Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

4 par barnskor_23999a_8dacc953f542735_lg.jpeg
4 par barnskor
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, bonad björk med grön plyschklädsel, _24020a_8dacd385ac723ba_lg.jpeg
Fåtölj, bonad björk med grön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Medicinburk, brun glasmassa_24105a_8dacd65fa5b390b_lg.jpeg
Medicinburk, brun glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti stenyxor och spjutspets samt dolk, flinta, yngre stenålder, _24015a_8dacca00c52eb59_lg.jpeg
Parti stenyxor och spjutspets samt dolk, flinta, yngre stenålder,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Teleskopkikare, Day or Night, London_24007a_8dacc9c3e5d9262_lg.jpeg
Teleskopkikare, Day or Night, London
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mineralkluster, ametist, _24013a_8dacc9fa717ff1a_lg.jpeg
Mineralkluster, ametist,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mockaskedar, silver, 12 st, total vikt 90 gram_24011a_8dacc9fc917c498_lg.jpeg
Mockaskedar, silver, 12 st, total vikt 90 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Digitalkamera, Nikon D3100, 14,2 Megapixlar, objektiv Nikkor 18-55 mm, _24014a_8dacc9ff624017d_lg.jpeg
Digitalkamera, Nikon D3100, 14,2 Megapixlar, objektiv Nikkor 18-55 mm,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, så kallad glasmästarespegel, 1900-talets början, med porträtt av drottning Viktoria, _24010a_8dacc9c7c38beb6_lg.jpeg
Spegel, så kallad glasmästarespegel, 1900-talets början, med porträtt av drottning Viktoria,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golfklubbor, 2 st, järn med hickoryskaft, _24009a_8dacc9c6854519a_lg.jpeg
Golfklubbor, 2 st, järn med hickoryskaft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _24317a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _24318a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _24319a_8dacecdfa7a9fa0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap, _24320a_8dacecca45a1483_lg.jpeg
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Pollentine, Alfred, olja, On the shore, _24321a_8dacecb0bedc711_lg.jpeg
Pollentine, Alfred, olja, On the shore,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition, _24322a_8dacecb483ea1a0_lg.jpeg
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt_24323a_lg.jpeg
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition, _24325a_lg.jpeg
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Aladåbformar, 3 st, gult, saltglaserat lergods, Höganäs, 1800-tal, _24326a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II", _24327a_lg.jpeg
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning, _24328a_lg.jpeg
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Glasskolan, Orrefors, skålfat, _24324a_lg.jpeg
Okänd designer för Glasskolan, Orrefors, skålfat,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jordan, Valdemar, olja, komposition i blått, _24329a_8dacecc1aae7ab0_lg.jpeg
Jordan, Valdemar, olja, komposition i blått,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Amelin, Albin, färglito, vägarbete i hamnen, _24330a_8dacecc32aaf78e_lg.jpeg
Amelin, Albin, färglito, vägarbete i hamnen,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, hamnparti, _24331a_8dacecccdd5e0f0_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, hamnparti,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti silvermynt, total vikt 360 gram, _24332a_8dacece06514a1a_lg.jpeg
Parti silvermynt, total vikt 360 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, stående gubbe med slägga, _24333a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, stående gubbe med slägga,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti LP-skivor i back_24335a_lg.jpeg
Parti LP-skivor i back
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, _24336a_lg.jpeg
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning". _24337a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning".
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nordenborg, Bengt, litografi, "Mötet mellan Chauvin och Florence", _24338a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skuptur/vas, Kina, skuren soapstone på träsockel, _24339a_lg.jpeg
Skuptur/vas, Kina, skuren soapstone på träsockel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, fajans, "Sommar", _24334a_lg.jpeg
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, fajans, "Sommar",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst, _23837a_8dac8b13731a4f5_lg.jpeg
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal, signerad AAS samt Andersson, _23841a_8dac8b1d0d6e1d6_lg.jpeg
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal, signerad AAS samt Andersson,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hörlur, koppar, 1800-tal, _23838a_8dac8b14aa83ffc_lg.jpeg
Hörlur, koppar, 1800-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Unterweissbach, skulptur, bisquit på koboltglaserad sockel, gossbyst, _23840a_8dac8b1bd6f75e8_lg.jpeg
Okänd designer för Unterweissbach, skulptur, bisquit på koboltglaserad sockel, gossbyst,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal, _24340a_lg.jpeg
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti singlar/EP, bl.a Bon Jovi, Keith Richard, Twisted sisters_24341a_lg.jpeg
Parti singlar/EP, bl.a Bon Jovi, Keith Richard, Twisted sisters
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skrivställ, förgylld och försilvrad mässing, jugend, sekelskiftet 1900, dubbla bläckkoppar i glas, _24342a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor, _24344a_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti LP-skivor, svensk progg mm_24343a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, svensk progg mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen_24345a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Alberius, Olle för Rörstrand, tallrikar, 4 + 4 st, porslin, Forma_24346a_lg.jpeg
Alberius, Olle för Rörstrand, tallrikar, 4 + 4 st, porslin, Forma
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kaffekoppar med underfat, 10 + 10 st, Meissen, sekelskiftet 1900, _24347a_lg.jpeg
Kaffekoppar med underfat, 10 + 10 st, Meissen, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bok: Peter Dahl, Grafik 1952-2008, _24348a_8daced4cf088c8f_lg.jpeg
Bok: Peter Dahl, Grafik 1952-2008,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal, _24349a_8daced4e9765e69_lg.jpeg
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Adon, Gustav, olja, "Svenskhare", _24350a_8daced199b7aedc_lg.jpeg
Adon, Gustav, olja, "Svenskhare",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK