Budgivning online startar Sep 30, 2020 3:00 PM
Budgivning online slutar Oct 25, 2020 9:01 PM
Liveauktionen börjar: Oct 25, 2020 3:00 PM

Titel eller beskrivning
    Wenck, Ernst för Rosenthal, figurin, bemålat porslin, Fortuna,_3191a_8d864888529f3ba_lg.jpeg
    Wenck, Ernst för Rosenthal, figurin, bemålat porslin, Fortuna,
    Slutpris2 600 SEK
    Utropspris3 000  - 4 000 SEK
    Okänd konstnär, 1700-tal, olja, George I av Storbritannien med Strumpebandsordens insignier._3194a_8d86488a2f82e74_lg.jpeg
    Okänd konstnär, 1700-tal, olja, George I av Storbritannien med Strumpebandsordens insignier.
    Slutpris2 200 SEK
    Utropspris1 500  - 2 000 SEK
    Öhrström, Edvin för Orrefors, miniatyrvas, glas, Ariel, dekor av vertikala luftbubblor mot bordeauxfärgad fond,_3195a_8d86488bc407fd7_lg.jpeg
    Öhrström, Edvin för Orrefors, miniatyrvas, glas, Ariel, dekor av vertikala luftbubblor mot bordeauxfärgad fond,
    Slutpris1 500 SEK
    Utropspris2 000  - 3 000 SEK
    Tutter, Karl för Hutschenreuther Abteilung für Kunst, Selb, figurin, delvis bemålat och förgyllt porslin, inpressad signatur, mandarinand, _3196a_8d86488daf74a38_lg.jpeg
    Tutter, Karl för Hutschenreuther Abteilung für Kunst, Selb, figurin, delvis bemålat och förgyllt porslin, inpressad signatur, mandarinand,
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Gate, Simon för Orrefors, vas, svagt gråtonad glasmassa med diamantslipad dekor, _3197a_8d86488fd5d7127_lg.jpeg
    Gate, Simon för Orrefors, vas, svagt gråtonad glasmassa med diamantslipad dekor,
    Slutpris1 200 SEK
    Utropspris1 500  - 2 000 SEK
    Guldmynt, 5 kr Oskar II 1899, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,_3199a_8d8652ae404ecea_lg.jpeg
    Guldmynt, 5 kr Oskar II 1899, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld_3200a_8d86522c9511f50_lg.jpeg
    Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Medalj, 23 k rödguld,, mynttyper under Gustav V:s regeringstid, vikt 4,7 gr_3198a_8d8652a8909b441_lg.jpeg
    Medalj, 23 k rödguld,, mynttyper under Gustav V:s regeringstid, vikt 4,7 gr
    Slutpris1 900 SEK
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Guldmynt, 5 kr Gustav V, vikt 2,24 gr 900/1000 guld_3201a_8d8652b6d52ee16_lg.jpeg
    Guldmynt, 5 kr Gustav V, vikt 2,24 gr 900/1000 guld
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Guldmynt, 100 $, Bermuda 1975, 7.03 gram 900/1000 guld,_3202a_8d865242ebe834b_lg.jpeg
    Guldmynt, 100 $, Bermuda 1975, 7.03 gram 900/1000 guld,
    Slutpris2 800 SEK
    Utropspris2 800  - 3 000 SEK
    Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 1925, vikt 8,9 gram 900/1000 guld_3203a_8d86524a8f7bfde_lg.jpeg
    Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 1925, vikt 8,9 gram 900/1000 guld
    Slutpris10 000 SEK
    Utropspris6 000  - 8 000 SEK
    Plåtmynt, koppar, 4 Daler Silv Mynt, Fredrik I 1735, _3204a_8d86525585d450e_lg.jpeg
    Plåtmynt, koppar, 4 Daler Silv Mynt, Fredrik I 1735,
    Slutpris13 000 SEK
    Utropspris12 000  - 15 000 SEK
    Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,_3205a_8d86537410cad23_lg.jpeg
    Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
    Slutpris1 700 SEK
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Guldmynt, 5 $ USA 1898, så kallat Liberty, vikt 8,36 gr 900/1000 guld,_3206a_8d86537a7e4a526_lg.jpeg
    Guldmynt, 5 $ USA 1898, så kallat Liberty, vikt 8,36 gr 900/1000 guld,
    Slutpris3 400 SEK
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Medalj, 23 k rödguld,, mynttyper under Oskar II:s regeringstid, vikt 4,7 gr,_3207a_8d86537e7705167_lg.jpeg
    Medalj, 23 k rödguld,, mynttyper under Oskar II:s regeringstid, vikt 4,7 gr,
    Slutpris1 900 SEK
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,_3208a_8d8653834ed8916_lg.jpeg
    Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
    Slutpris1 700 SEK
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Guldmynt, 100$ Canada 1979, 16.9655 gram 917/1000 guld,_3209a_8d86538ba53ab23_lg.jpeg
    Guldmynt, 100$ Canada 1979, 16.9655 gram 917/1000 guld,
    Slutpris6 500 SEK
    Utropspris7 000  - 8 000 SEK
    Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1874, 8,96 gr 900/1000 guld,_3210a_8d865392601536f_lg.jpeg
    Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1874, 8,96 gr 900/1000 guld,
    Slutpris3 800 SEK
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gr 900/1000 guld,_3211a_8d865397969b11e_lg.jpeg
    Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gr 900/1000 guld,
    Slutpris3 400 SEK
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1884, 8,96 gr 900/1000 guld,_3212a_8d8653c87db7e73_lg.jpeg
    Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1884, 8,96 gr 900/1000 guld,
    Slutpris3 400 SEK
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld, _3213a_8d8653d40f5d538_lg.jpeg
    Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
    Utropspris2 800  - 3 000 SEK
    Guldmynt, 100$ Canada 1979, 16.9655 gram 917/1000 guld,_3214a_8d8653d507e10e9_lg.jpeg
    Slutpris6 500 SEK
    Utropspris7 000  - 8 000 SEK
    Guldmynt, 1 Carolin, 10 Francs, Karl XV 1869, 3,23 900/1000 guld, _3215a_8d8653dc011f91a_lg.jpeg
    Guldmynt, 1 Carolin, 10 Francs, Karl XV 1869, 3,23 900/1000 guld,
    Slutpris4 200 SEK
    Utropspris5 000  - 6 000 SEK
    Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, 4,48 gr 900/1000 guld, _3216a_8d8653dfd5fd72e_lg.jpeg
    Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, 4,48 gr 900/1000 guld,
    Slutpris1 800 SEK
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Guldmynt, 1 dukat, Karl XV 1865, vikt 3,49 976/1000 guld,_3217a_8d866cdb4236a83_lg.jpeg
    Guldmynt, 1 dukat, Karl XV 1865, vikt 3,49 976/1000 guld,
    Slutpris9 500 SEK
    Utropspris6 000  - 8 000 SEK
    Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, _3218a_8d869149e9eec42_lg.jpeg
    Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell,
    Utropspris1 500  - 2 000 SEK
    Bägare, förgyllt silver med niellodekor, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, dekor av växter,_3219a_8d86914d92d0ac1_lg.jpeg
    Bägare, förgyllt silver med niellodekor, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, dekor av växter,
    Slutpris3 000 SEK
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Serviettringar, 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor, _3220a_8d86914c98fc478_lg.jpeg
    Serviettringar, 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor,
    Slutpris1 400 SEK
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Theglashållare, 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, imitationsflätad dekor, _3221a_8d86914bd84432f_lg.jpeg
    Theglashållare, 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, imitationsflätad dekor,
    Slutpris6 500 SEK
    Utropspris2 000  - 3 000 SEK
    Fisk/tårtspade, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, blad med dekor i Bérainornamentik,_3222a_8d86914ad250123_lg.jpeg
    Fisk/tårtspade, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, blad med dekor i Bérainornamentik,
    Slutpris1 200 SEK
    Utropspris1 500  - 2 000 SEK
    Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _3223a_8d8691490c7234f_lg.jpeg
    Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
    Utropspris10 000  - 12 000 SEK
    Käppkrycka, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, niellodekor, _3224a_8d869147b4a338f_lg.jpeg
    Käppkrycka, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, niellodekor,
    Slutpris1 700 SEK
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Strösocker- eller thesked, silver, Ryssland, 1800-tal, slät modell, _3225a_8d8691ae36f28de_lg.jpeg
    Strösocker- eller thesked, silver, Ryssland, 1800-tal, slät modell,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _3226a_8d8691ac51ca18c_lg.jpeg
    Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
    Utropspris600  - 800 SEK
    Nipperfat, glas med silvermontage, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat med dekor av blad i grön emalj, _3227a_8d8691a9dfb7995_lg.jpeg
    Nipperfat, glas med silvermontage, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat med dekor av blad i grön emalj,
    Slutpris1 000 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,_3228a_8d86928d3b06c6d_lg.jpeg
    Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal, _3229a_8d86928e7d1248d_lg.jpeg
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Saltskedar 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, _3230a_8d86928fb285325_lg.jpeg
    Saltskedar 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal,
    Slutpris400 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor, _3231a_8d8692915c19c22_lg.jpeg
    Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor,
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Serviettring, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor,_3232a_8d86929289c2d30_lg.jpeg
    Serviettring, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor,
    Slutpris400 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Brosch, 14 karat rödguld, Ryssland, 1800-tal, i form av personer i trojka, _3233a_8d8692946c91d32_lg.jpeg
    Brosch, 14 karat rödguld, Ryssland, 1800-tal, i form av personer i trojka,
    Slutpris5 500 SEK
    Utropspris6 000  - 8 000 SEK
    Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal, _3234a_8d86936c276982a_lg.jpeg
    Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal,
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Fleming, Erik för  Atelier Borgila, cigarettetui, sterlingsilver, bambuliknande dekor,_3235a_8d86936df0abe5d_lg.jpeg
    Fleming, Erik för Atelier Borgila, cigarettetui, sterlingsilver, bambuliknande dekor,
    Slutpris1 800 SEK
    Utropspris2 000  - 3 000 SEK
    Theskedar, 5 + 1 silver, gammalsvensk modell, 1800-talets 1 hälft,_3236a_8d86937062c2525_lg.jpeg
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Brödfat, silver, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mmed, ovalt med genombrutna hänklar, _3237a_8d869371c27cbbe_lg.jpeg
    Brödfat, silver, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mmed, ovalt med genombrutna hänklar,
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Konfektskål med hänklar, silver med rutslipad glasinsats, empirestil, dekor av festoner, maskaroner mm,_3238a_8d86937334eb37d_lg.jpeg
    Konfektskål med hänklar, silver med rutslipad glasinsats, empirestil, dekor av festoner, maskaroner mm,
    Slutpris1 400 SEK
    Utropspris1 500  - 2 000 SEK
    Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, tillskriven, efterrättskålar 7 st, glas, _3239a_8d869374706d348_lg.jpeg
    Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, tillskriven, efterrättskålar 7 st, glas,
    Slutpris500 SEK
    Utropspris600  - 800 SEK
    Olson, Anders, skulptur, patinerad brons, flicka med äpplen,_3240a_8d8693760b4b6e1_lg.jpeg
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    48 antal per sida