total vikt 525 gram, _24032a_8dace23ebefcca5_lg.jpeg
Matskedar, 8 st, silver, Engels snäckmodell, total vikt 525 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK