Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, "Tulip", dekor av tulpaner, signerat och etikettmärkt, höjd 26 cm_31063a_8dba256045ebb41_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, "Tulip", dekor av tulpaner, signerat och etikettmärkt, höjd 26 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica, assietter samt muggar, 4 + 4 st, "People", dekor av ansikten, signerade, fat diameter 21 cm_31070a_8dba2f0e1802226_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 3 st, "Tulip" samt "Mine", dekor av tulpaner mm, signerad och etikettmärkta, diameter 19 cm_31065a_8dba2561dbfdb2a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm_31149a_lg.jpeg
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Huskrucifix, brons, Ryssland, 1800-tal, h 25 cm_31151a_lg.jpeg
Huskrucifix, brons, Ryssland, 1800-tal, h 25 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ikon, emaljerad brons, Ryssland, 1800-tal, De tre Hierarkerna, h 6,5 cm_31150a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Springborg, Hans Peter, egen verkstad Løgstør 1968-88, cigarrburk, ek, avtagbart lock/askkopp i sterlingsilver med emaljdekor, stämplad, h 11 vm_31152a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Sagaform, snapsglas, vändbara, 12 st, i lådor av trä, glas höjd 12 cm_31066a_8dba25639f94cee_lg.jpeg
Okänd designer för Sagaform, snapsglas, vändbara, 12 st, i lådor av trä, glas höjd 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Orrefors, kak/tårtfat, glas, diameter 31 cm, höjd 21 cm_31069a_8dba2f0cf1b850b_lg.jpeg
Okänd designer för Orrefors, kak/tårtfat, glas, diameter 31 cm, höjd 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gustavsberg, mat och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, "Classic Flair", i produktion 1986-88_31071a_8dba30bfe227056_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, dekor av växtlighet, signerad och etikettmärkt, höjd 35 cm, minimal mynningsnagg_31062a_8dba255f6ecec54_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, dekor av växtlighet, signerad och etikettmärkt, höjd 35 cm, minimal mynningsnagg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, mekanisk leksaksbil, Volvo PV 444, delvis bemålad plåt, längd 26 cm, nyckel saknas_31128a_8dba3c50f3599bb_lg.jpeg
Okänd designer, mekanisk leksaksbil, Volvo PV 444, delvis bemålad plåt, längd 26 cm, nyckel saknas
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Göran för Upsala-Ekeby, skulptur/bokstöd, delvis glaserat lergods, "Filosof",  signerad, modell 3004, design 1963, höjd 20 cm_31020a_8dba2349b7df0c2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Nordal, köpmansdisk, glas och vintagebehandlad fur, "Pharmacy" höjd 90 cm_30844a_8dba31254eaba65_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Anshelm, Anne Grete, färglito, kvinna på bänk, 1950-tal, signerad och numrerad 304/500, synlig pappersstorlek 73 x 56 cm_31155a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, vintermotiv, Åle kvarn?, 16 x 23 cm_31157a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, vintermotiv, Åle kvarn?, 16 x 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm_31156a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm_31158a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 35 mm, total vikt 32 gram_31159a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm_31160a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Nerman, Einar, litografi, "Greta Garbo", signerad, synlig pappersstorlek 43 x 29 cm, medföljer inramad tidningsartikel_31021b_8dba234a77389a7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nerman, Einar, färgoffset, "Carl XVI Gustav", signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 33 x 25 cm_31022a_8dba232c2308b85_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan, 285 x 220 cm, medföljer certifikat_31161a_8dba3e05f820f7c_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 285 x 220 cm, medföljer certifikat
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Salongsbord, skuret och bemålat trä, barockstil, 18-1900-tal, dekor av akantus mm, skiva med rutmönstrad dekor, l 66 cm, senare bemålning_31142a_8dba3c30c171d34_lg.jpeg
Salongsbord, skuret och bemålat trä, barockstil, 18-1900-tal, dekor av akantus mm, skiva med rutmönstrad dekor, l 66 cm, senare bemålning
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
 Havlova Milanda för Vest, Österrike, taklampa, vikt plast, "Rythmic", design 1969, h 45 cm_31135a_8dba3c2dbe47bc6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarmbandsur, rostfritt stål, Omega Seamaster, Professional Midsize, inköpt 2010, medföljer dokumentation_31168a_8dba3de6d31cc38_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm_31177a_8dba3df10fafe13_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Kosta (möjligen Walter Hickman), whiskyglas, 12 st, kristall, slipade med dekor av luftbubbla, signerade Kosta, h 6,5 cm_31153a_8dba3d582a0337b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nerman, Einar, färgoffset, Mor och barn, signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 33 x 25 cm_31023a_8dba234be02e416_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nerman, Einar, färgoffset, "Tom", signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 32 x 23 cm, konstnärens son Tom stod modell för "Solstickepojken"_31024a_8dba234c8df9582_lg.jpeg
Nerman, Einar, färgoffset, "Tom", signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 32 x 23 cm, konstnärens son Tom stod modell för "Solstickepojken"
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nerman, Einar, färgoffset, flicka, signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 33 x 26 cm_31025a_8dba234e34cecb9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Käpp med silverkrycka, så kallat spanskrör, gustaviansk, otydliga stämplar Stockhom 1772, l 88 cm_31180a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ångkokare, emaljerad metall, 1900-talets början, märkt Vårgårda Hafregrynskokare, höjd 30 cm, bruksslitage_31178a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Diorama, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, segelfartyg med lotsbåt, i gammal nätlåda, inglasad, 43 x 59 cm_31183a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm_31179a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Rörstrand, thekoppar med fat, 8 + 8 st, flintgods, "Puck", 1950-tal, 5 koppar med nagg eller hårsprickor_31182a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Käpp med silverkrycka, så kallat spanskrör, svårtydda svenska stämplar HS eller SH 17-1800-tal, l 90 cm_31184a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vitrinskåp, palisander med intarisa och mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, välvd front, höjd 142 cm_30989a_8dba3e08a948ca5_lg.jpeg
Vitrinskåp, palisander med intarisa och mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, välvd front, höjd 142 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nerman, Einar, litografi, "The Windsors" (Hertigen av Windsor och Wallis Simpson), synlig pappersstorlek 42 x 29 cm, _31026a_8dba234ef0ba676_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kyrlin, Karin, skulpturer, 2 st, makrillar, glaserat lergods monterade på drivved, längd 34-37 cm, 1 med lagning samt nagg, 1 med defekt upphängning_31162a_8dba3df919a07e5_lg.jpeg
Kyrlin, Karin, skulpturer, 2 st, makrillar, glaserat lergods monterade på drivved, längd 34-37 cm, 1 med lagning samt nagg, 1 med defekt upphängning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kyrlin, Karin, skulptur, marulk, glaserat lergods monterad på drivved, höjd 39 cm_31163a_8dba3df342cac42_lg.jpeg
Kyrlin, Karin, skulptur, marulk, glaserat lergods monterad på drivved, höjd 39 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Reuterswärd, Patrik, olja, landskap, signerad, 39 x 46 cm_31164a_8dba3df4af80e8a_lg.jpeg
Reuterswärd, Patrik, olja, landskap, signerad, 39 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jansson, Knut, olja, landskap Bohuslän, signerad, 39 x 55 cm_31165a_8dba3df5cb1bb60_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ek, "Mingo", design 1956, stoppning torkad_31176a_8dba3e2a6642306_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ek, "Mingo", design 1956, stoppning torkad
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, snapsglas, 4 st, delvis bemålat och förgyllt glas, "Djävul" ur Nobelservisen, design 1991 till Nobelprisets 90-årsjubileum, signerade, 2 etikettmärkta, h 16,5 cm_31185a_8dba3e5688ed927_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, snapsglas, 4 st, delvis bemålat och förgyllt glas, "Djävul" ur Nobelservisen, design 1991 till Nobelprisets 90-årsjubileum, signerade, 2 etikettmärkta, h 16,5 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti Barbie; 2 Midge 1962, Tutti, Skipper (lugg något klippt) samt Ken 1960 (USA), medföljer graderob, kläder, accessoarer mm_31188a_8dba3e9b30bf56d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Båtmodell, mekanisk, skuret trä och delvis förtent mässing, 1900-talets början, urverksmotor, total l 40 cm_31189a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, akvarell, barn i eka, signerad Andersson och daterad 1919, synlig pappersstorlek 27,5 x 38,5 cm_31192a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK