Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, takkrona till 6 ljus, svärtat smide med glashängen, _3337a_8d86ac045630785_lg.jpeg
145
Höglund, Erik för Boda, takkrona till 6 ljus, svärtat smide med glashängen,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fotografisk reproduktion, porträtt at Oskar II i uniform med ordnar,_3338a_8d8711ed85f3999_lg.jpeg
146
Fotografisk reproduktion, porträtt at Oskar II i uniform med ordnar,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bok, Reglemente för Arméens Cavalerie. Kongl Tryckeriet Stockholm 1779_3339a_8d87117432fea99_lg.jpeg
147
Bok, Reglemente för Arméens Cavalerie. Kongl Tryckeriet Stockholm 1779
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten, _3340a_8d8711761984d74_lg.jpeg
148
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Böcker, parti geneaologi, heraldik mm,_3341a_8d87117799ca868_lg.jpeg
149
Böcker, parti geneaologi, heraldik mm,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Släpspänne med 16 medaljer och ordenstecken, bla kommendör av Finlands Lejons Orden, reservofficersmedaljer från de nordiska länderna, finska pionjärkorset, Blå Korset mm_3342a_8d86aca13801a3d_lg.jpeg
150
Släpspänne med 16 medaljer och ordenstecken, bla kommendör av Finlands Lejons Orden, reservofficersmedaljer från de nordiska länderna, finska pionjärkorset, Blå Korset mm
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Släpspänne med 8 medaljer och ordenstecken, bland annat kommendör av Finlands Lejons Orden, estländska röda korsets orden, reservofficersmedaljer från de nordiska länderna, finska Blå Korset mm_3343a_8d86aca34cff660_lg.jpeg
151
Släpspänne med 8 medaljer och ordenstecken, bland annat kommendör av Finlands Lejons Orden, estländska röda korsets orden, reservofficersmedaljer från de nordiska länderna, finska Blå Korset mm
Slutpris6 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden_3344a_8d86acab6f23b1e_lg.jpeg
152
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Bärbara medaljer, 5 st, reservofficers- hemvärns- mm_3345a_8d86aca57c1c1e3_lg.jpeg
153
Bärbara medaljer, 5 st, reservofficers- hemvärns- mm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ordenstecken, 3 st, förgylld metall, Stora Amaranterorden, _3346a_8d86ac8dce724a3_lg.jpeg
154
Ordenstecken, 3 st, förgylld metall, Stora Amaranterorden,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Frimurarekula med châtelaine, 14 k rödguld och förgylld metall/silver, 1900-talets 1 hälft, _3347a_8d86ac8f7ed6f40_lg.jpeg
155
Frimurarekula med châtelaine, 14 k rödguld och förgylld metall/silver, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Ringar , 4 st, 18 karat rödguld,; 2 vigselringar, 1 Odd Fellows samt 1 oidentifierat ordenssällskap, total vikt 12,5 gram_3348a_8d86ac8c6d89e07_lg.jpeg
156
Ringar , 4 st, 18 karat rödguld,; 2 vigselringar, 1 Odd Fellows samt 1 oidentifierat ordenssällskap, total vikt 12,5 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Ordensring, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, vikt 10 gram,_3349a_8d86aca740f4267_lg.jpeg
157
Ordensring, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, vikt 10 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Skjortknappar, 3 st, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 4,5 gram,_3350a_8d86ad04bcdcaff_lg.jpeg
158
Skjortknappar, 3 st, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 4,5 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 11,8 gram,_3351a_8d86ad05f3eb8c1_lg.jpeg
159
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 11,8 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Väggplatta, driven koppar, dekor av Stora Riksvapnet, _3352a_8d87117999d8ddd_lg.jpeg
160
Väggplatta, driven koppar, dekor av Stora Riksvapnet,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti medaljer, plaketter mm, frimurare, Röda Korset mm_3353a_8d86acf0124c740_lg.jpeg
161
Parti medaljer, plaketter mm, frimurare, Röda Korset mm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram_3354a_8d86ad08fa338e1_lg.jpeg
162
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,_3355a_8d86acfc33b902a_lg.jpeg
163
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Leksaker, 2 st, litograferad plåt, pansarbil, Arnold modell A572 samt fältkanon okänt fabrikat,_3356a_8d86acf1b37f6ad_lg.jpeg
164
Leksaker, 2 st, litograferad plåt, pansarbil, Arnold modell A572 samt fältkanon okänt fabrikat,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Manskapssabel i balja, antagligen Preussen, 1800-tal, stål med präglat läderfäste, _3357a_8d86ad0dcde4327_lg.jpeg
165
Manskapssabel i balja, antagligen Preussen, 1800-tal, stål med präglat läderfäste,
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Pallasch i balja, M/1893 för kavallerimanskap, total l 112 cm,_3358a_8d86ad36dd2542b_lg.jpeg
166
Pallasch i balja, M/1893 för kavallerimanskap, total l 112 cm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Värja, mässingsfäste med dubbeleggad klinga, 17-1800-tal, l 107 cm, _3359a_8d86ad37e8d2209_lg.jpeg
167
Värja, mässingsfäste med dubbeleggad klinga, 17-1800-tal, l 107 cm,
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, färglito, Hötorget, _3360a_8d86ad34f1ab960_lg.jpeg
168
Erixson, Sven X:et, färglito, Hötorget,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster, _3361a_8d86ad39204cda7_lg.jpeg
169
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink, _3362a_8d86ad3a14390d9_lg.jpeg
170
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hurup, armstol, bok med brun läderklädsel, Classic Line Sonet,_3363a_8d86ad560767237_lg.jpeg
171
Okänd designer för Hurup, armstol, bok med brun läderklädsel, Classic Line Sonet,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Panton, Werner för Montana, stol, stål med flätad polyuretan, Panton One,_3364a_8d86ad56fd8f78b_lg.jpeg
172
Panton, Werner för Montana, stol, stål med flätad polyuretan, Panton One,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027, _3365a_8d86ad57dafc611_lg.jpeg
173
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Antonyi, Imre, olja, komposition, _3366a_8d86ad590133fcc_lg.jpeg
174
Antonyi, Imre, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Antonyi, Imre, olja, komposition, _3367a_8d86ad59fdce551_lg.jpeg
175
Antonyi, Imre, olja, komposition,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bordsur, delvis svärtat trä med intarsia, 1910-20-tal,_3368a_8d86b714c7b68e9_lg.jpeg
176
Bordsur, delvis svärtat trä med intarsia, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist, _3369a_lg.jpeg
177
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off", _3370a_lg.jpeg
178
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off", _3371a_lg.jpeg
179
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,_3372a_lg.jpeg
180
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild", _3373a_lg.jpeg
181
Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, skrivställ, tenn, dekor av stiliserad hjort,_3374a_lg.jpeg
182
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, skrivställ, tenn, dekor av stiliserad hjort,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figurin, elefant, _3375a_8d86b716cf5fa54_lg.jpeg
183
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figurin, elefant,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Schiavon, Elio, egen verkstad, Venedig, skål/väggfat, glaserat lergods, _3376a_8d86b718e552bf1_lg.jpeg
184
Schiavon, Elio, egen verkstad, Venedig, skål/väggfat, glaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spegelreflexkamera i fodral, Rolleicord,_3377a_8d86b71a7a46141_lg.jpeg
185
Spegelreflexkamera i fodral, Rolleicord,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Capo di Monte, figurin, delvis förgyllt porslin, dansande par,_3378a_8d86b71bf849e4f_lg.jpeg
186
Okänd designer för Capo di Monte, figurin, delvis förgyllt porslin, dansande par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rodin, Auguste, efter honom, skulptur, konstmassa, L'Éternelle idole,,_3379a_8d86b71e6f542e8_lg.jpeg
187
Rodin, Auguste, efter honom, skulptur, konstmassa, L'Éternelle idole,,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Fogelin, Herman, egen verkstad Göteborg, bägare, 2 st samt skål, glaserat stengods, _3380a_8d86b720a88da49_lg.jpeg
188
Fogelin, Herman, egen verkstad Göteborg, bägare, 2 st samt skål, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar, _3381a_lg.jpeg
189
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,_3382a_lg.jpeg
190
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Prydnadskanon, gjutjärn och trä, Stavsjö Bruk, _3383a_lg.jpeg
191
Prydnadskanon, gjutjärn och trä, Stavsjö Bruk,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skrivbordsuppsats, 5 delar mässing, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900, _3384a_lg.jpeg
192
Skrivbordsuppsats, 5 delar mässing, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller.

© Software Copyright 2023 Skeleton. All rights reserved.