Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm_30796a_lg.jpeg
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Urna, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,dekor i Kantonemalj samt av personer och fåglar i utsparade reserver,  höjd 17 cm_30722a_8db95a3c66f6bfc_lg.jpeg
Urna, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,dekor i Kantonemalj samt av personer och fåglar i utsparade reserver, höjd 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd mästare, bonadsmålning, gouache på lin, Sunnerbo (?), 1800-talets 1 hälft, Rebecka vid brunnen, daterad 1834, 435 (!) x 36 cm_30718a_8db997dc8130a4b_lg.jpeg
Okänd mästare, bonadsmålning, gouache på lin, Sunnerbo (?), 1800-talets 1 hälft, Rebecka vid brunnen, daterad 1834, 435 (!) x 36 cm
Slutpris12 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Okänd mästare, antagligen Sunnerbo Härad, 1800-talets början, bonadsmålning, gouache på papper, Jesus uppväcker Lazarus, 5 delar, totalt 587 (!) x 27 cm_30717a_8db98c9914afce9_lg.jpeg
Okänd mästare, antagligen Sunnerbo Härad, 1800-talets början, bonadsmålning, gouache på papper, Jesus uppväcker Lazarus, 5 delar, totalt 587 (!) x 27 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Bonad, gouache på lin, sannolikt Johannes Nilsson i Gyltige "Gyltigemästaren", "Den förlorade sonen", daterad 1806, 385 (!) x 63 cm_30715a_8db997c2ecd5d1f_lg.jpeg
Bonad, gouache på lin, sannolikt Johannes Nilsson i Gyltige "Gyltigemästaren", "Den förlorade sonen", daterad 1806, 385 (!) x 63 cm
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar_30799a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Olson, Axel, blandteknik, 1920-tal, skvaltkvarn, "Motiv från Skavböke, Halland", signerad, synlig storlek 24 x 37 cm_30801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm_30800a_lg.jpeg
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar, _30798a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för SY & Wagner, Berlin, sekelskiftet 1900, vinbägare, förgyllt silver, dekor av vindruvor, initialer samt datering 1909, h 10 cm, vikt 90 gram_30753a_8db9683bb5d0219_lg.jpeg
Okänd designer för SY & Wagner, Berlin, sekelskiftet 1900, vinbägare, förgyllt silver, dekor av vindruvor, initialer samt datering 1909, h 10 cm, vikt 90 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Saltkar, delvis förgyllt sterlingsilver, arts-and-crafts, England, 1800-talets 2 hälft, fyrpassformat, stämplat Atkin Brothers Sheffield 1878, dia 8,5 cm, vikt 55 gram_30749a_8db95a346ff3d93_lg.jpeg
Saltkar, delvis förgyllt sterlingsilver, arts-and-crafts, England, 1800-talets 2 hälft, fyrpassformat, stämplat Atkin Brothers Sheffield 1878, dia 8,5 cm, vikt 55 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Alberts Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, längd 164 cm_30822a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Hattstockar, 7 st trä respektive aluminium, 1900-talets 2 hälft_30823a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Såssked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Ivan Gubkin Moskva 1858 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Ivan Vassilyievich Avdeyev, l 16 cm, vikt 65 gram_30824a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Supkopp, silver, barockstil, Norge, 1800-talets 2 hälft, stämplad Nilius Martinius Thune (1831-90) Kristiania (Oslo) 13 1/4-lödighet, l 7 cm, vikt 25 gram_30821a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Victoria's Design House, regissörsstolar, 1 par, bambu och canvas_30825a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, modellnummer 1035, 1 kopp 2:a sort_30809a_8db99a8a8fa90ce_lg.jpeg
Kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, modellnummer 1035, 1 kopp 2:a sort
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservis, 14 delar, porslin, Koka Blå, design 1951, höjd kanna 18 cm_30778a_8db97f13f349a40_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservis, 14 delar, porslin, Koka Blå, design 1951, höjd kanna 18 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talet, snurrpall, björk och smide, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd_30733a_8db94f9992275f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Ove, olja, "Kalaset", signerad, 27 x 41 cm_30734a_8db9684edab54ba_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, "Kalaset", signerad, 27 x 41 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _30826a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel,  l 76 cm, slitage, bucklor_30827a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation_30829a_lg.jpeg
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar_30828a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd amerikansk konstnär, sekelskiftet 1900, bokstöd, 1 par, patinerad brons, reliefdekor av indianhövdingar, h 11 cm_30830a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Stenstad, Lars, olja, "Sommarrum 2", signerad, 24 x 40 cm_30735a_8db94d51314c755_lg.jpeg
Stenstad, Lars, olja, "Sommarrum 2", signerad, 24 x 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Belin, Marion, färglitografi, "Pensionat Duvan", signerad och numrerad  301/410, synlig pappersstorlek 65 x 48 cm_30737a_8db94ddf67f589d_lg.jpeg
Belin, Marion, färglitografi, "Pensionat Duvan", signerad och numrerad 301/410, synlig pappersstorlek 65 x 48 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fiskgryta, koppar, sekelskiftet 1900, invändigt förtent, längd 51 cm_30721a_8db94f780d75527_lg.jpeg
Fiskgryta, koppar, sekelskiftet 1900, invändigt förtent, längd 51 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tumlare, silver, Norge(?) 17-1800-tal, svårtydda stämplar möjligen Bergen, dia 6 cm, vikt 30 gram_30748a_8db9683d79321a8_lg.jpeg
Tumlare, silver, Norge(?) 17-1800-tal, svårtydda stämplar möjligen Bergen, dia 6 cm, vikt 30 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, dubbelkanna, the- respektive varmvatten, glaserat stengods, signerad, total höjd 22 cm_30779a_8db97f12e6876f9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Ny-Louis-XVI, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, turturduvor, medaljonger mm, 1 märkt 597, h 29 cm_30831a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy_30833a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm_30834a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Rion, Ewa Julia, olja, Mona Lisa Improvisation (Who is looking at who?), signerad och daterad 2006, 65 x 120 cm_30832a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador_30835a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Gräddkanna, silver, Österrike, 1800-talets 2 hälft, bukig, kannelerad form, stämplad PD Wien 1863 (?), h 9 cm, vikt 100 gram_30750a_8db9683cc5e1e0a_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, Österrike, 1800-talets 2 hälft, bukig, kannelerad form, stämplad PD Wien 1863 (?), h 9 cm, vikt 100 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fleming, Erik för Atelier Borgila, skål, sterlingsilver, slät modell, stämplad, även med bomärke Stockholm 1934, dia 9 cm, vikt 65 gram_30751a_8db95a32d7bae76_lg.jpeg
Fleming, Erik för Atelier Borgila, skål, sterlingsilver, slät modell, stämplad, även med bomärke Stockholm 1934, dia 9 cm, vikt 65 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lalique, René, efter honom, coaster, delvis frostat glas, "Honfleur" (Geranium), signerad Lalique France, diameter 15 cm_30780a_8db97f114787503_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti EP/singlar, mestadels Beatles, 7 st_30813a_8db99ae7960c78e_lg.jpeg
Parti EP/singlar, mestadels Beatles, 7 st
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Disney, Walt för Brio, träleksak, Pluto, 1950-tal, längd 28 cm_30815a_8db99ae85b57e81_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _30838a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Matta, semiantik Afshar (?), 170 x 140 cm_30839a_lg.jpeg
Matta, semiantik Afshar (?), 170 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm_30837a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm_30840a_lg.jpeg
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm_30836a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Sommarstrand", ed G.K.M. 1983-84, signerad HC, synlig pappersstorlek 39 x 55 cm_30729a_8db94e64d2def13_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vaser, glas, 2 st, dekor i violett underfång, signerade LH, höjd 17 respektive 27 cm_30777a_8db97f150449bee_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vaser, glas, 2 st, dekor i violett underfång, signerade LH, höjd 17 respektive 27 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm_30781a_8db97f100708eb5_lg.jpeg
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK