Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till fyra ljus, svärtat smide och grönt glas, _1497a_8d82fc1915bd87b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggfat/skulptur, glaserat lergods, _1498a_8d82fc1ebce25f4_lg.jpeg
Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggfat/skulptur, glaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, organisk form med dekor av blad, _1499a_8d82fcbac960c5f_lg.jpeg
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, organisk form med dekor av blad,
Slutpris3 800 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer för Boda, lykta, smide med glaskupa, _1500a_8d82fcbe7209ed0_lg.jpeg
Okänd designer för Boda, lykta, smide med glaskupa,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Laholms tidning, inbunden årgång 1887,_1501a_8d82fc20b2c8348_lg.jpeg
Laholms tidning, inbunden årgång 1887,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pall, svarvat trä, 1800-talets 2 hälft, _1502a_8d82fcc07733b1b_lg.jpeg
Pall, svarvat trä, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti kameror i etui, Kodak, Voigtländer mm, _1503a_8d82fcc301d2510_lg.jpeg
Parti kameror i etui, Kodak, Voigtländer mm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Toilettespegel, rödlackerat trä, art-déco, 1920-tal, oktogonal med 2 öppningsbara flyglar,_1504a_8d82fcc41a3337f_lg.jpeg
Toilettespegel, rödlackerat trä, art-déco, 1920-tal, oktogonal med 2 öppningsbara flyglar,
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Industridesign; arbetsbelysning, P W Allen, London, _1505a_8d82fcc57c17a7a_lg.jpeg
Industridesign; arbetsbelysning, P W Allen, London,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampor, 1 par, delvis svartlackerad mässing, _1506a_8d82fcc6a88c734_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampor, 1 par, delvis svartlackerad mässing,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, mahogny med gul sidenklädsel, empire, 1800-talets 1 hälft, rikt skuren dekor,_1507a_8d82fc2b4912fe3_lg.jpeg
Soffa, mahogny med gul sidenklädsel, empire, 1800-talets 1 hälft, rikt skuren dekor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Salongsbord, valnöt med intarsia, nyrokoko, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _1508a_8d82fc2ce5b6632_lg.jpeg
Salongsbord, valnöt med intarsia, nyrokoko, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Vapensköld med nålar och pins, _1509a_8d82fcc7e8f052b_lg.jpeg
Vapensköld med nålar och pins,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Miniskruvdragare, Ryobi Quick Turn, _1510a_8d82fcc8f2952b5_lg.jpeg
Miniskruvdragare, Ryobi Quick Turn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti silverbestick; theskedar mm, _1511a_8d82fcca55d992a_lg.jpeg
Parti silverbestick; theskedar mm,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF),  kaffeservis 4 delar, nysilver, 1910-20-tal, _1512a_8d82fccc1f48ad0_lg.jpeg
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), kaffeservis 4 delar, nysilver, 1910-20-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft, _1513a_8d82fccd3f496f9_lg.jpeg
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF_1514a_8d82fcceaa2b88c_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti filateli, försändelser, frimärken i album mm_1515a_8d82fca1635a69a_lg.jpeg
Parti filateli, försändelser, frimärken i album mm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Takkrona, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, _1516a_8d82fd43c520f7d_lg.jpeg
Takkrona, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, _1517a_8d82fd44cf81402_lg.jpeg
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Soffa, skuren mahogny, _1518a_lg.jpeg
Soffa, skuren mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, _1519a_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, _1520a_lg.jpeg
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,_1521a_lg.jpeg
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, _1522a_lg.jpeg
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, _1523a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 200 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka, _1524a_8d82fe50fadbc7c_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, klarglas, Fuga, design 1953_1525a_8d82fe524bf4909_lg.jpeg
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, klarglas, Fuga, design 1953
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, geometrisk dekor, _1526a_8d82fe53a8142bb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda,skrivbordsuppsättning, 4 delar, tenn, _1527a_8d82fe552cedcf2_lg.jpeg
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda,skrivbordsuppsättning, 4 delar, tenn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Seemann, Enoch, efter honom, kopparstick, handkolorerat Isaac Newton, gravyrsignatur Baumann, omrking 1850, _1528a_8d82fe572cef114_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Ystad Tenn, ljusstakar, 1 par, art-déco, 1920-tal, dekor av rådjur,_1529a_8d82fe563dfd8c8_lg.jpeg
Okänd designer för Ystad Tenn, ljusstakar, 1 par, art-déco, 1920-tal, dekor av rådjur,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gehlin, Hugo, träsnitt, flicka med blomma, signerad Handsärtryck Nr 5 samt daterat 1920, _1530a_8d82fe6b0e4f516_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas, _1531a_8d82fe602ba5428_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas, _1532a_8d82fe5df936e43_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Garcia, Fulgencio för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, _1533a_lg.jpeg
Garcia, Fulgencio för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
4 delar teak; bricka, salt- och pepparströare samt fruktkorg_1534a_8d82fe5893196f1_lg.jpeg
4 delar teak; bricka, salt- och pepparströare samt fruktkorg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, fruktservis, 13 delar, glaserat lergods, _1535a_8d82fe5f193f041_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, fruktservis, 13 delar, glaserat lergods,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Böcker; Svenskt konstnärslexikon, Malmö Allhems Förlag 1952-1967, _1536a_8d82fe43417ca45_lg.jpeg
Böcker; Svenskt konstnärslexikon, Malmö Allhems Förlag 1952-1967,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Böcker; Hernmarck, Carl med flera, Svenskt silversmide 1520-1850 del I-III, Stockholm 1940-1945 medföljer Upmark, Gustaf, Guld- och silversmeder i Sverige 1520-1850, _1537a_8d82fe4231bf075_lg.jpeg
Böcker; Hernmarck, Carl med flera, Svenskt silversmide 1520-1850 del I-III, Stockholm 1940-1945 medföljer Upmark, Gustaf, Guld- och silversmeder i Sverige 1520-1850,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Applicquer till 2 ljus, 1 par, förgylld brons, antagligen Frankrike, Ny-Lous XVI, _1538a_8d82ff5ad0ff08a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Matta, old Pakistan, 180 x 130 cm,_1539a_8d82ff6e6744a26_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 180 x 130 cm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Matta, old Pakistan, 255 x 155 cm_1540a_8d82ff6cdfaacbe_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 255 x 155 cm
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart, _1541a_8d82ff775c3e343_lg.jpeg
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK