Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Parti porslin, 5 del, Kina, 17-1900-tal, _1304a_lg.jpeg
Parti porslin, 5 del, Kina, 17-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, _1305a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda, ljusstakar, 1 par, tenn,_1306a_lg.jpeg
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda, ljusstakar, 1 par, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, 4 st,_1307a_8d82ef7ad04a81a_lg.jpeg
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, 4 st,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Heickel, Arthur, olja, finskt sommarlandskap, _1308a_8d82f05a89e9357_lg.jpeg
Heickel, Arthur, olja, finskt sommarlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus, _1309a_8d82f05bf4c3e0f_lg.jpeg
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Okänd tysk designer, golvvas, fajans, polykrom dekor av sydländskt hamnparti med personer, _1310a_8d82f05f0af34b0_lg.jpeg
Okänd tysk designer, golvvas, fajans, polykrom dekor av sydländskt hamnparti med personer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Miniatyrskåp, ek med intarsia, 1910-20-tal, _1311a_8d82f0614f79e8d_lg.jpeg
Miniatyrskåp, ek med intarsia, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hållare för trådrullar (?), mahogny, _1312a_lg.jpeg
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter, _1313a_lg.jpeg
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, _1314a_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vattenkanna, bemålad plåt, _1315a_lg.jpeg
Vattenkanna, bemålad plåt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takampel till 3 ljus, mässing och glas, _1316a_lg.jpeg
Takampel till 3 ljus, mässing och glas,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning, _1317a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd designer för Rosenthal, matservis, _1318a_lg.jpeg
Okänd designer för Rosenthal, matservis,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Assiett samt djup tallrik, porslin, _1319a_lg.jpeg
Assiett samt djup tallrik, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st, _1320a_lg.jpeg
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,_1321a_lg.jpeg
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Symaskin i skyddsfodral, _1322a_lg.jpeg
Symaskin i skyddsfodral,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, semiantik Kolyai, _1323a_lg.jpeg
Matta, semiantik Kolyai,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Matta, old Pakistan Bochara,_1324a_8d82f0ea9d6553b_lg.jpeg
Matta, old Pakistan Bochara,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think, _1325a_8d82f06406241c7_lg.jpeg
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think, _1326a_8d82f0659f97ef8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Brosch, silver och agat, 1950-tal, _1327a_8d82f114e8e0368_lg.jpeg
Brosch, silver och agat, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Broscher, 2 st, färgylld metall, Astrid Wessel respektive Industria Argentina, _1328a_8d82f11e5e5c243_lg.jpeg
Broscher, 2 st, färgylld metall, Astrid Wessel respektive Industria Argentina,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Theskedar 12 st, silver, Tele, stpl Brødrene Mylius Kragerø, _1329a_8d82f10c6209dc0_lg.jpeg
Theskedar 12 st, silver, Tele, stpl Brødrene Mylius Kragerø,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Uppläggningssked, slipshållare samt 2 saltkar med glasinsatser, silver, _1330a_8d82f10ed621a1d_lg.jpeg
Uppläggningssked, slipshållare samt 2 saltkar med glasinsatser, silver,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Baj, Enrico, färgetsning, general, ur "Dames et Généraux" 1963, _1331a_8d82f0ec06ddaa6_lg.jpeg
Baj, Enrico, färgetsning, general, ur "Dames et Généraux" 1963,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lundin, Alvar, olja, sydländsk stadsbild, _1332a_8d82f102109057d_lg.jpeg
Lundin, Alvar, olja, sydländsk stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Thorén, Esaias, olja, kubistiskt landskap, _1333a_8d82f0f8e4c5cd2_lg.jpeg
Thorén, Esaias, olja, kubistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Lidberg, Sven, färglito, Vaxholmsbåtarna, signerad och numrerad 69/280, _1334a_8d82f0ffe2f2eb0_lg.jpeg
Lidberg, Sven, färglito, Vaxholmsbåtarna, signerad och numrerad 69/280,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Knoll, Florence för Knoll International, matbord, palisander på kromat underrede, "Oval 96", modellnummer 2481, design 1961, _1335a_8d82f12bae49e45_lg.jpeg
Knoll, Florence för Knoll International, matbord, palisander på kromat underrede, "Oval 96", modellnummer 2481, design 1961,
Slutpris22 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Hansen, Björn T, olja, Ti Bautastene, _1336a_8d82f0f7b79e7d6_lg.jpeg
Hansen, Björn T, olja, Ti Bautastene,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Alvar, olja, Båtar i hamn, signerad, _1337a_8d82f12045d1bb8_lg.jpeg
Jonson, Alvar, olja, Båtar i hamn, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Ålund, Ulf, olja, Corrida del Toros, signerad, _1338a_8d82f149c205b4f_lg.jpeg
Ålund, Ulf, olja, Corrida del Toros, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Andersson, Ragnar, olja, hus i landskap, _1339a_8d82f14b98a1d46_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jaworska, Danka, färglito, komposition, _1340a_8d82f14e328509d_lg.jpeg
Jaworska, Danka, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Lang, Marika, färglito, Gondoljärerna, _1341a_8d82f147744d65f_lg.jpeg
Lang, Marika, färglito, Gondoljärerna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Teutsch, Günther, färglito, Kvällsbelysning, _1342a_8d82f1373b0cc04_lg.jpeg
Teutsch, Günther, färglito, Kvällsbelysning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fickur, sk skelettur, vitmetall, Hebdomas, 8 dagars verk, _1343a_8d82f18afb5d99f_lg.jpeg
Fickur, sk skelettur, vitmetall, Hebdomas, 8 dagars verk,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Fickur, vitmetall, sk stinsur, Doxa, _1344a_8d82f184397a05a_lg.jpeg
Fickur, vitmetall, sk stinsur, Doxa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Fickur, 3 st, silver, 1 Vacheron à Génève (renoveringsobjekt), _1345a_8d82f1890b64ee4_lg.jpeg
Fickur, 3 st, silver, 1 Vacheron à Génève (renoveringsobjekt),
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas, _1346a_8d82f1d11fb11dd_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti silver; 6 theskedar, Rosen, stämplar Georg Wessfeldt Malmö samt 1 par manschettknappar, _1348a_8d82f1dbbf0cbb7_lg.jpeg
Parti silver; 6 theskedar, Rosen, stämplar Georg Wessfeldt Malmö samt 1 par manschettknappar,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Blomsteramplar, 1 par, driven koppar, jugend, 1900-talets början, _1349a_8d82f1dcd4dcbaf_lg.jpeg
Blomsteramplar, 1 par, driven koppar, jugend, 1900-talets början,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Armstolar, 1 par, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, _1350a_8d82f170a4d08eb_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, _1351a_8d82f16a2547b51_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Brickbord med lös bricka, sk Butler's Tray, Reprodux, _1352a_8d82f16835ac834_lg.jpeg
Brickbord med lös bricka, sk Butler's Tray, Reprodux,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK