Dockhus, Lundby, 1960-70-tal, med diverse möbler, längd 71 cm_31085a_8dba2f68410a76b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, kronhjort, total mått inklusive ram 107 x 55 cm_31219a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Degorce, Georges-Léo, etsning, "Fez", ed Braun Paris 1923, signerad och numrerad 119/175, pappersstorlek 36 x 26 cm_31220a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas_31221a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Litografier, 2 st: Amerikanska Inbördeskriget; "Uniforms of the Confederate Army" ur  "Harper's weekly" 17/8 1861 samt "Recruiting for the war, in the City Hall Park, New York" _31218a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas_31223a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm_31222a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sandercock, Henry Ardmore, tusch, omkring 1870, häst med jockey, signerad, även a tergo, pappersstorlek 15 x 23 cm_31224a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Miró, Juan efter honom, kollotyp, "Woman and Bird in Front of the Sun", ed Arthur Jaffe New York, synlig pappersstorlek 53 x 39 cm_31225a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vägglampetter/oljelampor, 1 par, mässing och glas, skeppsmodell, modern tillverkning, höjd 101 cm_31127a_8dba3c3dab8fe27_lg.jpeg
Vägglampetter/oljelampor, 1 par, mässing och glas, skeppsmodell, modern tillverkning, höjd 101 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, golvlampfot, järn med lindad satm, fot med gjuten dekor av ekorrar, höjd 159 cm_31174a_8dba3e2dc35af5c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Herrsfickur, förgylld mässing, South Bendt Watch Company Indiana, 1900-talets början, skruvboett, , diameter 50 mm_31170a_8dba4a5edb2df54_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Herrsavonett, förgylld mässing, Elgin National Watch Company , USA, 1800-talets 2 hälft, Keystoneboett (originalpapper medföljer) diameter 53 mm_31167a_8dba4a5c38ac5d8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 100 SEK
Herrsavonett, förgylld mässing, Aurora Watch Company, Illinois, USA, 1800-talets 2 hälft, dubbel Dueberboett, diameter 54 mm_31169a_8dba4a5dd1fdcd5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Köksur, porslin, Junghans, Ato-Mat, 1950-60-tal, 21 x 21 cm_31229a_8dba4aea95c048a_lg.jpeg
Köksur, porslin, Junghans, Ato-Mat, 1950-60-tal, 21 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, trumpetformad, slät modell, stämplad Erik Ramstedt Härnösand 1802, h 8 cm, vikt 25 gram_31246a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hundhalsband, stål, England, 17-1800-tal, märkt RC Tudway Esq Wells Somer Set (Clement Tudway (1734-1815) var borgmästare i Wells och parlamentsledamot 1761-1815, ålderman i parlamentet från 1806,_31248a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Silvermynt, Italien, 5 Lira Umberto I 1878_31247a_lg.jpeg
Silvermynt, Italien, 5 Lira Umberto I 1878
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Strid, Hardy, tempera, "Handspegel", signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 56 x 39 cm_31249a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm_31245a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Strid, Hardy, tempera, "Stadsplan", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 57 x 39 cm_31244a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, längd 96 cm, genomgående handtag, detta något kortat_31166a_8dba3e278fad94c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Kirman, 185 x 85 cm_31212a_8dba4a3d3495e08_lg.jpeg
Matta, old Kirman, 185 x 85 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 235 x 175 cm_31211a_8dba4a3bc0047d6_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 235 x 175 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jardinière/vinkylare, mässing, 1900-tal, dekor av lejonmaskaroner, l 27 cm_31235a_8dba4af5a80be4f_lg.jpeg
Jardinière/vinkylare, mässing, 1900-tal, dekor av lejonmaskaroner, l 27 cm
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Regnkappa, galon,  Børmax, Danmark, 1960-tal, skotskrutig, storlek 42, framstår närmas oanvänd_31234a_8dba4af4930ceec_lg.jpeg
Regnkappa, galon, Børmax, Danmark, 1960-tal, skotskrutig, storlek 42, framstår närmas oanvänd
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för IKEA, vilfåtölj, Karlslund, l 140 cm_31231a_8dba4aee8ab1720_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, vilfåtölj, Karlslund, l 140 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, 1 par, delvis förgyllt läder, 1920-30-tal, importerade av Nordlöfs, bruksslitage_31233a_8dba4af393a9da9_lg.jpeg
Damskor, 1 par, delvis förgyllt läder, 1920-30-tal, importerade av Nordlöfs, bruksslitage
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matskedar, 1 par, silver, fiolmodell, stämplade Jonas henrich Jonassen Köpengahmn 1781, guardeinstämpel för Fredrik Fabricius samt med vädurens månadstecken, l 21 cm, total vikt 130 gram_31237a_8dba4b1b3d89cce_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Blädderblock, "Information från högertrafikkommiten" 1967, 31 x 43 cm_31252a_lg.jpeg
Blädderblock, "Information från högertrafikkommiten" 1967, 31 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Collier, odlade pärlor, lås i 18 karat vitguld_31250a_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor, lås i 18 karat vitguld
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm_31251a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglito, motiv från Skoklosters Slott, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm_31253a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar, 1 par "Olympia", höjd 12 cm_31254a_lg.jpeg
Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar, 1 par "Olympia", höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Brosch, silver med cloissonnédekor, Ryssland, 1800-talets slut, i form av kindjal i balja, stämplar  Aleksandr Vasilbev Domnin, St Petersburg, total l 55 mm_31226a_8dba4ae89315928_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hellsten, Lars för Skruf, vas, klarglas, signerad, h 17 cm _31230a_8dba4aebeaccc4a_lg.jpeg
Hellsten, Lars för Skruf, vas, klarglas, signerad, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord, bemålat trä, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, l 155 cm_31232a_8dba4af28554a9a_lg.jpeg
Soffbord, bemålat trä, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, l 155 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Konstglas, 2 delar, bland annat Erik Höglund, längd 9-19 cm_31126a_8dba3c51d4ae83f_lg.jpeg
Konstglas, 2 delar, bland annat Erik Höglund, längd 9-19 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Utställningsaffischer, 2 st, offset, Halmstadgruppen samt Chagall, höjd 70 respektive 84 cm_31133a_8dba3c3c205f9be_lg.jpeg
Utställningsaffischer, 2 st, offset, Halmstadgruppen samt Chagall, höjd 70 respektive 84 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm_31257a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm_31258a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Victoria Design, Skanör, glasservis, ca 70 delar, polykrom dekor av blommor_31259a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Uppläggningsbestick, 1 par, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, svårtydd mästarstämpel Moskva, l 21 cm, total vikt 170 gram_31256a_8dba640bf854d9b_lg.jpeg
Uppläggningsbestick, 1 par, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, svårtydd mästarstämpel Moskva, l 21 cm, total vikt 170 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bjulf, Sören Christian, olja, Frederiksholms kanal, Köpenhamn, signerad, 47 x 63 cm_31261a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, masurbjörk, svärtat trä och ben, biedermeierstil, 1800-talets slut, h 22-23 cm, 1 ljuspipa med brandskada_31260a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vantore, Mogens, olja, dansk landsby, signerad, 69 x 85 cm_31262a_lg.jpeg
Vantore, Mogens, olja, dansk landsby, signerad, 69 x 85 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av himmelsdrakar, den Heliga Pärlan mm i famille-ros-färger, botten med Qinalongs sexkaraktärsmärke i rött, h 45 cm_31264a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Berlow, Håkon, olja, lantgård med höns, motiv från Botne, 51 x 55 cm_31265a_lg.jpeg
Berlow, Håkon, olja, lantgård med höns, motiv från Botne, 51 x 55 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK