Sand, Vebjörn, färglito, "sommarnatt", signerad, daterad -89 och numrerad 15/150, synlig pappersstorlek 45 x 50 cm_30870a_8db9cca2c7176b2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skyltdockhuvud, plast, 1950-tal, höjd 40 cm, medföljer hatt_30851a_8db9a73744f79f9_lg.jpeg
Skyltdockhuvud, plast, 1950-tal, höjd 40 cm, medföljer hatt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 44 delar, "Karlberg", 10 champagnestrutar och vinglas samt 12 starkvins- och seltersglas_30886a_8db9d9248ba0659_lg.jpeg
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 44 delar, "Karlberg", 10 champagnestrutar och vinglas samt 12 starkvins- och seltersglas
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jogstad (Törnebacke), Per Ivar, olja, kvinna med barn, signerad, 54 x 48 cm_30892a_8db9d9f7ed6c52c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, vy över kuststad, a tergo signerad (?) 47 x 65 cm_30893a_8db9da06d7bd29f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, dörröverstycke (?), blomsterstilleben, 65 x 49 cm, dukskador_30894a_8dba232d79536c4_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, dörröverstycke (?), blomsterstilleben, 65 x 49 cm, dukskador
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Håfström, Erik, olja, stadsparti, signerad, 89 x 61 cm_30895a_8db9d9646d179ec_lg.jpeg
Håfström, Erik, olja, stadsparti, signerad, 89 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Törnå, Oscar, olja, jägare i skogsparti, signerad, a tergo betecknad "Tullförvaltaren C Bodman Gefle", signerad och daterad 1876, 45 x 38 cm, avflagningar_30899a_8db9e620f08b549_lg.jpeg
Törnå, Oscar, olja, jägare i skogsparti, signerad, a tergo betecknad "Tullförvaltaren C Bodman Gefle", signerad och daterad 1876, 45 x 38 cm, avflagningar
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Olson, Erik, litografi, "Procession", signerad och numrerad 45/300, daterad 1952, synlig pappersstorlek 31 x 43 cm_30918a_8db9e5f181701dd_lg.jpeg
Olson, Erik, litografi, "Procession", signerad och numrerad 45/300, daterad 1952, synlig pappersstorlek 31 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sprinchorn, Barbro för Märta Måås Fjetterström, vävnad, "Liten kanna", signerad S, 44 x 38 cm, medföljer originalkvitto daterat 1974_30917a_8db9e5f2c93b607_lg.jpeg
Sprinchorn, Barbro för Märta Måås Fjetterström, vävnad, "Liten kanna", signerad S, 44 x 38 cm, medföljer originalkvitto daterat 1974
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Freddie, Wilhelm, bildmemory, gåva till författaren Rolf Gjedsted på dennes 36-årsdag, i egenkomponerat etui/kartong, denna 25 x 30 cm, proveniens Rolf Gjedsteds dbo, ej genomgånget_30932a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 700 SEK
Ellborg, Jonas, olja, "Landskap, Vare" (Varberg), signerad och daterad -82, 66 x 78 cm_30934a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cronström-Rudmark, Runa för Upsala-Ekeby, vas, handmålad och förgylld dekor av fiskar, höjd 16 cm_30933a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wyke, Nils Andersson, olja, motiv från Arild - vy mot Drommeslätt (Nimis), signerad, 85 x 165 cm_30935a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kopparmynt, 16 st, 1-5 öre, Norge Oskar II, 1893-1907_30936a_lg.jpeg
Kopparmynt, 16 st, 1-5 öre, Norge Oskar II, 1893-1907
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Thorén, Esaias, olja, surrealistisk kustbild, signerad och daterad 1949, 33 x 41 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnären av Carl Magnus Berger,  gåva av honom, därefter i arv_30919a_8db9e5f09dc8f19_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, arkadiskt landskap, 85 x 110 cm, renoverad_30914a_8db9e62ed628f89_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Grandin, Svän, olja, "Från Rya åsar", signerad, 82 x 100 cm, dukskada_30913a_8db9d9ceff7e13f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Poem om hösten", signerad och numrerad 33/260, synlig pappersstorlek 43 x 53 cm_30920a_8db9e5ef6fa5aa5_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Poem om hösten", signerad och numrerad 33/260, synlig pappersstorlek 43 x 53 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, Portaler, signerad och numrerad 45/300, synlig pappersstorlek 33 x 42 cm, ur Halmstadmappen från 1952, något gulnad_30921b_8db9e5d6fbc7e41_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 16-1700, olja, Jeanne d'Arc som herdinna, 71 x 85 cm, skador och lagningar_30912a_8db9e453042da0e_lg.jpeg
Okänd konstnär, 16-1700, olja, Jeanne d'Arc som herdinna, 71 x 85 cm, skador och lagningar
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Boucher-Desnoyers, baron Auguste Gaspard Louis efter Gérard, Francois, kopparstick, "Napoleon Le Grand", 1808, synlig pappersstorlek 69 x 51 cm_30940a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fartyg i Köpenhamns hamn, uppklistrad på pannå, 48 x 32 cm _30941a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tapet, 1800-talets början, dekor av ryttare och hundar i landskap, synlig pappersstorlek 193 x 110 cm, skador_30938a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Pettersson, Kenneth, egen verkstad, skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, koltrast respektive blåmes, signerade, l 9 respektive 20 cm, näbb med lagning_30942a_lg.jpeg
Pettersson, Kenneth, egen verkstad, skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, koltrast respektive blåmes, signerade, l 9 respektive 20 cm, näbb med lagning
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Konfektskål med hänkel, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar Thomas Sokhka St Petersburg 1843, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 15 cm, vikt 125 gram_30939a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Peters, Wilhelm Otto, olja, norska barn i bunadsdräkt, signerad och daterad -1872, 41 x 32 cm, smärre färgavflagningar_30901a_8db9d912fe4e65c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm_30900a_8db9d904dd3261a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Verner, Gulli, olja, gårdsmotiv, så kallad "Gåramålning, signerad, 35 x 70 cm_30898a_8db9d8f5edf6971_lg.jpeg
Verner, Gulli, olja, gårdsmotiv, så kallad "Gåramålning, signerad, 35 x 70 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Grandin, Svän, olja, fjällparti, signerad, 31 x 38 cm_30903a_8db9d911980f16f_lg.jpeg
Grandin, Svän, olja, fjällparti, signerad, 31 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Carlborg, Rudolf, gouache, schackspelande herrar, signerad och daterad 1945, 35 x 33 cm_30904a_8db9d9cf449a462_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och stuck, högklassigt arbete i empire, omkring 1820, originalglas, brännstämplat IMB för Johan Martin Berg, _30922a_8db9e5bf9a19f6f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014, invändigt vit, ställbar diameter från 52 cm, PS 2014 erhöll 2015 Red Dot Award för utmärkt design. dia 45 cm (större modellen)_30945a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dahlén, Arne för Dahléns Fåtöljindustri Dalum, armstol, klädd i konstull, etikettmärkt_30947a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ragoutsked, silver, Österrike-Ungern, fiolmodell, oidentifierad mästare CSP (Buda)Pest 1862, l 26 cm, vikt 100 gram_30946a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Speglar, 2 st sammonterade, skuret, bemålat och förgyllt trä, total längd 119 cm_30944a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm_30948a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Bäckman, Nils, akvarell, Stockholms Ström, signerad och daterad -44, synlig pappersstorlek 36 x 43 cm, passepartout med fläckar_30905a_8db9d9620f3cc9a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Langlois, Mark William, olja, lärare med elever, signerad, 40 x 30 cm_30897a_8db9e38a808edf3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, äppelsnattare, a tergo betecknad T E Richardson Battersea 1868, 51 x 41 cm, smärre dukhål_30902a_8db9d8f9fe495b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer vid gård, 31 x 36 cm, duklagning_30906a_8db9d91d39eeff0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Balandina, Ludmila, blandteknik, vas med blommor, signerad, synlig pappersstorlek 58 x 41 cm_30907a_8db9d963906fe9b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning_30950a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, New England clam chowder, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_30951a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm_30949a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Golden mushroom, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_30952a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Matsked, silver, Kings Pattern, stämplat vapen för friherreliga ätten von Schulzenheim, stämplad Gustaf Folcker Stockholm 1857, l 21,5 cm, vikt 71 gram_30954a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage_30915a_8db9e718f9bce88_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK