Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm_31111a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m_31113a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Gräddkanna, silver, empire, 1800-tal, kaskformad, oidentifierade belgiska stämplar, h 11 cm, vikt 105 gram _31112a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm_31114a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Herrskor, Clarks, England, storlek 10_30854a_8db9a78508fbf5a_lg.jpeg
Herrskor, Clarks, England, storlek 10
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damskor, Marks, storlek 5 1/2_30855a_8db9a788590ac81_lg.jpeg
Damskor, Marks, storlek 5 1/2
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herrskor, Master, storlek 10_30856a_8db9a78c330270d_lg.jpeg
Herrskor, Master, storlek 10
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Belid, vägglampa, glas och metall, "Arty", modell 5133, höjd 25 cm_30924a_8db9e5bd4e9f469_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, vägglampa, glas och metall, "Arty", modell 5133, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Digitalkamera, 10 MP, Panasonic Lumix DMC -FS/, medföljer minneskort, laddare_30732a_8db94d58f6d02d6_lg.jpeg
Digitalkamera, 10 MP, Panasonic Lumix DMC -FS/, medföljer minneskort, laddare
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Persisk galleri, 330 x 90 cm_31115a_lg.jpeg
Matta, old Persisk galleri, 330 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trancherbestick, nysilver, rostfritt stål och rådjurshorn, Tyskland, i etui, längd 28 - 32 cm_31116a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, Svängsta, 1900-tal, vriden stam på oktogonal fot, h 16 cm_31117a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm_31118a_lg.jpeg
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, kökshylla, flintgods och trär "Elit", design 1939, 1 missfärgad, bredd 55 cm_31119a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, klänning, 1960-70-tal, dekor av blommor, stl 44_30937a_8db9f1e805a7000_lg.jpeg
Okänd designer, klänning, 1960-70-tal, dekor av blommor, stl 44
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kostym, ull, Reid & Taylor, Skottland, 1900-talets mitt, Gustafsson-Olhagen_30943a_8db9f1e9a96c190_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti spel, pussel och byggklossar, 1 låda, ej genomgångna_30963a_8db9f29047e614f_lg.jpeg
Parti spel, pussel och byggklossar, 1 låda, ej genomgångna
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kavaj, ylle, Sir_30966a_8db9f288715255d_lg.jpeg
Kavaj, ylle, Sir
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barbie-docka (1966) med kjol, tröja, kappa och hatt, höjd 29 cm_31104a_8dba30c0e428783_lg.jpeg
Barbie-docka (1966) med kjol, tröja, kappa och hatt, höjd 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm_31121a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Müller, Thomas, blandteknik med applikation, "Varsamt", signerad, mått inklusive ram 95 x 74 cm_31124a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Müller, Thomas, olja med applikation, "Love Love", signerad, mått inklusive ram 69 x 84 cm_31122a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957_31123a_lg.jpeg
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Theservisdelar, porslin, Fischer & Mieg, Pirkenhammer, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor_31125a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering_31082a_8dba2fcd1b1abe0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Newton, Helmut, efter, offset, "Winnie at the Negresco, Nice 1975", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm_31088a_8dba2f6c8a40021_lg.jpeg
Newton, Helmut, efter, offset, "Winnie at the Negresco, Nice 1975", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Newton, Helmut, efter, offset, "June, Ramatuelle, France 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm_31087a_8dba2f6bad3b98f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Olle för Borens, taklampa, vitlackerad metall, modell 4202, diameter 79 cm, något anlupen_31120a_8dba317cded5fcc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Newton, Helmut, efter, offset, "David Bowie, Monte Carlo 1983", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm_31086a_8dba2f6a50097f8_lg.jpeg
Newton, Helmut, efter, offset, "David Bowie, Monte Carlo 1983", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Blue" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_31136a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Yellow" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_31137a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Red" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_31138a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, spegel, skuret och förgyllt trä, så kallad Skønvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserade rankor mm, infattade, japanska lackpaneler, h 177 cm, smärre defekter_31139a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Supsked, silver, renässansstil, 1800-tal (?), möjligen Hanau, dekor av stående gudinna, oidentifierade stämplar,  l 18,5 cm, vikt 45 gram_31140a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bormholm, kanna, gulglaserat lergods, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm_31141a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dessertsked, silver, svensk rund, stämplad vapensköld för adliga ätten Schmidt nr 1238, otydliga mästarstämplar Stockholm 1792, l 17,5 cm, ätten Schmidt utslocknade 28/1 1767 (sic!)_31143a_8dba3e099d50132_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, 2 st, "Björkhänge" samt "Scilla", sign, synliga pappersstorlekar 23x15 resp 16x13 cm_31079a_8dba2fcbea84c85_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, bordslampa, lergods, södra Europa, höjd inkl skärm 70 cm_31078a_8dba2f695fb5e19_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, lergods, södra Europa, höjd inkl skärm 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti äldre bokmärken, bl a hela ark_31077a_8dba2f646e36b87_lg.jpeg
Parti äldre bokmärken, bl a hela ark
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lampetter, 1 par, mässing och blått glas, dekor av putti, höjd 37 cm_31080a_8dba2f65680af42_lg.jpeg
Lampetter, 1 par, mässing och blått glas, dekor av putti, höjd 37 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm_31145a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas_31144a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar_31146a_lg.jpeg
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, akvarell, landskap med staffagepersoner, mått inklusive ram 29 x 37 cm_31147a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kniv i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal, total l 31 cm_31148a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning_31129a_8dba3c2bf9bc213_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaffe- och theservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, ca 30 delar_31130a_8dba3c29a2fce83_lg.jpeg
Kaffe- och theservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, ca 30 delar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 100 SEK
Wåhlström, Ann för Kosta Boda Artist Collection, kanna, polykromt glas, "Ocean", design 1989, signerad och etikettmärkt, höjd 29 cm_31064a_8dba2561046a663_lg.jpeg
Wåhlström, Ann för Kosta Boda Artist Collection, kanna, polykromt glas, "Ocean", design 1989, signerad och etikettmärkt, höjd 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK