Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard, _23764a_8dac65862617a11_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med svart textilband, Eterna, _23765a_8dac65a2efeae8c_lg.jpeg
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med svart textilband, Eterna,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Halskedja med 2 hängen, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 4,5 cm, _23766a_8dac65a405e9cf7_lg.jpeg
Halskedja med 2 hängen, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 4,5 cm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 2,6 gram, _23767a_8dac65abf438971_lg.jpeg
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 2,6 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen, _23770a_8dac716813b980a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster, _23771a_8dac716ca385894_lg.jpeg
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Defregger, Franz von, efter honom, bemålat tryck, 1800-tal, Bordsbönen, _23772a_8dac716e4046384_lg.jpeg
Defregger, Franz von, efter honom, bemålat tryck, 1800-tal, Bordsbönen,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 17-1800-tal, Diana och nymfer i badet, _23773a_8dac71721af72fa_lg.jpeg
Okänd konstnär, 17-1800-tal, Diana och nymfer i badet,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa", _23774a_lg.jpeg
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _23775a_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _23776a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404, _23777a_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, gatumusikanter, _23778a_8dac70e1457cc26_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget", _23779a_8dac70d5be1e1d9_lg.jpeg
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916, _23780a_lg.jpeg
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal, _23781a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas, _23782a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Holbein, Hans, efter honom, olja på pannå, 1800-tal, porträtt av man i pälsfodrad rock, _23783a_8dac70d3b21ed65_lg.jpeg
Holbein, Hans, efter honom, olja på pannå, 1800-tal, porträtt av man i pälsfodrad rock,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Prud'hon, Pierre Paul, hans skola, kolteckning med täckvitt, stående kvinna, 17-1800-tal, _23784a_8dac719343a2d27_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling, _23786a_8dac71661a2e4aa_lg.jpeg
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
"Merian, Mattäus eftr, kopparstick, See Treffen zwischen den Schwedischen, und Holländischen Flootten ... so geschegen im Sund, Anno 1658“_23787a_8dac7195efc57f5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, _23788a_8dac70f3de4648c_lg.jpeg
Slutpris14 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, läsande flicka, _23789a_8dac70f2001dd3f_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, läsande flicka,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd fransk konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft eller mitt, diligens framför Château de Dieppe, _23790a_8dac70f2d51d0dd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Wolff, Heinrich, etsning, läsande dam med hatt 1899, _23791a_8dac70e7c3e7a95_lg.jpeg
Wolff, Heinrich, etsning, läsande dam med hatt 1899,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal, _23792a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _23794a_lg.jpeg
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _23795a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor, _23793a_lg.jpeg
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd italiensk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, Jungfru Maria som barnens skyddshelgon, _23796a_8dac71c74b4eb6a_lg.jpeg
Okänd italiensk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, Jungfru Maria som barnens skyddshelgon,
Slutpris2 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hamilton, J A W, gouache, "Skepp på hav", _23798a_8dac71c07f0677a_lg.jpeg
Hamilton, J A W, gouache, "Skepp på hav",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cock, Aart Johannes, olja, balinesiska kvinnor, _23799a_8dac71c2170c452_lg.jpeg
Cock, Aart Johannes, olja, balinesiska kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Adrion, Lucien, olja, fransk strandbild, _23800a_8dac71c3954490c_lg.jpeg
Adrion, Lucien, olja, fransk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Mila, Joel, gouache, motiv från Kyrenia, Cypern, _23801a_8dac71c5c153d2b_lg.jpeg
Mila, Joel, gouache, motiv från Kyrenia, Cypern,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Isy de Botton, Jean, kolteckning, vilande akt, _23802a_8dac71c891c1284_lg.jpeg
Isy de Botton, Jean, kolteckning, vilande akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Blum, Oscar, efter honom, gicléetryck, "An Attentive Fellow Kneels and Enquires as to the Health of His Charming Companion", _23803a_8dac71c9faeeb43_lg.jpeg
Blum, Oscar, efter honom, gicléetryck, "An Attentive Fellow Kneels and Enquires as to the Health of His Charming Companion",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg", _23804a_lg.jpeg
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745, _23805a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751, _23806a_lg.jpeg
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär i Carl Gustaf Pilos efterföljd, 1800-tal, pastell och blyerts, porträtt av ung dam, _23807a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt, _23808a_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lockstop, silver, renässansstil, Tyskland, 1800-tal, vikt 830 gram, _23809a_8dac71d0f2c6aa8_lg.jpeg
Lockstop, silver, renässansstil, Tyskland, 1800-tal, vikt 830 gram,
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Sockerruska, sterlingsilver, 1900-talets början, vikt 245 gram, _23810a_8dac71d288fd92f_lg.jpeg
Sockerruska, sterlingsilver, 1900-talets början, vikt 245 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal, _23812a_lg.jpeg
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, _23811a_lg.jpeg
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik Senneh, _23814a_lg.jpeg
Matta, semiantik Senneh,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _23813a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Thekanna, sterlingsilver med bakelitdetaljer, 1900-talets början, vikt 230 gram, _23815a_8dac71d8393b8e2_lg.jpeg
Thekanna, sterlingsilver med bakelitdetaljer, 1900-talets början, vikt 230 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK