Wenck, Ernst för Rosenthal, figurin, bemålat porslin, Fortuna,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, George I av Storbritannien med Strumpebandsordens insignier.
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, miniatyrvas, glas, Ariel, dekor av vertikala luftbubblor mot bordeauxfärgad fond,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Tutter, Karl för Hutschenreuther Abteilung für Kunst, Selb, figurin, delvis bemålat och förgyllt porslin, inpressad signatur, mandarinand,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Gate, Simon för Orrefors, vas, svagt gråtonad glasmassa med diamantslipad dekor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1899, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Medalj, 23 k rödguld,, mynttyper under Gustav V:s regeringstid, vikt 4,7 gr
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Guldmynt, 5 kr Gustav V, vikt 2,24 gr 900/1000 guld
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Guldmynt, 100 $, Bermuda 1975, 7.03 gram 900/1000 guld,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 1925, vikt 8,9 gram 900/1000 guld
Slutpris10 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Plåtmynt, koppar, 4 Daler Silv Mynt, Fredrik I 1735,
Slutpris13 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Guldmynt, 5 $ USA 1898, så kallat Liberty, vikt 8,36 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Medalj, 23 k rödguld,, mynttyper under Oskar II:s regeringstid, vikt 4,7 gr,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Guldmynt, 100$ Canada 1979, 16.9655 gram 917/1000 guld,
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1874, 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1884, 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Guldmynt, 1 Carolin, 10 Francs, Karl XV 1869, 3,23 900/1000 guld,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Guldmynt, 1 dukat, Karl XV 1865, vikt 3,49 976/1000 guld,
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bägare, förgyllt silver med niellodekor, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, dekor av växter,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Serviettringar, 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Theglashållare, 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal, imitationsflätad dekor,
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Fisk/tårtspade, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, blad med dekor i Bérainornamentik,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Käppkrycka, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, niellodekor,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Strösocker- eller thesked, silver, Ryssland, 1800-tal, slät modell,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Nipperfat, glas med silvermontage, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat med dekor av blad i grön emalj,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Saltskedar 1 par, silver, Ryssland, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Serviettring, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brosch, 14 karat rödguld, Ryssland, 1800-tal, i form av personer i trojka,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Fleming, Erik för Atelier Borgila, cigarettetui, sterlingsilver, bambuliknande dekor,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Brödfat, silver, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus mmed, ovalt med genombrutna hänklar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Konfektskål med hänklar, silver med rutslipad glasinsats, empirestil, dekor av festoner, maskaroner mm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, tillskriven, efterrättskålar 7 st, glas,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK