Atelier Borgila, mugg, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1938, h7,5 cm, vikt 150 gram, spegelmonogram MK, gåvogravyr under botten_31061a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Lockurna, porslin, Royal Copenhagen, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, lock krönt av putti sittande med sköld varpå initialer "A v. S", h 29 cm_31057a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, matservis, cirka 45 delar, stengods, "Birka" design 1973, , bland annat 12 mattallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, _31047a_8dba24feb167703_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, matservis, cirka 45 delar, stengods, "Birka" design 1973, , bland annat 12 mattallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matskedar, 4 st, okända mästare, 1700-talets 2 hälft, fiolskaft med mittås, 3 st stämplade RM 1776 respektive 1777, 1 stämplad JS (?), l 21 cm, total vikt 200 gram_31054a_8dba25003a34b28_lg.jpeg
Matskedar, 4 st, okända mästare, 1700-talets 2 hälft, fiolskaft med mittås, 3 st stämplade RM 1776 respektive 1777, 1 stämplad JS (?), l 21 cm, total vikt 200 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dessertskedar, 1 par, sterlingsilver, snäckmodell, graverad crest under Earl-krona, stämplar William Ealey & William Fearn London 1803, l 17 cm_31055a_8dba2501908d2a2_lg.jpeg
Dessertskedar, 1 par, sterlingsilver, snäckmodell, graverad crest under Earl-krona, stämplar William Ealey & William Fearn London 1803, l 17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bords/dessertskedar, 9 st, silver, "Patricia", stämplade Marksströms Linköping, l 17,5 cm, total vikt 455 gram_31056a_8dba2502a257255_lg.jpeg
Bords/dessertskedar, 9 st, silver, "Patricia", stämplade Marksströms Linköping, l 17,5 cm, total vikt 455 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Staffli, bonat trä, höjd 206 cm_31011a_8dba23a2df3a25d_lg.jpeg
Staffli, bonat trä, höjd 206 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golfbag, brunt läder med mässingsbeslag, "The bridge", höjd 90 cm_31089a_lg.jpeg
Golfbag, brunt läder med mässingsbeslag, "The bridge", höjd 90 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm_31090a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Undervattenkamera, Sea & Sea motormarine II EX, design 1995 samt blixt Sea & Sea YS-50_31091a_lg.jpeg
Undervattenkamera, Sea & Sea motormarine II EX, design 1995 samt blixt Sea & Sea YS-50
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm_31092a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Eldgaffel för hovslagare, smide med skaft i skuret trä, sekelskiftet 1900, dekor av hästhuvud och -sko, märkt IE 1902, längd 119 cm_31093a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti akvareller, grafik mm, 17-1900-tal_31068a_8dba2f0bc435766_lg.jpeg
Stort parti akvareller, grafik mm, 17-1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti nysilver (och silver), 17-1900-tal, delvis med skador_31067a_8dba2f0a5762844_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fartygsratt, trä och mässing, 1900-talets 2 hälft, dia 36 cm_31019a_8dba2348adf9607_lg.jpeg
Fartygsratt, trä och mässing, 1900-talets 2 hälft, dia 36 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Coaster/surtout, mässing, senempire, 1800-talets mitt, genombruten dekor, l 23 cm, slitage_31018a_8dba2284442168b_lg.jpeg
Coaster/surtout, mässing, senempire, 1800-talets mitt, genombruten dekor, l 23 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 300 SEK
Ljusstakar 1 par, mässing Skultuna Bruk No 20, 1800-talets 1 hälft, h 20 cm, 1 ljusmanschett saknas_31017a_8dba22835b72fdc_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par, mässing Skultuna Bruk No 20, 1800-talets 1 hälft, h 20 cm, 1 ljusmanschett saknas
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Kirman, 215 x 135 cm _31094a_lg.jpeg
Matta, old Kirman, 215 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Pakistan, 175 x 130 cm_31095a_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 175 x 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Beludj, 185 x 120 cm_31096a_lg.jpeg
Matta, old Beludj, 185 x 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, 245 x 160 cm_31097a_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 245 x 160 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thebryggare/vattenkokare med timer, Goblin Teasmade 860, design 1977, i original frigolitskydd _31098a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggskåp, avlutad fur med smidesbeslag, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, h 78 cm, senare hyllor_31016a_8dba22826eaf78f_lg.jpeg
Väggskåp, avlutad fur med smidesbeslag, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, h 78 cm, senare hyllor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thekanna, argent-haché med trähandtag, sengustaviansk/empire, 1800-talets början, cylindrisk med konisk pip, l 22 cm, lock saknas_31015a_8dba228169741a1_lg.jpeg
