Grünewald, Isaac, litografi, "Midsommarstången", signerad och numrerad 119/200, även signerad i stenen, synlig pappersstorlek 92 x 64 cm, marginalfläckar_30911a_8db9d9da25d323d_lg.jpeg
Grünewald, Isaac, litografi, "Midsommarstången", signerad och numrerad 119/200, även signerad i stenen, synlig pappersstorlek 92 x 64 cm, marginalfläckar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, porträtt av man, 76 x 64 cm, skador_30910a_8db9e627fdc5da9_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, porträtt av man, 76 x 64 cm, skador
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstake, tenn, gustaviansk, sekelskiftet 1800, kolonnformad på kvadratisk fotplatta med kulfötter, stämplad HWS för Hans Wiksten, Västerås, verksam 1782-1810, h 25 cm_30867a_8db9ff9fefca789_lg.jpeg
Ljusstake, tenn, gustaviansk, sekelskiftet 1800, kolonnformad på kvadratisk fotplatta med kulfötter, stämplad HWS för Hans Wiksten, Västerås, verksam 1782-1810, h 25 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stegpall,  krom med blå melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala, höjd 60 cm, bruksslitage_30926a_8db9e6de5ecb21e_lg.jpeg
Stegpall, krom med blå melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala, höjd 60 cm, bruksslitage
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Walt Disney/Sky Light Esbjerg, plastreliefer, 10 st, 1900-talets mitt, delvis etikett märkta, några med skador_30927a_8db9f1f3b6dfd24_lg.jpeg
Okänd designer för Walt Disney/Sky Light Esbjerg, plastreliefer, 10 st, 1900-talets mitt, delvis etikett märkta, några med skador
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Äggkopp, silver, sekelskiftet 1900, slät med graverat monogram BL under friherrelig krona, svenska importstämplar före 1912, h 7 cm, vikt 25 cm, någon smärre buckla_30747a_8db95a390378952_lg.jpeg
Äggkopp, silver, sekelskiftet 1900, slät med graverat monogram BL under friherrelig krona, svenska importstämplar före 1912, h 7 cm, vikt 25 cm, någon smärre buckla
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, ytterfoder, glaserad keramik, Tyskland, 1910-20-tal, dekor i blått och guld, Marie 2, höjd 16 cm_30802a_8db9992c6d95784_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, spritflaska med propp, glaserad keramik, Tyskland, 1960-70-tal, höjd 38 cm_30803a_8db9992d8010183_lg.jpeg
Okänd designer, spritflaska med propp, glaserad keramik, Tyskland, 1960-70-tal, höjd 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herrarmbandsur, stål med läderarmband, Atlantic_30804a_8db9992e61ead7d_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål med läderarmband, Atlantic
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Blomberg, Stig, skulptur, svärtat gjutjärn, viking, signerad, märka "Gåva av Skandinaviska Banken", höjd 11 cm_30806a_8db99939012c72a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserad keramik, Västtyskland, 1950-60-tal, modell 621 40, höjd 41 cm_30805a_8db9992f733c804_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fat, 5 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, l 22 - 38 cm_31032a_lg.jpeg
Fat, 5 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, l 22 - 38 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd norsk konstnär, blandteknik med halm(!)collage, "Stalheim Hotel", Sogn, Naerodalen - efter fotografi av Axel Lindahl, a tergo gåvodatering Julen 1915, 15 x 19,5 cm_31033a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Berchem, Nicolaes, etsningar, 3 st, får och getter, största 10 x 14 cm, möjligen senare avdrag_31034a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm_31036a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grünewald, Iván, gouache, landskapsbild från Hagaparken, signerad och daterad 1937, synlig pappersstorlek 35 x 49 cm, G var son till Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén_31035a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Terrin med lock och underfat, porslin B&G, sekelskiftet 1900, förgylld kant, total l 41 cm, lock med nagg_31037a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bengtsson, Walter, färglitografi, "I zodiakens tecken", signerad, synlig pappersstorlek 62 x 46 cm_30736a_8db94d59f005ec9_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, färglitografi, "I zodiakens tecken", signerad, synlig pappersstorlek 62 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Grovens, Harald, olja, landskap med människor, signerad, 10 x 12 cm_30743a_8db94d5212bb192_lg.jpeg
Grovens, Harald, olja, landskap med människor, signerad, 10 x 12 cm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Steiff, handdocka, textil, Mimic Daily Hand Puppet, dalmatiner, längd 39 cm_30819a_8db99ada38a480b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Steiff, Micki samt Macki, design 1959, höjd 11 resp 17 cm_30818a_8db99adb18298e2_lg.jpeg
Okänd designer för Steiff, Micki samt Macki, design 1959, höjd 11 resp 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Brio, träleksak med öron i skinn, katt, höjd 25 cm_30817a_8db99af073c0bb9_lg.jpeg
Okänd designer för Brio, träleksak med öron i skinn, katt, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, skålfat, 2 st, porslin, 1940-talets slut, längd 25 resp 35 cm_30814a_8db99a7a5c24e10_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, skålfat, 2 st, porslin, 1940-talets slut, längd 25 resp 35 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gordon, Patrick S. färglitografi, japanskt stilleben, signerad, daterad 1986 och numrerad AP 17/30. synlig pappersstorlek 86 x 62 cm_31038a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jönsson, Erik, olja, kustlandskap, signerad, 41 x 51 cm_31040a_lg.jpeg
Jönsson, Erik, olja, kustlandskap, signerad, 41 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, komposition, signeras N Å-n, 46 x 60 cm_31039a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm_31041a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Petersen, Emil för B&G, figurin, porslin, nötväcka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2406, l  11 cm_31042a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador_30843a_8dba23a153ae637_lg.jpeg
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Brio, dragleksaker, 2 st, längd ca 22 cm_30853a_8db9a77f668df03_lg.jpeg
Okänd designer för Brio, dragleksaker, 2 st, längd ca 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Leksaksbilar, 2 st, Corgi toys, James Bond Aston Martin DB5, 1965, slitage, ej kompletta_30929a_8db9e6dc1bbffb9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Walt Disney, mobil, plast och metall, 1900-talets mitt_30928a_8db9e6dd4f28d77_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Leksaksbilar, 3 st, Meccano Dinky toys, sopbil, lastil och buss, slitage_30930a_8db9e6daa3a5d87_lg.jpeg
Leksaksbilar, 3 st, Meccano Dinky toys, sopbil, lastil och buss, slitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Griffeltavla på benställning i lackerat stål, höjd 87 cm_30964a_8db9f28bb0227bc_lg.jpeg
Griffeltavla på benställning i lackerat stål, höjd 87 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Radio, Luxor, modell Colibri, ej funktionstestad, längd 29 cm_30967a_8db9f2875c92b57_lg.jpeg
Radio, Luxor, modell Colibri, ej funktionstestad, längd 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tågbana, bok, tåg, spår mm Brio, 1900-talets 2 hälft_30970a_8db9f3357481d29_lg.jpeg
Tågbana, bok, tåg, spår mm Brio, 1900-talets 2 hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pointervalp, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1311, l 10 cm_31048a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mortensen, Carl respektive Kyhn, Knud för B&G, figuriner, porslin, gråsparvar, 2 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1607 respektive 1852, l 7 - 11 cm_31049a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stenlya Bengtsson, hängsmycke, cabochonslipad sten med silvermontage, stämplad Dalarö 1973, dia 4 cm, kedja ej silver_31050a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, vigg, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1855, l 10 cm_31051a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Herold, Peter respektive Nielsen A för Royal Copenhagen, figuriner, porslin, finkar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1189, 1040 resp 1041, l 5 - 11 cm_31052a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 240 x 155 cm_31053a_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 240 x 155 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dessertsked, silver, svensk spetsig modell, stämplad vapensköld för grevliga ätten Spens nr 54, stämplad Carl magnus Ryberg Stockholm 1817, l 17,5 cm_31043a_8dba2452b75088d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Munnings, Sir Alfred James, efter honom, olja "My Horse is my Friend", efter original från 1922, otydligt signerad, 42 x 52 cm_31044a_8dba2453ddb700e_lg.jpeg
Munnings, Sir Alfred James, efter honom, olja "My Horse is my Friend", efter original från 1922, otydligt signerad, 42 x 52 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ström, Urban, skulptur/väggrelief, "The Clipper", tenn och drivved, signerad, höjd 74 cm_31027d_8dba4133da8becd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sextant i låda, D. Mc Gregor & Co, Glasgow, Greenock & Liverpool, mässing, mässing och svärtad metall_31059a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 4,4 gram_31060a_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 4,4 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm_31058a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 22 400 SEK