Wenck, Ernst för Rosenthal, figurin, bemålat porslin, Fortuna,_3191a_8d864888529f3ba_lg.jpeg
Wenck, Ernst för Rosenthal, figurin, bemålat porslin, Fortuna,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, George I av Storbritannien med Strumpebandsordens insignier._3194a_8d86488a2f82e74_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, George I av Storbritannien med Strumpebandsordens insignier.
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, miniatyrvas, glas, Ariel, dekor av vertikala luftbubblor mot bordeauxfärgad fond,_3195a_8d86488bc407fd7_lg.jpeg
Öhrström, Edvin för Orrefors, miniatyrvas, glas, Ariel, dekor av vertikala luftbubblor mot bordeauxfärgad fond,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Tutter, Karl för Hutschenreuther Abteilung für Kunst, Selb, figurin, delvis bemålat och förgyllt porslin, inpressad signatur, mandarinand, _3196a_8d86488daf74a38_lg.jpeg
Tutter, Karl för Hutschenreuther Abteilung für Kunst, Selb, figurin, delvis bemålat och förgyllt porslin, inpressad signatur, mandarinand,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Gate, Simon för Orrefors, vas, svagt gråtonad glasmassa med diamantslipad dekor, _3197a_8d86488fd5d7127_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, vas, svagt gråtonad glasmassa med diamantslipad dekor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1899, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,_3199a_8d8652ae404ecea_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1899, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld_3200a_8d86522c9511f50_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Medalj, 23 k rödguld,, mynttyper under Gustav V:s regeringstid, vikt 4,7 gr_3198a_8d8652a8909b441_lg.jpeg
Medalj, 23 k rödguld,, mynttyper under Gustav V:s regeringstid, vikt 4,7 gr
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Guldmynt, 5 kr Gustav V, vikt 2,24 gr 900/1000 guld_3201a_8d8652b6d52ee16_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Gustav V, vikt 2,24 gr 900/1000 guld
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Guldmynt, 100 $, Bermuda 1975, 7.03 gram 900/1000 guld,_3202a_8d865242ebe834b_lg.jpeg
Guldmynt, 100 $, Bermuda 1975, 7.03 gram 900/1000 guld,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 1925, vikt 8,9 gram 900/1000 guld_3203a_8d86524a8f7bfde_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 1925, vikt 8,9 gram 900/1000 guld
Slutpris10 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Plåtmynt, koppar, 4 Daler Silv Mynt, Fredrik I 1735, _3204a_8d86525585d450e_lg.jpeg
Plåtmynt, koppar, 4 Daler Silv Mynt, Fredrik I 1735,
Slutpris13 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,_3205a_8d86537410cad23_lg.jpeg
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Guldmynt, 5 $ USA 1898, så kallat Liberty, vikt 8,36 gr 900/1000 guld,_3206a_8d86537a7e4a526_lg.jpeg
Guldmynt, 5 $ USA 1898, så kallat Liberty, vikt 8,36 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Medalj, 23 k rödguld,, mynttyper under Oskar II:s regeringstid, vikt 4,7 gr,_3207a_8d86537e7705167_lg.jpeg
Medalj, 23 k rödguld,, mynttyper under Oskar II:s regeringstid, vikt 4,7 gr,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,_3208a_8d8653834ed8916_lg.jpeg
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Guldmynt, 100$ Canada 1979, 16.9655 gram 917/1000 guld,_3209a_8d86538ba53ab23_lg.jpeg
Guldmynt, 100$ Canada 1979, 16.9655 gram 917/1000 guld,
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1874, 8,96 gr 900/1000 guld,_3210a_8d865392601536f_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1874, 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gr 900/1000 guld,_3211a_8d865397969b11e_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1884, 8,96 gr 900/1000 guld,_3212a_8d8653c87db7e73_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1884, 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld, _3213a_8d8653d40f5d538_lg.jpeg
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guldmynt, 100$ Canada 1979, 16.9655 gram 917/1000 guld,_3214a_8d8653d507e10e9_lg.jpeg
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Guldmynt, 1 Carolin, 10 Francs, Karl XV 1869, 3,23 900/1000 guld, _3215a_8d8653dc011f91a_lg.jpeg
Guldmynt, 1 Carolin, 10 Francs, Karl XV 1869, 3,23 900/1000 guld,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, 4,48 gr 900/1000 guld, _3216a_8d8653dfd5fd72e_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Guldmynt, 1 dukat, Karl XV 1865, vikt 3,49 976/1000 guld,_3217a_8d866cdb4236a83_lg.jpeg
Guldmynt, 1 dukat, Karl XV 1865, vikt 3,49 976/1000 guld,
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, _3218a_8d869149e9eec42_lg.jpeg
Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bägare, förgyllt silver med niellodekor, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, dekor av växter,_3219a_8d86914d92d0ac1_lg.jpeg
Bägare, förgyllt silver med niellodekor, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, dekor av växter,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Serviettringar, 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor, _3220a_8d86914c98fc478_lg.jpeg
Serviettringar, 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Theglashållare, 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, imitationsflätad dekor, _3221a_8d86914bd84432f_lg.jpeg
Theglashållare, 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, imitationsflätad dekor,
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Fisk/tårtspade, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, blad med dekor i Bérainornamentik,_3222a_8d86914ad250123_lg.jpeg
Fisk/tårtspade, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, blad med dekor i Bérainornamentik,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _3223a_8d8691490c7234f_lg.jpeg
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Käppkrycka, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, niellodekor, _3224a_8d869147b4a338f_lg.jpeg
Käppkrycka, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, niellodekor,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Strösocker- eller thesked, silver, Ryssland, 1800-tal, slät modell, _3225a_8d8691ae36f28de_lg.jpeg
Strösocker- eller thesked, silver, Ryssland, 1800-tal, slät modell,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _3226a_8d8691ac51ca18c_lg.jpeg
Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Nipperfat, glas med silvermontage, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat med dekor av blad i grön emalj, _3227a_8d8691a9dfb7995_lg.jpeg
Nipperfat, glas med silvermontage, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat med dekor av blad i grön emalj,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,_3228a_8d86928d3b06c6d_lg.jpeg
Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal, _3229a_8d86928e7d1248d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Saltskedar 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, _3230a_8d86928fb285325_lg.jpeg
Saltskedar 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor, _3231a_8d8692915c19c22_lg.jpeg
Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Serviettring, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor,_3232a_8d86929289c2d30_lg.jpeg
Serviettring, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brosch, 14 karat rödguld, Ryssland, 1800-tal, i form av personer i trojka, _3233a_8d8692946c91d32_lg.jpeg
Brosch, 14 karat rödguld, Ryssland, 1800-tal, i form av personer i trojka,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal, _3234a_8d86936c276982a_lg.jpeg
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Fleming, Erik för  Atelier Borgila, cigarettetui, sterlingsilver, bambuliknande dekor,_3235a_8d86936df0abe5d_lg.jpeg
Fleming, Erik för Atelier Borgila, cigarettetui, sterlingsilver, bambuliknande dekor,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Theskedar, 5 + 1 silver, gammalsvensk modell, 1800-talets 1 hälft,_3236a_8d86937062c2525_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Brödfat, silver, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mmed, ovalt med genombrutna hänklar, _3237a_8d869371c27cbbe_lg.jpeg
Brödfat, silver, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mmed, ovalt med genombrutna hänklar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Konfektskål med hänklar, silver med rutslipad glasinsats, empirestil, dekor av festoner, maskaroner mm,_3238a_8d86937334eb37d_lg.jpeg
Konfektskål med hänklar, silver med rutslipad glasinsats, empirestil, dekor av festoner, maskaroner mm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, tillskriven, efterrättskålar 7 st, glas, _3239a_8d869374706d348_lg.jpeg
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, tillskriven, efterrättskålar 7 st, glas,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Olson, Anders, skulptur, patinerad brons, flicka med äpplen,_3240a_8d8693760b4b6e1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK