Okänd designer, ljusstakar, 2 st, violett glasmassa, _3484a_8d86ec1641b8fee_lg.jpeg
Okänd designer, ljusstakar, 2 st, violett glasmassa,
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,00 carat Top Wesselton P1,_3485a_8d86ec17b529bac_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,00 carat Top Wesselton P1,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Dahl  Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftenbön",_3486a_8d86f7264371fca_lg.jpeg
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftenbön",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Vas, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), dekor i Kantonemalj,_3487a_8d86f72413020f2_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), dekor i Kantonemalj,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Spellicans (Plockepinn), elfenben, sekelskiftet 1900,_3488a_8d86f71dcdf7618_lg.jpeg
Spellicans (Plockepinn), elfenben, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Boksprättare, ben med fäste i sterlingsilver, England, 1900-talets början, i originaletui klätt med hajskinn,_3489a_8d86f71a2c93f23_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hokusai, Katsushika, träsnitt, 3 st, shunga, motiv från en så kallad "Pillow Book",_3490a_8d86f7153e50c71_lg.jpeg
Hokusai, Katsushika, träsnitt, 3 st, shunga, motiv från en så kallad "Pillow Book",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision, _3491a_8d86f71642228e0_lg.jpeg
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä och tagel, sekelskiftet 1900, stående häst,_3492a_8d86f7021a9f7dd_lg.jpeg
Skulptur, skuret och bemålat trä och tagel, sekelskiftet 1900, stående häst,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_3493a_8d86f70ebc6d4a6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Schmutzer, Jacob Matthias, kopparstick, 3 st, handkolorerade, Alterthümer - Antiquitates - Antiquites I-III, Världens Sju Underverk,_3494a_8d86f7f03c4d088_lg.jpeg
Schmutzer, Jacob Matthias, kopparstick, 3 st, handkolorerade, Alterthümer - Antiquitates - Antiquites I-III, Världens Sju Underverk,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Hammerborg, Jo för Fogh & Mörup, bordslampa, aluminium och svärtat trä, "President"_3495a_8d86f7e79851aee_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fogh & Mörup, bordslampa, aluminium och svärtat trä, "President"
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Krokimodell, delvis bemålat trä, 1900-tal, _3496a_8d86f7e6a47e3df_lg.jpeg
Krokimodell, delvis bemålat trä, 1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Guldmynt, 2 st, 986/1000 guld, 1 respektive 4 dukater, Österrike,_3497a_8d86f7dfb9d29d1_lg.jpeg
Guldmynt, 2 st, 986/1000 guld, 1 respektive 4 dukater, Österrike,
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Elgin, 1900-talets början,_3498a_8d86f7de648dccd_lg.jpeg
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Elgin, 1900-talets början,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC, _3499a_8d86f7d5a46c782_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Börjesson, John, efter honom, skulptur, gips, Simmaren, _3500a_8d86f8486f0a8e0_lg.jpeg
Börjesson, John, efter honom, skulptur, gips, Simmaren,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Vinbägare, stengods, Tyskland, 1800-talets mitt, _3501a_8d86f8498626dcc_lg.jpeg
Vinbägare, stengods, Tyskland, 1800-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Callot, Jacques, kopparstick, "Ne voila pas de braves messagers Qui vont errants par pays estrangers", omkring 1620,_3502a_8d86f85045592a4_lg.jpeg
Callot, Jacques, kopparstick, "Ne voila pas de braves messagers Qui vont errants par pays estrangers", omkring 1620,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 17-1800-tal, sepiateckning, amerikanska och brittiska fartyg vid kust, _3503a_8d86f84afb930b0_lg.jpeg
Okänd konstnär, 17-1800-tal, sepiateckning, amerikanska och brittiska fartyg vid kust,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"_3504a_8d86f84ddf3f7a3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice, _3505a_8d86f851ccf3b7d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1920-tal, bordslampa/arbetsbelysning, mässing,_3506a_8d86f8c5688f282_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-tal, bordslampa/arbetsbelysning, mässing,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin, _3507a_8d86f8c1d7ba6c8_lg.jpeg
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1960-70-tal, blandteknik på smörpapper, Uncle Sam, _3508a_8d86f8be7654779_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1960-70-tal, blandteknik på smörpapper, Uncle Sam,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_3509a_8d86f8baaaca5fa_lg.jpeg
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier, _3510a_8d86f8b94f80cd4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Parti äldre grafik, teckningar mm_3511a_8d86f8b340aeadd_lg.jpeg
Parti äldre grafik, teckningar mm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal, _3512a_8d86f8ac4848d3f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Walther & Söhne, vas, gjutet, gråtonat glas, art-déco, 1920-30-tal,_3513a_8d86f90c6fc19fb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Royal Copenhagen, 1700-tal,  dekor i Sachsisk Blomst respektive Blå Blomst_3514a_8d86f90b6841d11_lg.jpeg
Tallrikar, 3 st, porslin, Royal Copenhagen, 1700-tal, dekor i Sachsisk Blomst respektive Blå Blomst
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,_3515a_8d86f90a4efc7d5_lg.jpeg
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skålar, 3 st, lergods, allmogearbeten, 18-1900-tal,_3516a_8d86f9094838fa7_lg.jpeg
Skålar, 3 st, lergods, allmogearbeten, 18-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tazza, serpentinsten och marmor med förgyllda bronsbeslag,_3517a_8d86f8fc698b6cd_lg.jpeg
Tazza, serpentinsten och marmor med förgyllda bronsbeslag,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fällstol, ek och rotting, så kallad Campaign Chair, J W Allen 22 Strand London,_3518a_8d86f8fb2f751c6_lg.jpeg
Fällstol, ek och rotting, så kallad Campaign Chair, J W Allen 22 Strand London,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas,_3519a_8d86f8f6ee9e56a_lg.jpeg
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Zawadsky, Marian för Tilgmans, golvlampa, glaserat lergods, egypticerande dekor,_3520a_8d86f8f59d212c0_lg.jpeg
Zawadsky, Marian för Tilgmans, golvlampa, glaserat lergods, egypticerande dekor,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,_3521a_8d870325147710c_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Ateljé, skulptur, glas på lös träsockel,_3522a_8d87032715d189e_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Ateljé, skulptur, glas på lös träsockel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, Murano, 1900-talets mitt, vas, glas,_3523a_8d870328bf44386_lg.jpeg
Okänd designer, Murano, 1900-talets mitt, vas, glas,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Alberius, Olle för Rörstrand, servisdelar, porslin, Pontus, design 1968,_3524a_8d87032a3232a17_lg.jpeg
Alberius, Olle för Rörstrand, servisdelar, porslin, Pontus, design 1968,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matservisdelar, porslin, Pillivuyt Maeva,_3525a_8d870584ae3dc2a_lg.jpeg
Matservisdelar, porslin, Pillivuyt Maeva,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, Sofiero, _3526a_8d87032cf35e9e0_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, Sofiero,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, Sofiero, _3527a_8d87032e1746e58_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,_3528a_8d87032fe2f291b_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1694, _3529a_8d87033135c3c37_lg.jpeg
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1694,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Äldre myntkopia efter en Albertusthaler (Albertusrubel) Schleswig-Holstein-Gottorp 1753_3530a_8d8703326126e40_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Silvermynt, Mexiko, 8 Reales, 1894, Durango,_3531a_8d8703a961f5059_lg.jpeg
Silvermynt, Mexiko, 8 Reales, 1894, Durango,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK