Olson, Erik, olja, Provencalskt landskap (Toulon), signerad och daterad -48, 34 x 50 cm_30744a_8db94d4e361d52d_lg.jpeg
Olson, Erik, olja, Provencalskt landskap (Toulon), signerad och daterad -48, 34 x 50 cm
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Okänd norsk silversmed, 1800-talets slut, kaffeservis, 3 delar, nyrenässans, kaffe- och gräddkanna samt sockerskål, dekor av maskaroner, fabelväsen mm, signerad med bomärke, _30754a_8db95a301c28679_lg.jpeg
Okänd norsk silversmed, 1800-talets slut, kaffeservis, 3 delar, nyrenässans, kaffe- och gräddkanna samt sockerskål, dekor av maskaroner, fabelväsen mm, signerad med bomärke,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Jonson, Sven, olja, "Valörer vid ett stenbrott" - motiv från Söndrum, signerad och daterad 1949, 45 x 54 cm, a tergo utställningsetiketter, bland annat från från Nordiska Konstförbundet, _30755a_lg.jpeg
Slutpris19 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm_30756a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering28 000 - 26 000 SEK
Rökelsekar, emaljerad koppar, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, tripod med uppsvängda hänklar, heltäckande emaljdekor av lotus, drakar mm, h 29,5 cm, lock saknas, nagg_30757a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Vodkakoppar, 5 st, silver, Ryssland (Ukraina) 1800-talets slut, graverad dekor av byggnader mm, stämplar igor E Zavyanov Kyiv, h 6,5 cm, total vikt 150 gram_30758a_8db95a3100a885c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Thangka, brons, Tibet, 18-1900-tal, dubbelsidig, spår av försilvring, 100 x 85 mm_30745a_8db95a3ab5c6592_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador_30759a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ordenskarta, litograferad, sekelskiftet 1900, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm_30726a_8db94dcc3aeef67_lg.jpeg
Ordenskarta, litograferad, sekelskiftet 1900, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Salver på tre kulfötter, silver, Wang Hing, Hongkong, sekelskiftet 1900, graverad dekor av körsbärsblom, stämplad, l 65 mm_30746a_8db95a37a26544d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sarasalo, Marjatta, litografi, "Blå dag", signerad och numrerad 175/360, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm_30728a_8db94dcf97231a1_lg.jpeg
Sarasalo, Marjatta, litografi, "Blå dag", signerad och numrerad 175/360, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Karta, kopparstucken och handkolorerad, "General Karte des Osmanischen Reichs", ed Justus Perthes Gotha 1854, ur Stielers Hand-Atlas Über Alle Theile Der Erde, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm_30723a_8db94dcd9623cb2_lg.jpeg
Karta, kopparstucken och handkolorerad, "General Karte des Osmanischen Reichs", ed Justus Perthes Gotha 1854, ur Stielers Hand-Atlas Über Alle Theile Der Erde, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bargue, Charles efter Holbein, Hans II, litografi, 1800-tal, kvinnoporträtt, synlig pappersstorlek 49 x 38 cm_30727a_8db94dce8f92244_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Woodhouse, William, akvarell, kanalparti, signerad, synlig pappersstorlek 22 x 33 cm_30724a_8db94dd7a86d2be_lg.jpeg
Woodhouse, William, akvarell, kanalparti, signerad, synlig pappersstorlek 22 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Keiller, Dagmar, olja, bretagnskt kustparti med fiskebåtar - kopia efter August Hagborg, signerad och daterad -91, 95 x 66 cm_30764a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ikon, tempera på trä med förgylld silverochlad, , Ryssland, 1800-talets 2 hälft, Gudsmodern, stämplad Pyotr Abrosimov, Moskva 1884 med Kejserlig Hoveleverantörsstämpel, 18 x 15 cm_30766a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hoffmann, Georg, olja, 1800-talets slut, kvinnoporträtt, a tergo signerad München, 60 x 50 cm_30765a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Luktdosa med nåldyna och kedja, silver, Holland, 1800-talets mitt, präglad blomdekor, otydlig stadsbokstav, årsbokkstav Q för 1850, h 4,5 cm_30763a_8db9683992508cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, matterad dekor, svenska importstämplar, total vikt 14 gram_30760a_8db9683acfd19a3_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, matterad dekor, svenska importstämplar, total vikt 14 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Nilson, Severin, akvarell, skogsväg med mor och barn, signerad, synlig pappersstorlek 28 x 30 cm, smärre reva_30761a_8db95c355edd30f_lg.jpeg
Nilson, Severin, akvarell, skogsväg med mor och barn, signerad, synlig pappersstorlek 28 x 30 cm, smärre reva
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstakar 1 par, delvis frostad glasmassa, Celeste, etikettmärkta, h 34 cm _30762a_8db966b5584b9a4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad, _30767a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad_30768a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 220 - 4 400 SEK
Léon, May K, färglito, golfspelare med dam, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 25 x 20 cm_30740a_8db94d530734562_lg.jpeg
Léon, May K, färglito, golfspelare med dam, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 25 x 20 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Koskinen, Kosti Verner, olja, gatuparti, signerad och daterad -46, 36 x 33 cm_30725a_8db94dd6ca33573_lg.jpeg
Koskinen, Kosti Verner, olja, gatuparti, signerad och daterad -46, 36 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Luktdosa, silver, så kallat hovedvandsaeg, Danmark, 1800-tal, krönt hjärtformat, graverade initialer, svårtydda stämplar, h 7 cm, vikt 20 gram, smärre defekt_30752a_8db95a33a4654d2_lg.jpeg
Luktdosa, silver, så kallat hovedvandsaeg, Danmark, 1800-tal, krönt hjärtformat, graverade initialer, svårtydda stämplar, h 7 cm, vikt 20 gram, smärre defekt
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012_30769a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Afdal, Torbjörn för Haug Snekkeri, Bruksbo, lamp/soffbord, palisander, 1950-60-tal, längd 65 cm_30771a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kryddställ, 84/96 silver, antagligen Persien, 1800-tal, trepassformat, l 12 cm, vikt 65 gram_30770a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mångsén, Birgitta, färglitografi, "Vila", signerad och numrerad 231/260, synlig pappersstorlek 19 x 22 cm_30742a_8db968a9f5b542e_lg.jpeg
Mångsén, Birgitta, färglitografi, "Vila", signerad och numrerad 231/260, synlig pappersstorlek 19 x 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan ”Spise Hall”, design 1961, signerad JJ, 260 x 200 cm_30789a_8db98eb9984ab4f_lg.jpeg
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan ”Spise Hall”, design 1961, signerad JJ, 260 x 200 cm
Slutpris24 000 SEK
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Psalmböcker mm, skinnband, 17-1800-tal, 2 med silverbeslag, dessa stämplade Carl Kåhre Halmstad 1807 respektive 1810, skador_30772a_8db97f163780a7f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti sterlingsilver, England, 1800-tal, skedar mm, total vikt 390 gram, någon skada eller lagning_30773a_8db97f1a4a38f3a_lg.jpeg
Parti sterlingsilver, England, 1800-tal, skedar mm, total vikt 390 gram, någon skada eller lagning
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silver, Danmark och Norge 17-1900-tal, skedar mm, total vikt 415 gram_30774a_8db97f19556ec55_lg.jpeg
Parti silver, Danmark och Norge 17-1900-tal, skedar mm, total vikt 415 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ångström, Anna Johanna för Axeco, matta, rölakan, "Aniara", geometrisk dekor i blått, signerad med vävd signatur "Å", 230 x 170 cm, något fläckig_30785a_8db98db8b17cc79_lg.jpeg
Ångström, Anna Johanna för Axeco, matta, rölakan, "Aniara", geometrisk dekor i blått, signerad med vävd signatur "Å", 230 x 170 cm, något fläckig
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för ASEA, vägglampetter, 1 par, pressglas med mässingsmontage, "Coquille", musselskalsformade, h 24 cm_30791a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt_30792a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 200 SEK
Okänd designer för Boltinge Stolefabrik, matsalsstolar, 6 st, palisander med ylleklädsel, modellnummer 86, 1960-tal, brännstämplade_30793a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabriken, Sävsjö, sido/lampbord, palisander med utdragbar laminatskiva, 1960-tal, l exklusive utdrag 70 cm_30794a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Karl Holmberg Götene/Töreboda, kryddställ, teak med burkar i glaserad keramik, längd 24 cm, någon lagning_30790a_8db98ebb284a326_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti skedar, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, vikt 340 gram_30788a_8db98dbabf7c132_lg.jpeg
Parti skedar, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, vikt 340 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Örsjö Armatur, golvlampa, teak och mässing, 1950-60-tal, märkt ÖA 46.1, höjd inklusive skärm  147 cm_30787a_8db98db9f760c1d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taburett, bonat trä, 1920-tal, svängda ben, broderadsits med dekor av frukter, höjd 39 cm_30786a_8db98db94154ab3_lg.jpeg
Taburett, bonat trä, 1920-tal, svängda ben, broderadsits med dekor av frukter, höjd 39 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Alvar, Suñol, färglito, komposition, signerad och numrerad 78/175, synlig pappersstorlek 56 x 75 cm_30784a_8db97f0bc31d46c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matsked, sterlingsilver, slät med mittås, falsk råttsvans, stämplad London 1758, oidentifierad adlig crest, l 20 cm, vikt 70 gram_30775a_8db97f1802841ca_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matsked, sterlingsilver, slät med mittås, stämplad JJ, London 1761, initialer W I E, l 21 cm, vikt 60 gram_30776a_8db97f174a91aa2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, spegel, glaserat porslin, 1950-tal, signerad, dia 27 cm_30797a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Solur, Ölandssten, 1800-talets 1 hälft, signerad LML (?) och daterad 1827, dia 45 cm_30795a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK