Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Bordsfotogenlampa, mässing med etsad glaskupa, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900,_3385a_lg.jpeg
193
Bordsfotogenlampa, mässing med etsad glaskupa, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
4 delar silver; thesil med ställ, cigarettetui, bägare samt korg, total vikt 290 gram, _3386a_8d86b722b81bf7d_lg.jpeg
194
4 delar silver; thesil med ställ, cigarettetui, bägare samt korg, total vikt 290 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lockskål, silver, empirestil, Italien 1900-tal, vikt 180 gram,_3387a_8d86b7240c6a59b_lg.jpeg
195
Lockskål, silver, empirestil, Italien 1900-tal, vikt 180 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Starkvinskanna, kristall med silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,_3388a_8d86b82b8c6d1d1_lg.jpeg
196
Starkvinskanna, kristall med silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för ASEA, bordslampa, mässing, 1950-tal,_3389a_8d86b82cc49e7b1_lg.jpeg
197
Okänd designer för ASEA, bordslampa, mässing, 1950-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard, pastellkrita, blomma och mal, signerad och daterad -92, _3390a_lg.jpeg
198
Bernadotte, Sigvard, pastellkrita, blomma och mal, signerad och daterad -92,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vippbord, gullackerat trä, 1800-tal (skivan möjligen 1700-tal), profilerad skiva med upphöjd kant, _3391a_lg.jpeg
199
Vippbord, gullackerat trä, 1800-tal (skivan möjligen 1700-tal), profilerad skiva med upphöjd kant,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matheson, Fredrik, olja, Bekken, _3392a_lg.jpeg
200
Matheson, Fredrik, olja, Bekken,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Aizpiri, Paul, färglito, kanalparti från Venedig med St Markuskatedralen i fonden, _3393a_lg.jpeg
201
Aizpiri, Paul, färglito, kanalparti från Venedig med St Markuskatedralen i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skålar på fot, 3 st samt korg, silver, total vikt 265 gram,_3394a_8d86b82de1c4853_lg.jpeg
202
Skålar på fot, 3 st samt korg, silver, total vikt 265 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,_3395a_8d86b82f0f48c10_lg.jpeg
203
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karaff med propp, betsat och slipat glas med silvermontage,_3396a_8d86b8303155fff_lg.jpeg
204
Karaff med propp, betsat och slipat glas med silvermontage,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti skedar mm, silver, total vikt 400 gram,_3397a_8d86c61f9ca4b72_lg.jpeg
205
Parti skedar mm, silver, total vikt 400 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Filmkamera, Bolex Paillard L8, 1940-50-tal, _3398a_lg.jpeg
206
Filmkamera, Bolex Paillard L8, 1940-50-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mannerheim, Lillemor för Uppsala Ekeby/Gefle, figurin, svartglaserat lergods, "Brumsi",_3399a_lg.jpeg
207
Mannerheim, Lillemor för Uppsala Ekeby/Gefle, figurin, svartglaserat lergods, "Brumsi",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, "Thalatta", Arielteknik, _3400a_lg.jpeg
208
Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, "Thalatta", Arielteknik,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Urna, delvis glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus, _3401a_lg.jpeg
209
Urna, delvis glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Urna, glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus, _3402a_lg.jpeg
210
Urna, glaserat stengods, antagligen Han/Sui, Kina 6-500 f Kristus,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
The- respektive kaffeskedar 6 + 6 st, silver, Tele, total vikt 120 gram_3403a_8d86b83412f1df0_lg.jpeg
211
The- respektive kaffeskedar 6 + 6 st, silver, Tele, total vikt 120 gram
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria, Rosenthal Classic Rose Collection, cirka 50 delar,_3404a_8d86b83581372ce_lg.jpeg
212
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria, Rosenthal Classic Rose Collection, cirka 50 delar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, _3405a_8d86b83709ccd5c_lg.jpeg
213
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Brandt, Carl, olja, vinterlandskap, _3406a_8d86b82af37b3f6_lg.jpeg
214
Brandt, Carl, olja, vinterlandskap,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Johansson, Arvid, olja, fiskebåt i skymning, _3407a_8d86b829d8c0465_lg.jpeg
215
Johansson, Arvid, olja, fiskebåt i skymning,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för ITM Ltd, projektionsskärm, Deltascreen, i originalväska från Saville, l 170 cm,_3408a_lg.jpeg
216
Okänd designer för ITM Ltd, projektionsskärm, Deltascreen, i originalväska från Saville, l 170 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, CD-ställ, rostfritt stål på fot i brännlackerad metall, specialbeställd för att matcha Bang & Olufsens 8000-serie,_3409a_lg.jpeg
217
Okänd designer, CD-ställ, rostfritt stål på fot i brännlackerad metall, specialbeställd för att matcha Bang & Olufsens 8000-serie,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar efter honom/Pentagon Design för iittala, skål, rostfritt stål, Aalto Bowl, _3410a_lg.jpeg
218
Aalto, Alvar efter honom/Pentagon Design för iittala, skål, rostfritt stål, Aalto Bowl,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister, _3411a_lg.jpeg
219
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Skålar, 2 + 1 samt fat, blåglaserad keramik, Mateus, _3412a_lg.jpeg
220
Skålar, 2 + 1 samt fat, blåglaserad keramik, Mateus,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Orrefors, skål, glas, dekor i grönt underfång, _3413a_lg.jpeg
221
Englund, Eva för Orrefors, skål, glas, dekor i grönt underfång,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, _3414a_lg.jpeg
222
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, _3415a_lg.jpeg
223
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,_3416a_8d86b916d16d582_lg.jpeg
224
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Arnold MAC700, 1940-50-tal, _3417a_8d86b918737e5c8_lg.jpeg
225
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Arnold MAC700, 1940-50-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, 1940-50-tal, G.I-Joe Bouncing Jeep, _3418a_8d86b91a0ec1a70_lg.jpeg
226
Leksak, litograferad plåt, 1940-50-tal, G.I-Joe Bouncing Jeep,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, delvis etsad dekor av djur mot blå fond,_3419a_8d86b91b629e6af_lg.jpeg
227
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, delvis etsad dekor av djur mot blå fond,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, invälsad, polykrom dekor, _3420a_8d86b91d6c93195_lg.jpeg
228
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, invälsad, polykrom dekor,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blå slöjor mot orange fond, _3421a_8d86b91e7a32ac8_lg.jpeg
229
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blå slöjor mot orange fond,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona, _3422a_8d86b91f8af50aa_lg.jpeg
230
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, utställning/skyltglas, Line,_3423a_8d86b9268c4faad_lg.jpeg
231
Ehrner, Anna för Kosta Boda, utställning/skyltglas, Line,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Empoli, flaska, formblåst, grön glasmassa, geometrisk dekor,_3424a_8d86b9e2d7a8d4b_lg.jpeg
232
Okänd designer för Empoli, flaska, formblåst, grön glasmassa, geometrisk dekor,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, fat, glas, handmålad dekor av ansikte,_3425a_8d86b9e45c98f55_lg.jpeg
233
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, fat, glas, handmålad dekor av ansikte,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, _3426a_8d86b9e5d3767c0_lg.jpeg
234
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,_3427a_8d86b9e7908f91a_lg.jpeg
235
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, _3428a_8d86b9eaa7d37cc_lg.jpeg
236
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, dekor i violett och blått underfång,_3429a_8d86b9ec11d233a_lg.jpeg
237
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, dekor i violett och blått underfång,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljusstakar, 1 par, glas,_3430a_8d86b9ed32acb94_lg.jpeg
238
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljusstakar, 1 par, glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, vas/skulptur, glas, Coquille,_3431a_8d86b9ee9c2719f_lg.jpeg
239
Kedelv, Poul för Flygsfors, vas/skulptur, glas, Coquille,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, så kallad näsdukskål,_3432a_8d86b9efe8737cc_lg.jpeg
240
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, så kallad näsdukskål,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.