Thekanna, argent-haché med trähandtag, sengustaviansk/empire, 1800-talets början, cylindrisk med konisk pip, l 22 cm, lock saknas
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stop, tenn, konuskt med skrodad blomdekor, stämplad Johan Zackarias Holmberg Borås 1813, h 21 cm, någon buckla_31014a_8dba2280753a4d4_lg.jpeg
Stop, tenn, konuskt med skrodad blomdekor, stämplad Johan Zackarias Holmberg Borås 1813, h 21 cm, någon buckla
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, tenn, gustaviansk, konisk med skrodad banddekor, Lars Lundwall Jönköping 1771, h 14 cm, något bucklig_31013a_8dba227efd9a0dd_lg.jpeg
Bägare, tenn, gustaviansk, konisk med skrodad banddekor, Lars Lundwall Jönköping 1771, h 14 cm, något bucklig
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gryta med lock, koppar, 1800-talets mitt, invändigt förtent, l 47 cm_31012a_8dba227d6f3e469_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Hamadan galleri, 400 x 80 cm_31100a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan galleri, 400 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Pakistan, 270 x 155 cm_31099a_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 270 x 155 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 250 x 80 cm_31101a_lg.jpeg
Matta, old Pakistan galleri, 250 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan Karachi, signerad, 210 x 140 cm_31102a_lg.jpeg
Matta, old Pakistan Karachi, signerad, 210 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Hamadan, 150 x 100 cm_31103a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan, 150 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5500, bruksslitage_31081a_8dba2f671a164cb_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5500, bruksslitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimärken, 11 album, Sverige, 1858-1990_31072a_8dba2fca8f45251_lg.jpeg
Parti frimärken, 11 album, Sverige, 1858-1990
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, taklampa med prismor,  höjd 42 cm_31004a_8db9ff46ff145f1_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa med prismor, höjd 42 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Percy, Arthur, litografi, "Ingrid", signerad och daterad 1924, synlig pappersstorlek 46 x 30 cm_30986a_8db9fdc994b0c9e_lg.jpeg
Percy, Arthur, litografi, "Ingrid", signerad och daterad 1924, synlig pappersstorlek 46 x 30 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olsson, Ann-Marie, färglitografier, 2 st, kompositioner med bevingade människor, signerade och numrerade 104/260 resp 7/260, varierande storlekar_30999a_8db9ff47fabfe1e_lg.jpeg
Olsson, Ann-Marie, färglitografier, 2 st, kompositioner med bevingade människor, signerade och numrerade 104/260 resp 7/260, varierande storlekar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm_31105a_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, glasservis, karaff samt 6 glas, karaff total h 27 cm_31106a_lg.jpeg
Okänd designer, glasservis, karaff samt 6 glas, karaff total h 27 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nisbel, Nils, bestick, rostfritt, "Party", 4+4 delar_31107a_lg.jpeg
Nisbel, Nils, bestick, rostfritt, "Party", 4+4 delar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm_31108a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Scali, Raffaëllo, byst, patinerad gips, signerad, h 37 cm_31109a_lg.jpeg
Scali, Raffaëllo, byst, patinerad gips, signerad, h 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, taklampa, 2 ljuspunkter, tyg på metallstomme, diameter 35 cm_30993a_8db9ff49469c978_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, 2 ljuspunkter, tyg på metallstomme, diameter 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, fåtölj på metallunderrede, ljusbeige klädsel_30992a_8db9ff4b55ebd5a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj på metallunderrede, ljusbeige klädsel
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Brio, leksaksgarage, 2 st, längd 22-47 cm_30969a_8db9f3348553b71_lg.jpeg
Okänd designer för Brio, leksaksgarage, 2 st, längd 22-47 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, barnstol, svarvat trä, sitthöjd 31 cm _30968a_8db9f2894eda5ef_lg.jpeg
Okänd designer, barnstol, svarvat trä, sitthöjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, hallampa, glas med prismor, diameter 30 cm, någon prisma saknas_30925a_8db9e6e0018dc6e_lg.jpeg
Okänd designer, hallampa, glas med prismor, diameter 30 cm, någon prisma saknas
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mycket stort parti litteratur om mat och dryck, 2 flyttlådor_31110a_lg.jpeg
Mycket stort parti litteratur om mat och dryck, 2 flyttlådor
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK